Warmia i Mazury

Puszcza Napiwodzko – Ramucka

napisany przez Agata

Atrakcje Warmii i Mazur

Na granicy Warmii i Mazur, między Olsztynem, Olsztynkiem, Nidzicą, Szczytnem i Pasymiem rozciągają się nieprzebyte lasy – to Puszcza Napiwodzko-Ramucka, pozostałość dawnej Puszczy Galindzkiej zamieszkiwanej w zamierzchłych czasach przez pruskie plemię Galindów.

 

Źródło: Encyklopedia Warmii i Mazur 

To starodrzew, rzeki, jeziora, rezerwaty przyrody i takie zjawiska przyrodnicze jak sufozja czy erozja wsteczna. Zamieszkują tu wilki i rysie. Puszcza jest też jedną z najważniejszych w kraju ostoi lęgowych ptaków drapieżnych.

Lasy te w 1914 roku były areną walk między siłami Imperium Rosyjskiego a Cesarstwem Niemieckim (bitwa pod Tannenbergiem)

W tej puszczy łączą się ze sobą piękna przyroda i wielka historia.

 

Spływ Marózką

Marózka to dopływ Łyny. Nurt jest wartki, rzeka wymagająca refleksu, szybkich zwrotów i jeszcze szybszych decyzji w omijaniu licznych podwodnych przeszkód. Rzecz dzieje się pomiędzy Olsztynkiem a Szczytnem, w samym sercu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej.

Jak dla mnie jedna z lepszych kajakowych przygód. Było cudnie. A na koniec kąpiel w jeziorze Święte.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Rezerwat Źródła Rzeki Łyny

Rezerwat Przyrody Źródła Rzeki Łyny im. prof. Romana Kobenzy

Na Mazurach, pomiędzy Nidzicą a Olsztynkiem, gdzieś w lasach Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej ma swoje źródła Łyna – największa rzeka Warmii i Mazur.

Wiosną szlak wiedzie pomiędzy dywanami zawilców. Prześwietlony podszyt pozwala na ogarnięcie wzrokiem szerokiej perspektywy strumyczków i rozlewisk. To właśnie tu ma miejsce niezwykle rzadkie na nizinach zjawisko erozji wsztecznej.

5km wśród budzącej się do życia przyrody. Warto – naprawdę warto!

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Cmentarz wojenny w Orłowie

To cmentarz z I wojny światowej. Leży tu 1101 żołnierzy rosyjskich i 326 niemieckich poległych w batalii, która rozegrała się w okolicznych lasach od 23 do 28 sierpnia 1914 roku.

To miejsce robiące niesamowite wrażenie. Jednocześnie opuszczone i zadbane. Miejsce, gdzie leżą obok siebie wojenni wrogowie. Omszałe, w rzędach poukładane mogiły, na części pruskie krzyże żelazne, na części krzyże prawosławne. Większość to mogiły zbiorowe. Na tych imiennych w znacznej częsci nie da się już odczytać napisów.

To największy pobitewny cmentarz wojenny na Warmii i Mazurach

(leży za wsią Orłowo, przy szosie)

 

Bunkier w Wiknie

Schron bojowy w Wiknie

Jest to typowy niemiecki bunkier z lat 1938-1939, jeden ze 130 wchodzących w skład Olsztyneckiej Linii Obronnej. Jego zadaniem była obrona drogi. Miał na wyposażeniu karabiny maszynowe i działko przeciwpancerne – stąd nazwa „bojowy”, w przeciwieństwie do „biernego”. Załogę bunkra stanowiło 19 żołnierzy. Po wojnie wysadzono go w powietrze, dlatego dziś widzimy tylko jego niewielkie fragmenty.

Bunkier znajduje się przy szosie, pomiędzy miejscowościami Koniuszyn i Wikno, tuż przed jeziorem Omulew. Leży na szlaku Krainy 7 Osobliwości. Można do niego wejść, obejść naokoło. W pobliżu jest niewielki parking.

 

Gościniec Niborski

Na Warmii, w lasach Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej znajdziemy średniowieczny szlak handlowy łączący Olsztyn z Nidzicą.

To fragment historycznego traktu Warszawa – Królewiec.

Dlaczego niborski? – bo dawna nazwa Nidzicy to właśnie Nibork.

Dziś szlak (czerwony rowerowy, ok. 45km) wiedzie przez piękne lasy, w pobliżu jezior. My na razie spenetrowaliśmy jedynie jego niewielki fragment, ale na pewno tu wrócimy.

A obok są opuszczone wsie i słynne tereny myśliwskie dygnitarzy minionej epoki.

Ale to już zupełnie inna historia…

 

Orzechowo  – opuszczona wieś

Orzechowo to położona na Warmii, pomiędzy jeziorami Łańskim, Pluszne i Święte opuszczona wieś. Opuszczona i wyludniona bo obok powstał tajny ośrodek wypoczynkowo – łowiecki dla największych dygnitarzy minionej epoki.

Dziś w Orzechowie stoi jedynie neogotycki kościół i opuszczona plebania. Obok znajdziemy cmentarz i fragmenty starych domów. A wszystko z jednej strony otaczają bagniska, z których wybiegają sarny i podnoszą się z klangorem żurawie.

Jak będziecie kiedyś w okolicy – warto zajrzeć tam na kilka chwil…

 

Granica Warmii i Mazur: Kurki – Ząbie

Województwo warmińsko-mazurskie, Warmia i Mazury albo po prostu Mazury – w większości traktujemy ten region geograficznie zapominając o historii. A przecież Warmia to właśnie kraina historyczna. To utworzone w 1243 roku biskupstwo, które było w zasadzie autonomicznym państwem kościelnym w strukturze państwa krzyżackiego. Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Frombork, Braniewo – to Warmia. Olsztynek, Ostróda, Pasym, Szczytno, Nidzica, Lidzbark, Girzycko, Pisz, Ełk – to Mazury.

źródło: Wikipedia

Na szlaku Gościńca Niborskiego mamy historyczną granicę Warmii i Mazur. Leży ona pomiędzy wsiami Kurki i Ząbie.

Ząbie – ta pochodząca prawdopodobnie z XV wieku wieś – to Warmia. Kurki – wieś powstała najpewniej w miejscu kultu pruskiej bogini urodzaju Kurto – to Mazury.

 

Butryny

Otoczone lasami Butryny to jedna z ostatnich wsi na południowym krańcu Warmii. W niedalekim Łajsie przebiega granica. I tak już np. oddalone jedynie 2km od Butryn Jezioro Gim leży po stronie mazurskiej.

Butryny lokowane były w 1412 roku na prawie chełmińskim. Przez wieki słynęły jako ośrodek polskości na Warmii, o czym świadczą chociażby polskobrzmiące nazwiska sołtysów. W miejscowej karczmie zaś miał miejsce punkt przeładunku broni dla powstańców styczniowych. W plebiscycie z 1920 roku mieszkańcy opowiedzieli się jednak po stronie Prus Wschodnich, dlatego na tutejszym cmentarzu znaczną część epitafiów można znaleźć w języku niemieckim.

Godny odwiedzenia jest też neogotycki kościół. Witano w nim każdego nowego biskupa Warmii podczas uroczystego wjazdu do diecezji.

 

Rezerwat Dęby Napiwodzkie

Przy trasie Nidzica – Jedwabno leży rezerwat przyrody Dęby Napiwodzkie. Chroni on naturalne zbiorowiska grądu, łęgu jesionowo-olchowego oraz boru mieszanego. Jak sama nazwa wskazuje chroni dęby – stare, około 300-350 letnie, pomnikowe dęby oraz ok. 200 letnie sosny. Od wschodu jego granice wyznacza rzeczka Czarna. Przez rezerwat ciągnie się trochę zarośnięta ścieżka.

 

Rezerwat Małga i samotna wieża kościelna

W dolinie rzeki Omulew, na jej zabagnionym, okolonym rozlewiskami odcinku, znajduje się niewielki rezerwat przyrody. Dziś nocują tam przelotne żurawie, kiedyś była tętniąca życiem wieś Małga. Dziś wokół zatopionej w gęstwinie wieży kościelnej słychać uwijające się wśród kwiatów bzu pszczoły, kiedyś zewsząd dobiegały odgłosy huczących pieców hutniczych.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Wszystkie posty o Warmii i Mazurach znajdziesz tutaj:  WARMIA i MAZURY – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Elik
Elik
1 rok temu

Dużo wiadomości, ciekawa okolica i piękna przyroda ,czyta się z zaciekawieniem

2
0
Would love your thoughts, please comment.x