Krynica Zdrój Małopolskie

Krynica Zdrój

napisany przez Agata

Atrakcje Małopolski

 

Krynica Zdrój

z każdej strony jest otoczona przez góry –  Beskidy: Sądecki i Niski. Są one najmłodszymi górami w Polsce, powstałymi, podobnie jak całe Karpaty, podczas ostatniej fazy fałdowania alpejskiego ok. 20mln. lat temu. Są to piękne i urokliwe góry, w których warto spędzić letni urlop.

Poniżej kilka propozycji atrakcji na urlop w Krynicy Zdrój. Gdzie pojechać z dzieckiem oraz jak miło i aktywnie spędzić czas. W naszym przypadku urlop babci z ośmioletnim wnuczkiem.

(II połowa sierpnia,  2016)

 

Krynica Zdrój atrakcje

Wycieczka piesza na Jaworzynę Krynicką (1114m n.p.m.)

Słowo „beskid” oznacza polanę, halę. Z hal rozciągają się niezwykle malownicze panoramy, a tę jedną z najbardziej malowniczych można podziwiać ze szczytu Jaworzyny Krynickiej 😊. Podejście wymaga trochę wysiłku, ale przecież między innymi po to w góry się przyjechało 😉 (szlakiem zielonym przez Przełęcz Krzyżową i Czarny Potok ok. 3-4h). Nagrodą są wspaniałe widoki i pyszna kwaśnica w schronisku (schronisko PTTK – Hotel Górski, 34 miejsca noclegowe). Na Jaworzynę podciągnięta została także kolejka gondolkowa. W ziemie służy narciarzom, w lecie niektórym piechurom 😉.

 

Jaskinie Demianowskie – Jaskinia Wolności (Słowacja, 155km od Krynicy Zdrój)

Wycieczkę na pobliską Słowację można wykupić w biurze turystycznym, można też pojechać samemu.

Demianowska Jaskinia Wolności  (Demänovská Jaskyňa Slobody), zaliczana jest do najpiękniejszych jaskiń w Europie. Stanowi ona część ogromnego podziemnego systemu krasowego w Dolinie Demianowskiej, pod Niskimi Tatrami. Powstała w okresie środkowego triasu w ciemnoszarych wapieniach. Do wejścia dociera się krętą ścieżką z parkingu (ok. 10 minut). Długość korytarzy wynosi prawie 9km, z czego do dziś zostało zmierzonych ponad 7,5km. Dla turystów udostępnione są dwie trasy: dłuższa (2 150 m, ok. 100min) i krótsza (1 150 m , 60 min.). W jaskini przez cały rok utrzymuje się stosunkowo stała temperatura ok. 7 °C. We wnętrzu znajdziemy stalagmity, stalaktyty, kolumny, kurtyny, komnaty i sale. Największa komnata to tzw. Duży Dom o rozmiarach 75 m, 45m i 65m. Oprócz tego możemy podziwiać liczne jaskiniowe jeziorka. (www.ssj.sk/pl/jaskyna/4-demianowska-jaskinia-wolnosci)

 

Szczyrbskie Jezioro (Słowacja)

Po drodze do, albo z Jaskiń Demianowskich mamy Szczyrbskie Jezioro (Štrbské pleso) – kurort i ośrodek sportów zimowych. Ot, tak w sam raz na mały spacer i obiad 😊.

 

Krynicki Park Linowy

Podczas naszych wakacyjnych wyjazdów nie może oczywiście zabraknąć takiej atrakcji jak park linowy 😊.  Krynicki Park Linowy znajduje się na ulicy Czarny Potok, u podnóża Jaworzyny Krynickiej, przy kolejce gondolowej. Składa się z 9 tras – od najłatwiejszej do naprawdę extreme 😉, w tym dwóch zjazdowych czyli takich gdzie główną atrakcją jest całkiem długi zjazd na tyrolce. www.parklinowykrynica.pl

 

Góra Parkowa w Krynicy Zdrój

To szczyt mający wysokość 741 m n.p.m., u jego podnóża rozciąga się Park Zdrojowy, a wszystko leży niemal w samym centrum Krynicy.  Mieści się tam górna stacja kolejki linowo-terenowej, a także restauracja „U Babci Maliny”. W pogodny dzień ze szczytu roztacza się przepiękna panorama Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego, a przy dobrej widoczności Tatr. Dla dzieci główną atrakcją są jednak „Rajskie ślizgawki”, czyli zjazdy zjeżdżalniami rurowymi. Mamy tu spokojną falę, spiralę oraz zjeżdżalnię-kamikadze 😉. Różnica wysokości: 12 metrów. Rajskie ślizgawki czynne są od wiosny do późnej jesieni. W czasie deszczu – nieczynne. Inną atrakcją jest zjeżdżalnia pontonowa, czyli coś na kształt toru saneczkowego, tyle że jedzie się w wielkim, okrągłym pontonie. Zabawa przednia, można tak w kółko i w kółko 😉.

 

Park Zdrojowy w Krynicy Zdrój

Został założony w roku 1810 i do dziś zachował się pierwotny układ ścieżek. Jest to przede wszystkim miejsce odpoczynku, spacerów, spokojnych kroków kuracjuszy. Miejsce niby w środku miasta, a jakby wycięte z innej epoki. Wśród leśnych gęstwin możemy odnaleźć wiele zabytków i ciekawych miejsc. Są tu cztery jeziorka osuwiskowe, tzw. Czaple Stawy, na których można spotkać ptactwo wodne, XIX-wieczne drewniane altany, Statua Najświętszej Maryi Panny – Królowej Krynickich Zdrojów – łaskami słynąca figura, przy której gromadzą się kuracjusze, a w lecie odbywają się nabożeństwa dziękczynno-błagalne. Jest też Ławeczka Kraszewskiego  powstała z okazji obchodów 50-cio lecia twórczości wieszcza oraz źródełka wody mineralnej – „Bocianówka” czy „źródło miłości”.

 

Deptak w Krynicy Zdrój

Deptak jest sercem Krynicy Zdrój. Kuracjuszy i turystów nigdy tu nie brakuje. Znajdują się przy nim pijalnie wód mineralnych, stoi pomnik Adama Mickiewicza. Jego popiersie umieszczone jest na wysokim cokole, a u jego podnóża stoi postać Maryli Wereszczakówny. Jest też muzyczna fontanna, a dzieci mogą pojeździć go-kartami 😉.

 

Pijalnie Wód w Krynicy Zdrój

Krynica Zdrój słynie z leczniczych wód mineralnych o różnych właściwościach. Znajdują się tutaj aż cztery pijalnie wód, wszystkie usytuowane przy deptaku. Najmłodsza z nich to nowoczesna Pijalnia Główna (otwarta codziennie 6.30-18.00, wody: Jan, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny, Zuber). www.pijalniaglowna.pl . Najstarszą zaś jest Pijalnia Słotwinka (otwarta tylko VI-IX: 9.00-13.00 i 15.00-18.00, wody: Słotwinka). Drewniany pawilon postawiono nad zdrojem głównym na krynickim deptaku w 1808 r. (w miejscu obecnej Pijalni Głównej), ale w 1863 r. pijalnię przeniesiono do Parku Słotwińskiego. Jest ona dziś najstarszym zachowanym budynkiem w Krynicy.

 

Festiwal Jana Kiepury

Festiwal im. Jana Kiepury odbywa się w Krynicy-Zdroju corocznie od już 50 lat (II połowa sierpnia). Jest to największe i najważniejsze wydarzenie kulturalne upamiętniające życie i twórczość wielkiego tenora. Babcia była zachwycona, wnuczek przetrwał 😉. www.festiwalkiepury.pl

 

Bacówka na Obidzy – wycieczka z Piwnicznej

Bacówka położona jest na wysokości 931m n.p.m. Wspaniałe widoki gwarantowane! Można tam wjechać samochodem, ale co to za fun 😉. Babcia z wnuczkiem wybrali się na całodniową wycieczkę pieszą. W górę z Piwnicznej (tam zostało auto) szlakiem czerwonym (prawie 10km), w dół szlakiem zielonym przez Eliaszówkę (ponad 11km), wzdłuż granicy ze Słowacją. Trasa trochę  długa, dała im w kość, ale zadowoleni 😊. A na miejscu można odsapnąć, pograć w piłkę komu jeszcze mało ruchu (patrz dzieci – niezniszczalne stworzenia) oraz zjeść ponoć najlepsze w okolicy placki ziemniaczane. Na te placki ziemniaczane w bacówce na Obidzy chodzi się kilka razy i specjalnie na nie 😊. I nie tylko turyści, ale też miejscowi!

 

Wyprawa do bacówki nad Wierchomlą

Bacówka nad Wierchomlą to górskie schronisko turystyczne PTTK usytuowane na wysokości 887 m n.p.m., na rozległej polanie, której stoki opadają do doliny Wierchomli Małej. Można stąd podziwiać przecudne widoki na pasmo Radziejowej oraz panoramę Tatr. www.wierchomla-schronisko.pl

Należy dojechać samochodem (lub PKS) do końca asfaltu i parkingu w Szczawniku (na wysokości dolnej stacji wyciągu krzesełkowego w Szczawniku). Następnie iść w górę niebieskim szlakiem rowerowo-pieszym (6km) lub szlakiem żółtym i dalej od kapliczki w prawo – grzbietem szlakiem niebieskim do schroniska (7,5km). Dla urozmaicenia schodzimy oczywiście inną trasą niż weszliśmy 😊. Wierchomla to góra narciarska, więc jest wyciąg krzesełkowy, ale o takiej opcji dotarcia nawet nie piszę 😉.

Niezapomnianą przygodą, która już tradycyjnie być musi podczas naszych górskich wakacji z babcią, jest nocleg w schronisku. Wieczorne ognisko, kiełbaski, zachód i wschód słońca. Dopiero w takich momentach można poczuć prawdziwość gór, ich majestat i spokój, poobcować z przyrodą w jej rytmie i na jej warunkach.

Nocleg, zwłaszcza w sezonie, warto jest zarezerwować wcześniej. Może się zdarzyć bowiem, że pozostanie nam tylko gleba 😊.

 

Plac go-kartowy

(Tylicz) 

 

Atrakcje na które już nie starczyło czasu….

  • Spływ kajakowy Popradem

  • Cerkiew św. Kosmy i Damiana z 1743 r. w Tyliczu

  • Mofeta Tylicz, czyli zjawisko naturalnego wyziewu dwutlenku węgla.

  • Ruiny zamku w Muszynie

  • I cały szereg innych 😊

 

 

Wszystkie posty z Małopolski znajdziesz tutaj: Małopolska– atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x