Łódzkie na weekend
Pomiędzy Łęczycą, Kołem a Kutnem, na spokojnej wsi wśród łąk i pól, można znaleźć ruiny gotyckiego zamku – jednego z większych założeń warownych dawnej Ziemi Łęczyckiej.
Chociaż dziś do samego otoczonego fosa zamku wejść się nie da, to dostęp wokół jest nieograniczony. Można posiedzieć na ławeczkach, można na trawie. Jest sielsko.
(majówka 2022)
Ruiny zamku rycerskiego
Po środku sztucznie wykopanego stawu na przełomie XV i XVI stulecia wybudowano obronną siedzibę rodową Sokołowskich.
Pod koniec XVI wieku zamek przeszedł w ręce kardynała Andrzeja Batorego – bratanka króla Stefana Batorego. W połowie XVII wieku kasztelan i wojewoda brzesko-kujawski Jan Szymon Szczawiński herbu Prawdzic przeprowadził tu gruntowny remont i rozbudowę. Surowa bryła nabrała kształtów zgodnych z epoką renesansu.
Kolejne lata przyniosły zniszczenia podczas wojen szwedzkich, a w 1731 roku zamek spustoszył potężny pożar. Choć odremontowany przez ówczesnych właścicieli, już na początku XIX wieku został opuszczony i zaczął pełnić rolę budynku gospodarczego.
W 2010 roku na zamku przeprowadzono prace rewitalizacyjne i oczyszczono oraz uporządkowano jego otoczenie.
Co tu znów robi diabeł Boruta?
Według legendy budowniczy zamku założył się z samym Borutą o to, że zdoła wznieść zamek nie używając siekiery. Tak też zrobił. Zadowolony poszedł do Boruty i… okazało się, że na jednego z pomocników wołali Siekierka. Nieszczęśnik przegrał zakład, stracił duszę i zamek, który od tamtej pory nazywają Biesiekiery.
Wszystkie posty o województwie łódzkim znajdziesz tutaj: ŁÓDZKIE – atrakcje województwa
Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach i pałacach w Polsce znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie