Kujawsko-pomorskie

Zamek Golubski

napisany przez Agata

kujawsko-pomorskie na weekend

Zamek komturów krzyżackich

Na wzgórzu nad Golubiem – Dobrzyniem góruje zamek krzyżacki. Widać go już z daleka. Nie sposób oprzeć się tej gotycko-renesansowej budowli i nie zajechać na rozciągnięte pod nim turniejowe błonia. Stamtąd jak na dłoni widać całe miasto, a stojąca u wrót potężna kolumbryna zaprasza do środka.

Trochę historii

Do końca XIII stulecia znajdował się w tym miejscu drewniany gród obronny, którego zadaniem była ochrona przeprawy przez Drwęcę. W 1293 roku przeszedł on w ręce Zakonu Krzyżackiego i dosłownie kilka lat później, bo na samym początku XIV wieku zaczęto budować tu zamek murowany. Budowę rozpoczęto z inicjatywy komtura Konrada von Sacka a kontynuowali ją jego następcy – komturzy Herman i Luther z Brunszwiku. Twierdza ta miała szereg nowoczesnych rozwiązań i zabezpieczeń. Np. poszczególne skrzydła zamku nie były ze sobą oficjalnie połączone. Istniał jednak szereg tajnych, ukrytych w murach przejść.

Drwęca stanowiła granicę między Polską i Państwem Zakonnym.

Strategiczne znaczenie golubskiej twierdzy rosło wraz z nasilającym się konfliktem polsko-krzyżackim. Stojącą na granicy warownię Władysław Łokietek próbował bezskutecznie zdobyć aż trzy razy. Niemal 100 lat później, w 1422 roku Król Władysław Jagiełło w tzw. wojnie golubskiej zdobył miasto i zamek. Jednak na dosłownie chwilkę, gdyż jeszcze w tym samym roku golubska twierdza napowrót znalazła się w rękach krzyżackich.

Po wojnie trzynastoletniej, na mocy ustaleń II pokoju toruńskiego (1466) ziemia chełmińska stała się częścią tzw. Prus Królewskich, a twierdza w Golubiu siedzibą polskich starostów. 

Na początku XVII stulecia zamek w Golubiu znalazł się w rękach Anny Wazówny – siostry Zygmunta III Wazy, która to przebudowała go w stylu renesansowym. Odtąd krzyżacka twierdza stała się letnią rezydencją królewny. Obronna, graniczna warownia stała się pałacem.

Okres od rozbiorów aż do połowy XX wieku, to dla golubskiego zamku równia pochyła w dół. Znów stał na granicy – najpierw zaborów, potem województw. Przechodził z rąk do rąk i za każdym razem ktoś miał „lepsze” pomysły na jego wykorzystanie. Powoli zamieniał się w ruinę.

Odbudowany i odrestaurowany został w latach 60-tych XX wieku, a ostatnie prace ukończono w 2006 roku.

 

Wielkie Turnieje Rycerskie

Od 1977 roku na golubskich błoniach odbywają się znane w świecie turnieje rycerskie. Turniej ten odbywa się w pierwszy weekend lipca. Organizowane są też rekonstrukcje bitewne, w tym rekonstrukcja słynnej bitwy golubskiej z 1422 roku. 

Szczegółowe informacje na ten temat: TUTAJ 

 

Zwiedzanie

Zamek w Golubiu zwiedza się samodzielnie. Zaopatrzeni w broszurki ruszamy najpierw na parter, następnie na krużganki i komnaty na piętrze. Poszczególne sale nie są jakoś specjalnie wyposażone. Co więcej, ma się wrażenie, że to co oglądamy (np. puchary turniejowe, czy skąd inąd bardzo ciekawa wystawa archeologiczna „Tajemnice Góry Świetego Wawrzyńca”) nie bardzo koresponduje z przeznaczeniem danego pomieszczenia.

Szczegóły TUTAJ 

Informacje praktyczne (2021):

Zwiedzanie możliwe codziennie.

– maj – wrzesień: 9.00-19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.00).

– październik – kwiecień: 9.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.00)

Wejście z przewodnikiem o pełnych godzinach.

Cennik (2021)

– bilet normalny: 15zł

– bilet ulgowy: 7zł

 

Zdecydowanie warto podjeść na platformę widokową – pozostałość po fundamentach baszty zamkowej – skąd rozpościera się panorama na Golub – Dobrzyń a i sam zamek prezentuje się zacnie z tej perspektywy.

 

Zamek Golubski odwiedziliśmy podczas jesiennej mikrowyprawy: Grudziądz, zamki krzyżackie i morze

Wszystkie posty o Kujawach, Ziemi Chełmińskiej i Ziemi Dobrzyńskiej znajdziesz tutaj: Kujawsko-pomorskie – atrakcje regionu

Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach krzyżackich znajdziesz tutaj: Zamki Krzyżackie w Polsce

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x