Słowenia

Słowenia – dlaczego warto ją zwiedzić?

napisany przez Agata

Słowenia to kierunek nieoczywisty, to destynacja dla aktywnych.

Jest ciekawa, pociągająca i piękna. Mamy tu ponad 10000 odkrytych jaskiń i o wiele więcej nieodkrytych, cudowne rzeki do raftingu i innych sportów, ziplining, skrawek wybrzeża pachnącego i smakującego pobliskim Triestem, zielone góry i krystaliczne jeziora.

Kraj ten można zwiedzać w różnorakich wariantach i konfiguracjach. My połączyliśmy go z Chorwacją po trosze dla dziecka, które trzeba w lecie wykąpać w morzu a po trosze dla urozmaicenia i nadania tej wyprawie kontrastu. Mając 2 tygodnie urlopu tydzień spędziliśmy w Słowenii, tydzień w Chorwacji.

 

(sierpień 2015)

Transport:

Własny samochód. Przy dzisiejszym stanie dróg spokojnie jesteśmy w stanie dotrzeć w przeciągu 12-13 h na południe Europy. Wielokrotnie ćwiczyliśmy już taką opcję w zimie podczas wyjazdów narciarskich w austriackie Alpy czy włoskie Dolomity. Warunki są tylko dwa – wyjechać trzeba wcześnie rano (4:00) i nie śpieszyć się po drodze. Urlop zaczyna się od momentu wyjścia z domu a nie od dojechania na miejsce. Trasa też może ( i powinna!) być atrakcją, zwłaszcza gdy w podróż jedziemy z dzieckiem.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Strefa czasowa: taka sama jak w Polsce
  •  Waluta: EURO
  • Sklepy: Sklepy są najczęściej otwarte w dni powszednie od 08:00 do 19:00, w soboty od 08:00 do 13:00 (niektóre są otwarte do 21:00). Niektóre sklepy otwarte są w niedziele i święta.
  • Dostęp do internetu: w większości miejsc dostępne WiFi
  • Telefony: Nie ma problemu z zasięgiem na terenie całego kraju.
  • Napięcie w sieci elektrycznej: takie jak w Polsce
  • drogi: W Słowenii korzystanie z autostrad i niektórych dróg szybkiego ruchu jest płatne. Winiety można zakupić m.in. na przejściach granicznych, na stacjach benzynowych w Słowenii i sąsiednich krajach (Austria, Węgry). Kara za brak winiety wynosi od 300 do 800 euro. Winietki w Słowenii przykleja się na przednią szybę samochodu.      
  • Ceny: Słowenia jest droższa od Polski. Za noclegi płaciliśmy średnio 70 euro/pokój 3 osobowy. Za kemping 26 euro/3 osoby, namiot, samochód. Do większość atrakcji wejście jest płatne. W restauracjach trzeba liczyć ok. 50 euro/obiad dla 3 osób.

 

czytaj dalej:

Jezioro Bohinj – czyli odpoczynek po podróży na łonie przyrody

Jezioro Bled – słoweńska perełka

Bovec – rafting i ziplining na Słowenii

Jaskinia Križna Jama

Jaskinia Postojna i zamek Predjama

Jaskinie Škocjańske – niesamowity podziemny kanion

Piran – pachnący Triestem kawałek Słowenii

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Redakcja NajtaniejuAgenta.pl

Do Słowenii faktycznie najlepiej będzie wybrać się samochodem. Nie ma sensu stawiać na inny rodzaj transportu przy tak niewielkiej odległości. A zresztą wyprawa autem jest naprawdę praktyczna i wygodna.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x