Hiszpania

Álora

napisany przez Agata

Álora to typowe, andaluzyjskie pueblo blanco. Leży w okolicach Caminito del Rey, 35min drogi pociągiem od Malagi.

Álora jest cicha, spokojna, w czasie sjesty leniwa. Górujący nad całością zamek Maurów to wisienka na torcie. A totalny brak turystów to już sam lukier 😉.

Pięknie jest poszwendać się po schodzących stromo w dół i wspinających się ku górze uliczkach, popodziwiać kolorowe kwiaty spływające kaskadami po białych murach, wypić orzeźwiające tinto de verano w lokalnej knajpce. Wieczorem mury zamkowe są podświetlane – to też musi wyglądać zjawiskowo.

(maj 2022)

Álora położona jest nieco na uboczu, z dala od turystycznych szlaków. Przez to zachowała swój rytm typowy dla hiszpańskiej prowincji. Niedziela to czas dla rodziny, więc obiad je się w domu. A potem przychodzi sjesta i życie zamiera. Próżno tu szukać wtedy człowieka na ulicach. Koty i psy też śpią w cieniu, nawet ptaki milkną. Nam, tylko dzięki szczegółowym wskazówkom, udało się znaleźć jedną z dwóch otwartych restauracji. I fakt, klientów im nie brakowało, ale była to głównie młodzież, która przecież na każdej szerokości i długości geograficznej wychodzi poza ramy tradycji 😉.

Choć minęła już 16:00 słońce cały czas paliło (maj!). Tu nie ma bryzy od morza. Niemniej jednak nie odmówiliśmy sobie wspięcia się na zamek. I było warto! Zamek mieliśmy tylko dla siebie, a widoki z niego na bielejące w dole pueblo blanco – zachwycające.

Zamek ten najprawdopodobniej zbudowali jeszcze Fenicjanie. Później stacjonowali tu Rzymianie. Twierdzę nieznacznie rozbudowali Wizygoci, a następnie – już konkretnie – Maurowie. Po rekonkwiście w jego murach utworzono… katolicki cmentarz.

Wejście bezpłatne

Z ciekawostek…

Miguel de Cervantes spędził w Álora kilka lat (1587 – 1593), pracując jako… urzędnik państwowy Królestwa Hiszpanii.

Kiedyś, jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku, Álora otoczona była gajami pomarańczy. W fabryce esencji nad rzeką Guadalhorce, koło stacji kolejowej, przerabiano ich kwiaty na olejki zapachowe. Służyły one do wzbogacania perfum Diora, a skórki transportowano do Anglii na dżemy.

Dojazd

Z Malagi pociągiem linii C2 Cercanias. Pociąg Málaga María Zambrano – Álora: 4,1 euro ; 35min ; pociągi w tygodniu mniej więcej co 1h, w weekend co 2h (maj 2022)

 

Inne atrakcje w Maladze i okolicach znajdziecie we wpisie: MALAGA – mały łyk Andaluzji

Wszystkie wpisy o Hiszpanii znajdziesz tutaj: HISZPANIA – ¡Hola Amigos!

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x