Pałac Paca

Dowspuda

W małej wsi Dowspuda, w 1820 rozpoczęto budowę pałacu w stylu angielskiego neogotyku. Rozpoczął ją Ludwik Michał Pac – generał wojsk napoleońskich. Budowa i wykańczanie wnętrz trwało do 1827 roku. Niesłychanie wystawny i kosztowny pałac dowodził bogactwa fundatora i przeszedł do skarbnicy polskich powiedzonek w postaci: Wart Pac pałaca, a pałac Paca.

Niestety, już w 3 lata później – za udział w powstaniu listopadowym – władze carskie skonfiskowały pałac i wszystkie dobra Ludwika Paca. Następnie pałac przechodził z rąk do rąk, z biegiem lat niszczejąc. W końcu jeden z dzierżawców postanowił całkowicie go rozebrać a pozyskaną cegłę zużyć na budowę koszar w Suwałkach. Niestety ten smutny los, który spotkał pałac Paca, spotkał też wiele innych polskich pałaców, dworków szlacheckich, rezydencji magnackich…

Do dziś zachował się jedynie portyk oraz jedna wieża, zwana „bocianią”. Według miejscowych opowiadań ocalała od rozbiórki wyłącznie dlatego, że było na niej bocianie gniazdo.

Warto tu zajrzeć na chwilkę choćby po to aby poznać niezwykłą historię tego miejsca i wiedzieć co i jak gdy się powie lub usłyszy Wart Pac pałaca, a pałac Paca 😊 😉.

 

Więcej o atrakcjach Suwalszczyzny znajdziesz we wpisie: Suwalszczyzna – “kraina jak baśń”

(sierpień 2019)

Wszystkie posty o Podlasiu znajdziesz tutaj: Podlasie – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊