Jaskinie Słowacja

Dobszyńska Jaskinia Lodowa, Słowacja

napisany przez Agata

To była nasza w zasadzie pierwsza jaskinia lodowa jaką zwiedzaliśmy. Wrażenie zatem zrobiła piorunujące!

Położona na terenie Słowackiego Raju jest jedyna w swoim rodzaju. Unikalność tej jaskini polega na jej położeniu. Chodzi o wysokość nad poziomem morza (zaledwie 920-950m n.p.m.), podczas gdy w zasadzie wszystkie jaskinie lodowe świata leżą znacznie, znacznie wyżej.

Tak więc w Europie – poza Alpami czy rumuńskimi Karpatami na wysokościach znacznie powyżej 1000m n.p.m. – nie ma w ogóle jaskiń o tak grubej pokrywie lodowej. A ta dochodzi tu w niektórych miejscach nawet do ponad 25 metrów. Ilość lodu w całej jaskini to ponad 110 000 m2, czyli około 100 000 ton.

Fakt ten oraz jej spektakularny wygląd spowodowały, że w 2000 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa  UNESCO.

Dobszyńska Jaskinia Lodowa ma długość 1483 metry, z czego do zwiedzania udostępnionych jest 515 metrów. Stanowi część ogromnego systemu Jaskini Strateńskiej, który jest najdłuższym systemem jaskiniowym Słowacji (prawie 23 000 metrów).

Dlaczego lodowa

Warunki do zlodowacenia powstały na skutek potężnego zawaliska i odizolowania Jaskini Dobszyńskiej od Strateńskiej.

Zaraz po wejściu korytarze jaskini opadają ostro w dół. Uniemożliwia to dopływ światła słonecznego i nagrzewanie się ścian. To właśnie dlatego, mimo położenia na stosunkowo niewielkiej wysokości, oblodzenie utrzymuje się tu przez cały rok. Dodatkowo wejście usytuowane jest od strony północnej a wiejące zimą ostre wiatry wpadając przynoszą do wnętrza mroźne, ciężkie powietrze. Opada ono w dół, zatrzymuje się i chłodzi wapienne ściany jaskini.

Odkrycie

Wejście do jaskini znane było od dawien dawna miejscowym pasterzom. W upalne dni chodzili tam się ochłodzić i nazywali je „Lodowa Dziura”. Jednak dopiero w 1870 roku młody inżynier górniczy i speleolog Eugen Ruffiny wraz z kolegami odważył się zejść na jej dno. Jaskinia Dobszyńska została wyeksplorowana i opisana. Już w następnym roku udostępniono ją zwiedzającym. Jeszcze w XIX wieku zainstalowano w niej oświetlenie elektryczne (1887r.).  Jaskinia Dobszyńska była jedną z pierwszych w Europie jaskiń oświetlanych światłem elektrycznym.

W latach powojennych, w miesiącach letnich, oblodzone sale jaskini były wykorzystywane do treningów przez czechosłowackich łyżwiarzy figurowych i szybkich.

 

Jak tam dojechać

Parking znajduje się przy szosie 67. Jest duży i dobrze oznaczony.

Wejście do Dobszyńskiej Jaskini Lodowej znajduje się w północno-zachodnich zboczach szczytu Duča (1242 m), na wysokości 969 m n.p.m. Od parkingu trzeba przejść ok. 1km. Najpierw w miarę po płaskim, potem wcale niemało pod górkę 😉.

 

Zwiedzanie

Dobszyńską Jaskinię Lodową zwiedza się z przewodnikiem. Niestety, przynajmniej w sezonie, grupy są bardzo duże, wręcz gigantyczne, co trochę wyzuwa tę przygodę z magii. Przewodnik ponadto nie porywa swą opowieścią. Tempo zwiedzania także nie pozwala na dokładniejszą kontemplację. Chodzi się po betonowych i stalowych chodnikach trzymając metalowych barierek.

Niemniej jednak, odrzuciwszy w głowie całą metodologię zwiedzania, jaskinia robi naprawdę niesamowite wrażenie. A że była to nasza pierwsza prawdziwie lodowa jaskinia – wrażenie było po stokroć większe.

 

Info praktyczne (VIII 2021)

– jaskinia czynna jest od połowy maja do połowy września

– w poniedziałki nieczynna

– maj i wrzesień: 09:30, 11:00, 12:30, 14:00

– czerwiec, lipiec, sierpień: 09:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

– czasem, ze względu na dużą ilość zwiedzających, wejścia się przyspiesza i wtedy grafik ten nie ma niestety do końca zastosowania

– zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem

– ok. 30-40min, ok. 500m

– Konieczna jest ciepła odzież

– średnia temperatura w częściach bez lodu: 0,8-3,50C

– średnia temperatura w częściach zlodowaciałych: -3,9 do -0,20C

– cennik (aktualizacja 2022):  10euro/dorośli ; 5euro/dzieci ; 10euro/opłata za zdjęcia (oznaczenie plakietką, zakaz używania statywu).

Aktualne ceny TUTAJ 

– brak możliwości płatności kartą

– parking w dolinie jest duży, płatny

 

Wszystkie wpisy o Słowacji znajdziesz tutaj: SŁOWACJA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x