Słowenia

Słowenia – dlaczego warto ją zwiedzić?

napisany przez Agata

Słowenia to kierunek nieoczywisty, to destynacja dla aktywnych.

Jest ciekawa, pociągająca i piękna. Mamy tu ponad 10000 odkrytych jaskiń i o wiele więcej nieodkrytych, cudowne rzeki do raftingu i innych sportów, ziplining, skrawek wybrzeża pachnącego i smakującego pobliskim Triestem, zielone góry i krystaliczne jeziora.

Kraj ten można zwiedzać w różnorakich wariantach i konfiguracjach. My połączyliśmy go z Chorwacją po trosze dla dziecka, które trzeba w lecie wykąpać w morzu a po trosze dla urozmaicenia i nadania tej wyprawie kontrastu. Mając 2 tygodnie urlopu tydzień spędziliśmy w Słowenii, tydzień w Chorwacji.

 

(sierpień 2015)

Transport:

Własny samochód. Przy dzisiejszym stanie dróg spokojnie jesteśmy w stanie dotrzeć w przeciągu 12-13 h na południe Europy. Wielokrotnie ćwiczyliśmy już taką opcję w zimie podczas wyjazdów narciarskich w austriackie Alpy czy włoskie Dolomity. Warunki są tylko dwa – wyjechać trzeba wcześnie rano (4:00) i nie śpieszyć się po drodze. Urlop zaczyna się od momentu wyjścia z domu a nie od dojechania na miejsce. Trasa też może ( i powinna!) być atrakcją, zwłaszcza gdy w podróż jedziemy z dzieckiem.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Strefa czasowa: taka sama jak w Polsce
  •  Waluta: EURO
  • Sklepy: Sklepy są najczęściej otwarte w dni powszednie od 08:00 do 19:00, w soboty od 08:00 do 13:00 (niektóre są otwarte do 21:00). Niektóre sklepy otwarte są w niedziele i święta.
  • Dostęp do internetu: w większości miejsc dostępne WiFi
  • Telefony: Nie ma problemu z zasięgiem na terenie całego kraju.
  • Napięcie w sieci elektrycznej: takie jak w Polsce
  • drogi: W Słowenii korzystanie z autostrad i niektórych dróg szybkiego ruchu jest płatne. Winiety można zakupić m.in. na przejściach granicznych, na stacjach benzynowych w Słowenii i sąsiednich krajach (Austria, Węgry). Kara za brak winiety wynosi od 300 do 800 euro. Winietki w Słowenii przykleja się na przednią szybę samochodu.      
  • Ceny: Słowenia jest droższa od Polski. Za noclegi płaciliśmy średnio 70 euro/pokój 3 osobowy. Za kemping 26 euro/3 osoby, namiot, samochód. Do większość atrakcji wejście jest płatne. W restauracjach trzeba liczyć ok. 50 euro/obiad dla 3 osób.

 

czytaj dalej:

Jezioro Bohinj – czyli odpoczynek po podróży na łonie przyrody

Jezioro Bled – słoweńska perełka

Bovec – rafting i ziplining na Słowenii

Jaskinia Križna Jama

Jaskinia Postojna i zamek Predjama

Jaskinie Škocjańske – niesamowity podziemny kanion

Piran – pachnący Triestem kawałek Słowenii

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Redakcja NajtaniejuAgenta.pl
7 miesięcy temu

Do Słowenii faktycznie najlepiej będzie wybrać się samochodem. Nie ma sensu stawiać na inny rodzaj transportu przy tak niewielkiej odległości. A zresztą wyprawa autem jest naprawdę praktyczna i wygodna.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x