Serbia

Izvor Lisine i Szlak Monastyrów przy Wielkiej Morawie

napisany przez Agata

(etap 5)(sierpień 2018)

Przejazd do Izvor Lisine z Kučeva

Przejazd do Izvor Lisine z Kučeva nie jest prosty. Trzeba jechać drogą krajową 161 przez Petrovac i Ždrelo, potem 216 i 186, w Vodna w lewo na Stromsten. Ewentualnie naokoło przez Dublje. My pojechaliśmy znów za googlem i znów przez góry! W Ždrelo skręciliśmy na Šetonje i dalej na Despotovac. Google wyznacza tę trasę jako najlepszą, ale ona najlepsza zdecydowanie nie jest. Jest to droga mocno lokalna, kręta, górzysta i na odcinku 2-3km szutrowa – a właściwie jest to bardziej glina przysypana kamieniami.

 

 Nocleg w Izvor Lisine

Apartments Izvor Lisine (rezerwacja booking.com)

Izvor Lisine to takie położone w kotlinie bungalowy do nicnierobienia, do odcięcia się od świata.

Nie ma Internetu, nie ma sieci, nie ma TV. Szkoda tylko, że nie ma też szlaków w okoliczne góry. Poszliśmy kawałek drogą, potem ścieżką na skraju lasu i łąki. Weszliśmy na jakiś wzgórek i wróciliśmy. Niemniej jednak fajne miejsce na restart i wypoczynek jednodniowy.

Pokoje są sympatyczne, schludne, chociaż trochę ciemne. W restauracji pani nie mówi po angielsku, ale się stara. Śniadanie drwala nie do przejedzenia! Na kolację można zamówić lokalne specjały. Smacznie 😊

 

 Izvor Lisine atrakcje

Wodospad Veliki Buk

Nie jest tak imponujący jak głosi jego nazwa – Veliki. Niemniej jednak podobno wiosną, gdy rzekę Resavę zasila topniejący śnieg pokazuje swoją moc. Wodospad znajduje się w odległości 50-100m od Apartments Izvor Lisine.

 

Restauracja w jaskini

Obok wodospadu jest restauracja w skale. Nazywa się ΛИCИHCHИ PAJ. Menu jest tylko cyrylicą, ale przy odrobinie wolnego czasu da się coś dobrego zamówić 😉 – np. deser lodowy z wiśniami. W pieczarze stoi tylko kilka stolików, ale i tak robi to fajne wrażenie.

Inna restauracja ma stoliki postawione na mostku nad potokiem.

 

Velikie Vrelo

Jest to nic innego jak oddalone o jakieś 300m od bungalowów głazowisko na potoku.

 

Monastyr Manasija

(inaczej Resava)

Klasztor Manasija to jeden z ważniejszych klasztorów w Serbii. Powstał na początku XV wieku na zlecenie Stefana Lazarevica. Wybudowany jest w dolinie rzeki Resavy, w stylu szkoły morawskiej. Jest to monastyr obronny, otoczony murami i wieżycami, które służyły obronie przed Turkami. Niestety mimo swych zabezpieczeń był wielokrotnie niszczony.

Bardzo ładny, ale strasznie wypielęgnowany. Wokół równiutko przycięte trawniki, posadzone róże, armia ogrodników przy pracy. Pewnie to trochę z powodu obchodów 600-lecia założenia klasztoru. Zresztą cale pobliskie miasteczko Despotovac się remontuje i obsadza różami.

 

Ponadto w regionie warto jeszcze zobaczyć

Monastyr Ravanica

Jest to męski, obronny klasztor prawosławny. Pierwszy monastyr szkoły morawskiej. Powstał pod koniec XIV wieku. Fundatorem monastyru był książę Lazar Hrebeljanović, późniejszy święty Serbskiego Kościoła Prawosławnego. 

 

Jaskinia Resavska

Cały system jaskiń posiada długość 2.850 metrów, ale trasa turystyczna ma ok. 780 metrów. System składa się z trzech poziomów połączonych sztucznymi tunelami. Resavska Pecina była pierwszą jaskinią udostępnioną turystom w Serbii (1972r.) i jest jedną z najstarszych w Serbii. Jej wiek oszacowano na 80 milionów lat.

Tam jednak nie dotarliśmy (ani do monastyru, ani do jaskini). Nie mieliśmy już po prostu ochoty siedzieć w samochodzie, a choć jaskinia byłaby w zasięgu spaceru pieszego, to szlak nie został wytyczony (tylko szosa, a to i nieprzyjemne i niebezpieczne).

 

Szlak Monastyrów przy Wielkiej Morawie

Tego dnia musieliśmy się przedostać ponad 200km do Vlajeva, niemniej jednak skusił nas ten zobaczony przez przypadek na mapce w restauracji szlak monastyrów. Chodzi o 5 klasztorów usytuowanych wzdłuż rzeki Velika Morava pomiędzy Jagodina a Svilajnac.

  • Monastyr Tomić

Tu niestety, mimo usilnych starań i nawet kilku drogowskazów nie trafiliśmy. W newralgicznym miejscu zabrakło znaku (to częsta przypadłość na serbskich drogach 😉), a google miał oczywiście swoje koncepcje na przejazdy przez pola i brody. Poniewczasie ustaliliśmy, że we wsi Vojska trzeba było skręcić w lewo, a nie w prawo po głównej.

  • Monastyr Radošin

Za wsią Radošin są drogowskazy. Monastyr znajduje się na końcu wąskiej, ale asfaltowej dróżki. Przywitała nas przemiła, starsza mniszka. Była zachwycona naszą wizytą. Mało kto tam przyjeżdża, a z Polski to już nigdy. Oprowadziła nas po klasztorze, pozwoliła sfotografować, a nawet sama chciała mieć zdjęcie. Cicho, spokojnie, tylko świerszcze grają. Kościółek malutki, biały i piękne malowidła wewnątrz.

  • Monastyr Zlatenac

We wsi Glozane 3km w kierunku rzeki Wielka Mortawa. Są drogowskazy. Na końcu drogi stoi monastyr, wokół gospodarstwo. Mnóstwo kotów i psów, stodoła pełna siana, pasieka kilku uli. Mniszka kosi kosą trawę, inna nazbierała  właśnie papryk i niesie w fartuchu do kuchni. Oprócz mniszek są świeccy pomocnicy, 3-4 osoby może. Cisza, spokój i nastrój. A sam monastyr malutki, bogato malowany w środku.

  • Monastyr Dobroševo

  • Monastyr Milijkov

 


KOSZTY (3pax, sierpień 2018)

  • Nocleg w Izvor Lisine Apartments Izvor Lisine: 45 euro/pokój/doba ze śniadaniem

 

czytaj dalej:

Caving – czyli ekstremalna przygoda w jaskini

Park Narodowy Tara – canyoning i punkty widokowe

Mokra Góra – Szargańska Ósemka i Drvengrad

Kanion rzeki Uvac

Rafting po rzece Ibar, Monastyr Studenica i Pustelnia Sawy

Davolia Varos, Subotica i Miszkolc

 

Wszystkie wpisy o Serbii znajdziesz tutaj: SERBIA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Netrix
Netrix
5 lat temu

Podoba mi się

Netrix
Netrix
5 lat temu

Podoba mi się

2
0
Would love your thoughts, please comment.x