Łódzkie na weekend
Kilka kilometrów za Łęczycą, wśród pól i podmokłych łąk w dolinie Bzury leżą dwa, a właściwie trzy niesamowite obiekty. To kolegiata, grodzisko i skansen.
Tumskie grodzisko jest najstarszym elementem średniowiecznej Łęczycy. Według archeologów jest ono ściśle związane z początkami Polski, a zgodnie z przekazem Galla Anonima pełniło w dobie pierwszych Piastów okresowo rolę stolicy państwa.
Zrekonstruowane zgodnie z realiami XIII wieku to wczesnośredniowieczne grodzisko można od maja 2022 roku zwiedzać.
Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska stanowi swoisty łącznik pomiędzy średniowieczem a czasami współczesnymi. Wśród łanów zbóż znajdziemy tu wiatrak kozłowy, chałupy gliniane, drewniane, wiejską kapliczkę i studnię z żurawiem. Otwarty w 2013 roku skansen opowiada o Ziemi Łęczyckiej XIX i początków XX wieku.
(majówka 2022)
Trzy atrakcje w Tumie
W Tumie, w bezpośrednim pobliżu grodziska i skansenu mamy jeszcze potężną archikolegiatę. O niej więcej można przeczytać TUTAJ.
Wszystkie trzy położone są od sobie w odległości kilkudziesięciu – kilkuset metrów. Droga wiedzie przez pola i łąki, ponad którymi poprowadzone są wygodne pomosty. Na trasie rozmieszczone są tablice informacyjne, na których można poczytać sobie o Łęczycy, Tumie, kolegiacie, grodzisku i pradolinie warszawsko – berlińskiej.
Tumskie grodzisko – trochę historii
Tumskie grodzisko jest to pozostałość wczesnośredniowiecznego grodu książęcego i kasztelańskiego funkcjonującego od końca VIII wieku do połowy XIV stulecia.
Leżący w dolinie Bzury gród, u schyłku X wieku został przez Piastów przekształcony w obiekt o charakterze typowo obronnym. Tędy bowiem wiódł szlak handlowy z Poznania i Gniezna na Mazowsze i dalej na Ruś. W grodzie stacjonowała silna drużyna wojowników konnych. Byli to sprowadzeni przez Chrobrego z Rusi Nowogrodzkiej Waregowie – potomkowie Wikingów.
Waregowie odeszli stąd w latach 40-tych XI wieku pozostawiając ufortyfikowany gród, w pobliżu którego wzrastało miasto.
Gród ten zaczął tracić na znaczeniu i popadać w zapomnienie dopiero w okresie panowania Kazimierza Wielkiego.
„Szwedzka Góra”
Dlaczego „góra” nie trudno się domyślić – bo zarośnięte przez wieki grodzisko wystawało znacznie ponad pola i łąki tworząc niewysoki, ale jednak owalny wzgórek. Ale dlaczego „szwedzka”? Tu odpowiedzią jest tradycja. Miejscowa ludność, zdając sobie sprawę ze starodawnego pochodzenia „góry” łączyła ją z czasami dla niej odległymi i walecznymi, a takim okresem był dla niej „potop szwedzki”. I choć w rzeczywistości grodzisko w czasach wojen szwedzkich XVII stulecia już dawno nie istniało, nazwa ta utrwaliła się tak mocno, że funkcjonuje do dziś.
Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska
Skansen znajduje się dokładnie we wsi Kwiatkówek. Widać go z szosy łęczyckiej i z tumskiej kolegiaty. Może nie jest duży, to dosłownie kilka drewnianych i glinianych chałup, stodoła, wspomniany wiatrak i studnia. Do tego olejarnia, piec chlebowy czy kuźnia. Ale właśnie te niewielkie rozmiary, a przy tym położenie wśród sielskich krajobrazów łąk i pól dodają temu miejscu uroku.
Zwiedzanie
Grodzisko w Tumie oraz Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska stanowią integralną część Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Jeden bilet wstępu do obu obiektów. W poniedziałki nieczynne.
Godziny otwarcia i cennik: TUTAJ
Wszystkie posty o województwie łódzkim znajdziesz tutaj: ŁÓDZKIE – atrakcje województwa
Post o wszystkich odwiedzonych przez nas skansenach w Polsce znajdziesz tutaj: Skanseny – powroty do przeszłości
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie