Serbia

Wjeżdżamy do Serbii

napisany przez Agata

(etap 2)(sierpień 2018)

Granicę z Serbią przekroczyliśmy w Röszke. Są dwie opcje – albo przejście na autostradzie, albo na szosie równoległej. My, polegając na googlemaps i wskazówkach natężenia korka wybraliśmy to drugie. Całość procedury zajęła nam 20min, czyli wszystko odbyło się sprawnie i szybko.

Dalej pojechaliśmy na południe autostradą mijając po drodze obwodnicą Belgrad i zjeżdżając z niej dopiero przy samym Smederevie. Zwiedziliśmy to miasto i pojechaliśmy dalej do Golubaca, gdzie mieliśmy zaplanowany nocleg. Łączna ilość kilometrów na trasie BudapesztGolubac to 500, z czego większość po autostradzie.

 

Smederevo – dawna stolica Serbii

Smederevo powstało na początku XV wieku, i to od razu jako stolica ówczesnego państwa serbskiego. Miejscowy władca rozpoczął budowę twierdzy, chcąc tu przenieść stolicę z Belgradu, który musiał oddać Węgrom. Wtedy Serbia rozbita była już na księstwa – despotaty, minął już złoty wiek, okres świetności i dominującej pozycji na Bałkanach, której kres położyła przegrana z Turkami bitwa na Kosowym Polu w 1389 r. Był to czas, kiedy władca tych terenów – Despotatu Serbskiego, jedynego jeszcze nie będącego pod władzą osmańską, lawirował między potężnymi sąsiadami – Węgrami i Turkami. Twierdza Smederevo kilkukrotnie skutecznie broniła się przed przeważającymi wojskami tureckimi, ale w końcu w 1459 r. im uległa. Od tej pory aż do 1804 roku Serbia była prowincją turecką znikając z mapy Europy na przeszło 350lat.

W czasie II wojny światowej Niemcy przekształcili twierdzę w magazyn amunicji. W czerwcu 1941 r. doszło do potężnej eksplozji, która nie tylko zrujnowała samą twierdzę, ale także zabiła aż 2500, a raniła ponad 5000 mieszkańców. Mówi się, ze eksplozja ta dotknęła niemal każdego ówczesnego mieszkańca miasta. Ostatecznych zniszczeń dokonały jeszcze alianckie naloty w 1944 r.

 


KOSZTY (sierpień 2018)

Wejście do twierdzy jest płatne 120 DIN, czyli ok. 4,5 zł (dzieci bezpłatnie)



Dziś Smederevo to ruiny twierdzy, ale chyba przede wszystkim potężna, dymiąca fabryka stali i miasto obrosłe wokół niej. Kiedyś Smederevo dzięki tej fabryce kwitło. Produkowano tu bowiem wysokogatunkową stal. Potem fabryka upadła, a wraz z nią i miasto Smederevo. Pracę straciło 10 000 ludzi. Dziś inwestują tu Chińczycy, fabryka znów działa i dymi, ale daje miastu życie.

Nie jest tu ładnie. Jest po prostu brzydko, ale w tej brzydocie jest coś pociągającego, coś co stanowi to klimacie tego kraju, o jego słabych stronach, coś co trzeba zobaczyć, choć przez chwilę poczuć.

 

czytaj dalej:

Dalej z nurtem Dunaju – Park Narodowy Djerdap

Po serbskich bezdrożach w poszukiwaniu jaskiń

Izvor Lisine i Szlak Monastyrów przy Wielkiej Morawie

Caving – czyli ekstremalna przygoda w jaskini

Park Narodowy Tara – canyoning i punkty widokowe

Mokra Góra – Szargańska Ósemka i Drvengrad

Kanion rzeki Uvac

Rafting po rzece Ibar, Monastyr Studenica i Pustelnia Sawy

Davolia Varos, Subotica i Miszkolc

 

Wszystkie wpisy o Serbii znajdziesz tutaj: SERBIA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x