Atrakcje Mazowsza
W okolicach Ciechanowa, około 110km na północ od Warszawy znajdziemy romantyczny park ze starodrzewiem i stawami rybnymi. W parku zaś neogotycki zameczek, dwór, oficyny dworskie, powozownię, oranżerię… To dawne dobra Krasińskich, w których dziś mieści się Muzeum Romantyzmu. Cudowna propozycja na spacer o każdej porze dnia i roku.
Opinogóra leży niejako obok głównych turystycznych szlaków. Jest tu cicho i spokojnie. Mimo pięknej, słonecznej, pierwszej soboty wakacji byliśmy tam właściwie sami. Spokojny spacer po parku i zwiedzenie wszystkich wnętrz zajęło nam 2h.
Trochę historii
Muzeum Romantyzmu powstało w 1961 roku – 150 lat po wydaniu przez Napoleona Bonaparte dekretu przywracającego Opinogórę rodzinie Krasińskich.
Ale od początku…
Książęta Mazowieccy
Opinogóra leży na Szlaku Książąt Mazowieckich, bo od nich właśnie już w średniowieczu historia tego miejsca się zaczyna. W XV stuleciu książę Janusz I zbudował tu dwór myśliwski, w którym jakieś 30 lat później zmarł raniony na polowaniu jego wnuk i następca, Boleslaw IV – orędownik rozwoju handlu, zakładania miast i przyłączenia do Mazowsza Podlasia, niedoszły król Polski.
Opinogóra w rękach książąt mazowieckich pozostawała od 1421 do 1526 roku. Po śmierci ostatniego z nich przeszła do Korony i stała się wsią królewską.
Ród Krasińskich
Ponad sto lat później, bo w 1659 roku, Jan Kazimierz Krasiński otrzymał Opinogórę jako dożywotnią darowiznę królewską. Od tego właśnie czasu posiadłość spoczywała w rękach rodziny Krasińskich – pochodzącej notabene z oddalonego niecałe 20km Krasnego, od którego przyjęła swoje nazwisko rodowe.
Ordynacja
Rezydencja Krasińskich – składająca się z dworu, oficyny dworskiej oraz zameczku – powstała na początku XIX wieku z polecenia generała Wincentego Krasińskiego. On też w 1844 założył w Opinogórze ordynację, co oznaczało że majątku nie wolno było dzielić ani zastawić (zlikwidowana i rozparcelowana na mocy reformy rolnej z 1944 roku).
II ordynatem w Opinogórze był Zygmunt Krasiński – poeta, jeden z trzech wieszczów epoki romantyzmu w Polsce. Kolejno w majątku było jeszcze trzech ordynatów – ostatni z nich, Edward Krasiński, został zamordowany w 1940 roku w Dachau.
Ale co z tym Napoleonem… ? Otóż po trzecim rozbiorze Opinogóra znalazła się w zaborze pruskim a majątek przejęli zaborcy. Jednak po wkroczeniu armii napoleońskiej na teren Mazowsza cesarz zwrócił dobra rodzinie Krasińskich (donacja napoleońska, 1811 rok).
Zespół pałacowo – parkowy
Dziś na terenie zespołu pałacowo – parkowego w Opinogórze mamy neogotycki Pałacyk, Oficynę Dworską, Dwór, Domek z Kolumnami, Domek Ogrodnika, Folwark i Oranżerię.
Zabytkowy Park
Niezależnie którym wejściem wejdziemy najpierw naszym oczom ukaże się park w stylu angielskim. Jest on duży, bo liczy aż 22ha. Znajdziemy w nim stare drzewa, kilka z nich to liczące 280 lat pomniki przyrody. Są alejki, romantyczne ławeczki i mostki nad stawami rybnymi. W stawach tych dozwolony jest połów (z kartą wędkarską) ale niedozwolone jest zabieranie złowionych ryb (no kill area).
Park swój obecny charakter zawdzięcza XIX wiecznej przebudowie idącej w zgodzie z romantyczną modą. Spacer jego mniejszymi i większymi alejkami to czysta przyjemność.
Dwór
Siedziba rodowa Krasińskich
Pierwszy dwór stanął tu w XV stuleciu, kolejny wybudowany został przez Jana Dobrogosta Krasińskiego w XVII wieku (za jego czasów wybudowano też Pałac Krasińskich w Warszawie). Był on drewniany i stał do 1913 roku. To w nim właśnie spędził dzieciństwo i młodość poeta Zygmunt Krasiński.
W 1908 roku, z inicjatywy III ordynata dóbr opinogórskich – Adama Krasińskiego – rozpisano konkurs na przebudowę zniszczonego już wówczas dworu. Projekt w swym założeniu miał łączyć romantyczny styl wiejskiego dworku polskiego z nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak łazienki czy centralne ogrzewanie. Konkurs wygrał wówczas architekt Józef Gałęzowski. W 1913 roku stary dwór rozebrano, niestety do budowy nowego nie doszło gdyż wybuchła I wojna światowa i pociągnęła za sobą olbrzymie zniszczenia Opinogóry i okolic.
Dopiero 100 lat później dwór odbudowano na bazie tego międzywojennego projektu. Uroczyste otwarcie miało miejsce w 2008 roku, w setną rocznicę ogłoszenia wyników „oryginalnego” konkursu.
Dziś w dworze mieści się ekspozycja malarstwa i rzeźby epoki romantyzmu polskiego.
Tuż obok stoi odsłonięty w 1989 roku pomnik Zygmunta Krasińskiego.
Oficyna Dworska
Tu mieszkała służba i były pomieszczenia dla gości.
Oficynę wybudowano w I połowie XIX wieku. Dzisiejsza budowla to rekonstrukcja gdyż oryginał został znacznie zniszczony podczas I i II wojny światowej.
W Oficynie na pierwszym piętrze znajduje się biblioteka, na parterze zaś sale ekspozycyjne, gdzie aktualnie można podziwiać wystawę „Ród Krasińskich” oraz „Gabinet Szwoleżerów Gwardii Napoleona I”.
Neogotycki Zameczek
Dawny pawilon ogrodowy
Zameczek, ta perełka polskiego neogotyku, powstał w I połowie XIX wieku. Pomysł budowli podsunęła prawdopodobnie Maria Urszula z Radziwiłłów Krasińska, matka Zygmunta Krasińskiego. Pragnęła bowiem stworzyć w Opinogórze „Puławy Mazowsza”, rezydencję wzorowaną na pałacu księżnej Izabeli Czartoryskiej.
Czyjego autorstwa był projekt (zarówno Zameczku jak i Oficyny) – nie wiadomo. Cała dokumentacja przechowywana była bowiem w Bibliotece Krasińskich w Warszawie i spłonęła podczas Powstania w 1944 roku.
Wiadomo natomiast, że był on prezentem ślubnym dla Zygmunta i Elżbiety (Elizy) z Branickich, których przyjęcie weselne – dziś byśmy powiedzieli garden party – miało miejsce w opinogórskim parku w 1843 roku.
W środku można zwiedzać ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu.
Oranżeria
Oranżeria funkcjonowała na terenie rezydencji do końca XIX wieku. To co widzimy dziś to efekt prac rekonstrukcyjnych dokonanych na podstawie badań archeologicznych i nielicznej ocalonej dokumentacji.
Dziś mamy tu nowoczesne centrum koncertowo-teatralno-ekspozycyjne.
W dniu w którym tam byliśmy odbywała się jakaś impreza zamknięta więc do środka nie weszliśmy.
Domek Ogrodnika
Domek ogrodnika zbudowany został w II połowie XIX wieku i zamieszkiwany był przez kolejnych ogrodników zajmujących się parkiem.
Dziś mieści się w nim przyjemna knajpka Gościniec Ogrodnika – w sam raz na kawę z ciastkiem ale i coś konkretniejszego na ząb też się znajdzie 😊.
Kościół
Na skraju parku stoi Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W jego kryptach spoczywają członkowie rodu Krasińskich. Tu też została przywieziona z Paryża trumna z ciałem Zygmunta Krasińskiego.
Muzeum Romantyzmu – zwiedzanie
Godziny otwarcia: TUTAJ
Poniedziałek: Zamknięte
Wtorek – niedziela: 10:00-18:00
Cennik: TUTAJ
Bilet normalny: 15zł ; bilet ulgowy: 10zł (2023)
W pobliżu warto odwiedzić:
– Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie: 8,5km
Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy
Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu
Więcej o polskich zamkach i pałacach znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie