Serbia

Wjeżdżamy do Serbii

napisany przez Agata

(etap 2)(sierpień 2018)

Granicę z Serbią przekroczyliśmy w Röszke. Są dwie opcje – albo przejście na autostradzie, albo na szosie równoległej. My, polegając na googlemaps i wskazówkach natężenia korka wybraliśmy to drugie. Całość procedury zajęła nam 20min, czyli wszystko odbyło się sprawnie i szybko.

Dalej pojechaliśmy na południe autostradą mijając po drodze obwodnicą Belgrad i zjeżdżając z niej dopiero przy samym Smederevie. Zwiedziliśmy to miasto i pojechaliśmy dalej do Golubaca, gdzie mieliśmy zaplanowany nocleg. Łączna ilość kilometrów na trasie BudapesztGolubac to 500, z czego większość po autostradzie.

 

Smederevo – dawna stolica Serbii

Smederevo powstało na początku XV wieku, i to od razu jako stolica ówczesnego państwa serbskiego. Miejscowy władca rozpoczął budowę twierdzy, chcąc tu przenieść stolicę z Belgradu, który musiał oddać Węgrom. Wtedy Serbia rozbita była już na księstwa – despotaty, minął już złoty wiek, okres świetności i dominującej pozycji na Bałkanach, której kres położyła przegrana z Turkami bitwa na Kosowym Polu w 1389 r. Był to czas, kiedy władca tych terenów – Despotatu Serbskiego, jedynego jeszcze nie będącego pod władzą osmańską, lawirował między potężnymi sąsiadami – Węgrami i Turkami. Twierdza Smederevo kilkukrotnie skutecznie broniła się przed przeważającymi wojskami tureckimi, ale w końcu w 1459 r. im uległa. Od tej pory aż do 1804 roku Serbia była prowincją turecką znikając z mapy Europy na przeszło 350lat.

W czasie II wojny światowej Niemcy przekształcili twierdzę w magazyn amunicji. W czerwcu 1941 r. doszło do potężnej eksplozji, która nie tylko zrujnowała samą twierdzę, ale także zabiła aż 2500, a raniła ponad 5000 mieszkańców. Mówi się, ze eksplozja ta dotknęła niemal każdego ówczesnego mieszkańca miasta. Ostatecznych zniszczeń dokonały jeszcze alianckie naloty w 1944 r.

 


KOSZTY (sierpień 2018)

Wejście do twierdzy jest płatne 120 DIN, czyli ok. 4,5 zł (dzieci bezpłatnie)Dziś Smederevo to ruiny twierdzy, ale chyba przede wszystkim potężna, dymiąca fabryka stali i miasto obrosłe wokół niej. Kiedyś Smederevo dzięki tej fabryce kwitło. Produkowano tu bowiem wysokogatunkową stal. Potem fabryka upadła, a wraz z nią i miasto Smederevo. Pracę straciło 10 000 ludzi. Dziś inwestują tu Chińczycy, fabryka znów działa i dymi, ale daje miastu życie.

Nie jest tu ładnie. Jest po prostu brzydko, ale w tej brzydocie jest coś pociągającego, coś co stanowi to klimacie tego kraju, o jego słabych stronach, coś co trzeba zobaczyć, choć przez chwilę poczuć.

 

czytaj dalej:

Dalej z nurtem Dunaju – Park Narodowy Djerdap

Po serbskich bezdrożach w poszukiwaniu jaskiń

Izvor Lisine i Szlak Monastyrów przy Wielkiej Morawie

Caving – czyli ekstremalna przygoda w jaskini

Park Narodowy Tara – canyoning i punkty widokowe

Mokra Góra – Szargańska Ósemka i Drvengrad

Kanion rzeki Uvac

Rafting po rzece Ibar, Monastyr Studenica i Pustelnia Sawy

Davolia Varos, Subotica i Miszkolc

 

Wszystkie wpisy o Serbii znajdziesz tutaj: SERBIA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x