Mazowieckie Okolice Warszawy Wycieczki rowerowe

Mazowsze, Dolina Dolnej Narwi

napisany przez Agata

Atrakcje Mazowsza

Cudowną alternatywą dla dnia nad Zegrzem jest wyprawa rowerowa nad rozlewiska Narwi. Tu znajdziecie ciszę i spokój. Szczególnie wiosną tereny te są wyjątkowo malownicze. Młoda, soczysta trawa, wysoki poziom wody i ptactwo… Niemniej jednak każda pora roku wnosi coś ciekawego od siebie.

Wycieczka 1

Ruiny pałacu w Górze i starorzecze Narwi

(II 2022)

Naszą wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzenia ruin pałacu Poniatowskich w Górze.

Dojazd

Z Warszawy dojechaliśmy samochodem z rowerami na dachu do miejscowości Janówek Pierwszy i zaparkowaliśmy przed Szkołą Podstawową im. Józefa Wybickiego. Stamtąd ruszyliśmy żółtym szlakiem rowerowym. Po dosłownie kilku minutach staliśmy pod ruinami pałacu. Wznoszą się one na wzgórku tuż ponad malowniczym starorzeczem Narwi, Jeziorem Góra.

Wzdłuż Jeziora Góra

Po spacerze pomiędzy ceglanymi murami ruszyliśmy za żółtym szlakiem w prawo, wzdłuż południowego brzegu jeziora. Na skarpie usadowiły się działki. Ich właściciele mają cudny widok, ale w starorzeczu jest zakaz kąpieli. Podobno jezioro to jest bardzo atrakcyjnym akwenem dla rybaków. My akurat widzieliśmy tylko jednego. Kilka osób spacerowało z psami.

Przez pola ku wałowi przeciwpowodziowemu na Narwi

Będąc w głowie jeziora można podjąć decyzję i wybrać krótszą wersję wycieczki albo dłuższą. W opcji krótszej skręcamy w prawo i szlakiem czerwonym udajemy się na południe aby po niedługiej chwili znaleźć się w Janówku. W opcji dłuższej skręcamy w szlak czerwony w lewo, przekraczamy mostek i udajemy się dalej przez łąki i pola aż do narwiańskiego wału. My wybraliśmy opcję B.

Są to tereny zalewowe, podmokłe i szlak, chociaż jest, to do najlepiej przejezdnych nie należy. Ma to swój urok, ale trochę nachodzić się trzeba. Niemniej jednak jeśli błota się nie boicie to jest to opcja dla Was 😊.

Prawie pod samym wałem dojeżdżamy do drugiego dawnego starorzecza – Jeziora Drzązewo. Zagubione wśród drzew i trzcin wygląda bardzo malowniczo.

Nad Narwią

Skręciwszy za szlakiem czerwonym przy jeziorze w prawo po chwili stajemy pod wałem Narwi. Tutaj szlak czerwony rowerowy odchodzi w prawo, my zaś (chcąc zrobić kółko) skręciliśmy w lewo. Wzdłuż wału (szlak zielony rowerowy i niebieski pieszy) dojechaliśmy najpierw do zachodnich krańców Jeziorwa Góra, potem do miejscowości Góra a na końcu po śladach do samochodu stojącego pod szkołą w Janówku.

Całość wycieczki to 13km

 

Wycieczka 2

Szlak Serocki

(II/III 2023)

Szlak Serocki to bardzo fajna pętelka, której znaczna część poprowadzona jest wzdłuż Narwi – z Jadwisina do Wierzbicy za Serockiem. Miejscami to leśny dukt, miejscami ubity trakt, to znów piaszczysto-trawiasta nadrzeczna plaża, kawałkami ulica, w samym Serocku zaś deptak. 

My wybraliśmy się tam w słoneczną, aczkolwiek chłodną niedzielę. Zima powoli ustępowała wiośnie, ptaki coraz chętniej śpiewały w koronach jeszcze rosochatych drzew. Ostatni lód pękał na rzece… Było cicho i spokojnie. Nie zrobiliśmy całej pętli, nie byliśmy tym razem nawet rowerem. To był spacer z Zegrza do Serocka. 

Dokładny opis naszego spaceru TUTAJ

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

Inne opcje wycieczek rowerowych: Na dwóch kółkach

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edab
Edab
2 lat temu

🥰👍

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Najlepszą porą na tego typu wycieczki po rozlewiskach jest wczesna wiosna. Widoczność dobra bo nie zasłania krajobrazu gęstwina liści a już widać podnoszące się młode trawki, inne rośliny, pierwsze kwiatki. Chyba kwiecień…

3
0
Would love your thoughts, please comment.x