Serbia Węgry

Przejazd do Serbii, czyli kawałeczek Węgier na przystawkę

napisany przez Agata

Węgry

 (etap 1)(sierpień 2018)

 

Wyszehrad

Wyszehrad to dziś malutkie miasteczko leżące nad brzegiem Dunaju na północ od Budapesztu. Aż trudno uwierzyć, że był on kiedyś stolicą Węgier. O dawnych czasach świadczy tylko górujący nad nim zamek – warowna średniowieczna twierdza.

Miasteczko i wyszehradzki zamek powróciły na karty historii w 1991 kiedy to premier Węgier – Jozsef Antall, prezydent ówczesnej jeszcze Czechosłowacji – Vaclav Havel oraz prezydent Polski – Lech Wałęsa, nawiązali współpracę mającą na celu wspólne działania i wzajemne się wspieranie w dążeniu do gospodarczych i politycznych celów (Grupa Wyszehradzka). Miejsce spotkania nawiązywało do spotkań królów Polski, Czech i Węgier w Wyszehradzie w 1335 i 1338 roku, podczas których rozstrzygano spór Polski z Zakonem Krzyżackim o przynależności Pomorza Gdańskiego i Kujaw oraz spór Jana Luksemburczyka z Kazimierzem Wielkim o koronę polską.

Nocleg w Wyszehradzie 

Holló Panzió (rezerwacja booking.com)

Przyjemny, czysty pensjonat. W sam raz na jedną noc podczas podróży. Pokoje z łazienkami. Do dyspozycji jest w pełni wyposażona wspólna kuchnia oraz 2 lodówki. Trochę głośno wieczorem bo na terenie obiektu jest pub (muzyka do północy, potem rozmowy i śmiechy w ogródku – wrażliwi na pewno się nie wyśpią). Blisko do tzw. centrum, blisko do szlaku prowadzącego na zamek. Bezpłatne WiFi.

 

Atrakcje Wyszehradu

Wyszehradzki zamek

W XIII wieku, po najazdach mongolskich ówczesny władca Bela IV postanowił zbudować na wzgórzu oraz wokół niego cytadelę. Rządzący zaś w pierwszej połowie XIV wieku Karol Robert Andegaweński wzniósł zamek i obrał sobie Wyszehrad za siedzibę królów Węgier. Rolę stolicy miasto utraciło w XVI wieku po najeździe tureckim i zniszczeniach jakich Turcy dokonali.

Sam zamek znacznie lepiej prezentuje się z dalszej niż bliższej perspektywy. Górujący nad zakolem Dunaju wygląda naprawdę romantycznie. Z bliska traci niestety swój wdzięk i czar głównie niestety przez mało finezyjne „dodatki” typu blaszane dachówki na części pomieszczeń, zajmujące dziedziniec murowane ubikacje, podesty i balustrady. Przed zamkiem jest spory, aczkolwiek zapełniający się dość szybko parking.

 

Dojście na wyszehradzki zamek

Na zamek można dostać się samochodem, jest też alternatywny szlak pieszy. Podróż samochodem zajmie nam jakieś 10min, na piechotę trzeba liczyć ok. 1h. Z początku ostro w górę. Wzdłuż rozstawiona jest Droga Krzyżowa. Tak dochodzi się do kapliczki (Kalvaria – kapolna). Dalej czeka nas lekkie wypłaszczenie, a na samym końcu znów podejście. Warto wybrać się tu nawet nie ze względu na sam zamek, a na widoki z niego się rozciągające 😊. www.visitvisegrad.hu/cikk664.html
(Parking i zamek czynne od 09:00 do 16:00, 17:00, 18:00 w zależności od sezonu. Wejście płatne, ale o 09:01 nikogo jeszcze nie było 😉, parking płatny)

 

Renesansowy pałac królewski

W centrum Wyszehradu znajduje się wzniesiony w XIV w. przez Karola Andegaweńskiego pałac królewski. Za czasów swej świetności była to jedna z najwspanialszych rezydencji średniowiecznej Europy. Przebudowany przez króla Macieja składał się z czterech kondygnacji.
Dziś pałac jest niestety zniszczony i tylko duża dawka wyobraźni pozwala zobaczyć go takim jakim był w przeszłości.

 

Miasteczko Wyszehrad

Wyszehrad to miasteczko malowniczo przycupnięte nad brzegiem Dunaju. Tyle, że tę malowniczość odcina od wody ruchliwa szosa biegnąca do Budapesztu. I czar trochę pryska ☹. Mamy tu górujący nad całością ładny, biały, wysmukły kościół św. Jana Chrzciciela. Pozostała zabudowa to zwykłe wiejskie chałupy – drewniane lub murowane. Jedne stare, drugie współczesne, jedne bardziej zdobne, inne mniej. Większość z ogródkami pełnymi kwitnących o tej porze roku kwiatów. Ale to ciągle tylko zwykłe domy i zwykłe podwórka. Nie ma rynku, nie ma kamieniczek. Poza zamkiem pozostałe zaznaczone na mapie historyczne obiekty to w większym lub mniejszym stopniu ruiny. Bulwar nad Dunajem bardzo słaby. Jest kilka knajpek i Muzeum Palinki. Spacerując po Wyszehradzie miałam wrażenie spaceru w latach 70-tych, 80-tych XX wieku.

 

Canopy Visegrad

czyli ziplining przy zamku w Wyszehradzie

To był właśnie nasz główny cel i pretekst aby właśnie tu mieć nocleg w podróży. www.canopy.hu/en
Znaliśmy już smak tej wspaniałej zabawy ze Słowenii. Naprawdę świetne i godne polecenia! Może przeloty nie są aż tak spektakularne w sensie widoków jak te w wąwozie rzeki Učja, ale zabawa i tak przednia 😊.

Impreza składa się z 10 przelotów. Tym razem każdy zaczyna się i kończy na specjalnie do tego przygotowanej wieży-platformie. Z grupą idzie zawsze 2 instruktorów, którzy zakładają i odpinają karabińczyki przy uprzężach. Sprzęt jest trochę inny niż na Słowenii, cięższy ale równie prosty w obsłudze. Grupy z zasady nie są duże – nasza liczyła 7 osób. Dość restrykcyjnie jest przestrzegana zasada minimalnego wieku – 12 lat. Musiałam osobiście zapewnić, że syn mający 10 lat umie korzystać z tego rodzaju atrakcji, nie jest to dla niego nowość i dodatkowo jest wysoki (wzrost min. 150cm, waga 40-110kg). Całość trwa ok. 2h (wtorek – niedziela 10:00-18:00, warto rezerwować mailowo wcześniej, cena 5000 HUF/pp czyli ok. 66zł w 2018r).

 

Szentendre

To małe, urocze miasteczko położone nad Dunajem ok. 20km na północ od Budapesztu. Pełno tu kolorowych domków, kamieniczek, na rynku jest fontanna. Wzdłuż naddunajskiej promenady ciągną się knajpki, kawiarenki i lodziarnie. W miasteczku jest dużo sklepików z pamiątkami i lokalnymi wyrobami. Miasteczko żyje. Choć aktualnie trochę w remoncie i tak zrobiło na nas fajne wrażenie. Do Szentendre można dostać się szosą, można też przepłynąć statkiem z Budapesztu (do Wyszehradu też) – i wydaje się to być naprawdę interesująca opcja.

 

Budapeszt

To jedna z 4 stolic położonych nad Dunajem (Wiedeń, Bratysława, Budapeszt, Belgrad). Budapeszt to miasto pełne pięknych kamienic, kościołów, placów, pomników i fontann. To miasto piękne pod każdym względem, przypominające o monarchii Habsburgów i potędze ówczesnych Austro-Węgier. Górzysta Buda kontrastuje tu z płaskim i równinnym Pesztem. Obie strony spina 7 mostów drogowych i 2 kolejowe. Po prawej stronie Dunaju, po stronie Budy do najbardziej charakterystycznych wzniesień należy z pewnością Wzgórze Gelerta (Gellért-hegy), dalej na północ mamy Wzgórze Zamkowe (Várhegy), z potężną bryłą Zamku Królewskiego (Vár) (można wjechać kolejką). Wśród zabudowy Starego Miasta odcina się strzelista wieża Kościoła Macieja (Mátyás templom) oraz białe, postrzępione blanki Baszt Rybackich. Jeszcze dalej na północ wody Dunaju rozdziela Wyspa Małgorzaty. Po stronie lewobrzeżnego Pesztu mamy za to okazały, przecudny gmach Parlamentu (Orszagház). Zagłębiając się dalej w ulice, uliczki i arterie miasta oczy nasze cieszą widoki pięknych kamienic, okazałych gmachów, przytulnych i przewiewnych parków.

Na końcu po ok. 1,5h wędrówki od brzegów Dunaju docieramy do położonych w parku łaźni Széchenyi (www.szechenyibath.hu). Naprawdę warto tu wstąpić! 😊 Secesyjna architektura pałacu tworzy niepowtarzalną atmosferę. Łącznie 21 basenów usytuowanych jest zarówno wewnątrz budynku jak i na dworze. Baseny mają temperaturę od 18 do 40 stopni C. Jest rwąca rzeka, jest basen pachnący miętą…. Dodatkowo można skorzystać z kompleksu saun.
(Łaźnie czynne są codziennie od 6:00 do 22:00. Sauny są zamykane o 19:00. Dojazd: Metro – Széchenyi fürdő ,linia żółta. Cena 4900 – 5700 HUF/pp czyli 65 – 75zł w 2018r w zależności od dnia tygodnia i długości pobytu)

 

Tani nocleg  Budapeszt 

A+A Hostel Budapeszt (rezerwacja booking.com)

Hostel zlokalizowany jest po stronie Pesztu, w tzw. walking distance do wszystkich najważniejszych zabytków miasta. Stacja metra znajduje się w odległości jakiś 300m. Tak więc lokalizacja świetna. Hostel znajduje się na 2 piętrze w starej kamienicy. Wejście na klatkę schodową nie napawa jednak optymizmem. Duszno i odór niewywiezionych śmieci. Winda mała, zamykana na podwójne drzwi z kratą – taka jak u nas w powojennych kamienicach. Na schodach flaszki po wódce…. Gdy już jednak docieramy do celu sam hostel wydaje się naprawdę ok. Pokój też przyjemny, czysty i schludny, z wiatrakami co latem zdecydowanie się przydaje, tym bardziej, że okien brak. Kamienica ma budowę typowej studni. Do dyspozycji gości jest wspólna kuchnia, bezpłatne WiFi.

No i cena. Ceny noclegów w Budapeszcie są bardzo, ale to bardzo wysokie! Za pokój trzyosobowy w A+A Hostel płaciliśmy w sezonie 40 euro/noc. I to jest naprawdę dobra cena!

 


 

KOSZTY (3pax, sierpień 2018)

  • Nocleg w Wyszehradzie: Hallo Panzio 44,5euro/pokój/doba
  • Nocleg w Budapeszcie: A+A Hostel 40euro/pokój/doba
  • Canopy Visegrad: 5.000 HUF/osoba = ok. 66zł/osoba
  • Łaźnie Széchenyi: 4.900 – 5.700 HUF/osoba czyli 65 – 75 zł w zależności od dnia tygodnia i długości pobyt

 

czytaj dalej:

Wjeżdżamy do Serbii

Dalej z nurtem Dunaju – Park Narodowy Djerdap

Po serbskich bezdrożach w poszukiwaniu jaskiń

Izvor Lisine i Szlak Monastyrów przy Wielkiej Morawie

Caving – czyli ekstremalna przygoda w jaskini

Park Narodowy Tara – canyoning i punkty widokowe

Mokra Góra – Szargańska Ósemka i Drvengrad

Kanion rzeki Uvac

Rafting po rzece Ibar, Monastyr Studenica i Pustelnia Sawy

Davolia Varos, Subotica i Miszkolc

 

Wszystkie wpisy o Węgrzech znajdziesz tutaj:  WĘGRY

Wszystkie wpisy o Serbii znajdziesz tutaj: SERBIA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x