Łódzkie Mikrowyprawy

Nieborów i Arkadia, skansen w Maurzycach i Łowicz

napisany przez Agata

Kiedy dni coraz dłuższe i słońca coraz więcej aż chciało by się gdzieś wyskoczyć… chociażby na kilka godzin. 

Tak właśnie zrobiliśmy podczas pewnego ciepłego, czerwcowego weekendu. Postanowiliśmy odwiedzić Nieborów i Arkadię – pałac i romantyczny park. Do tego w planach był jeszcze Łowicz i Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach.

Trasa wycieczki

(czerwiec 2020)

Do Nieborowa z Warszawy jest 80km, więc aby wykorzystać dobrze dzień trzeba wyruszyć w miarę wcześnie rano. Droga jest łatwa i szybka, to autostrada A2. Po zjeździe Łowicz – Skierniewice do Nieborowa mamy niecałe 10km.

Nieborów

Pałac w Nieborowie

W ostatnich latach XVII wieku prymas Michał Stefan Radziejowski nabył Nieborów i wybudował w nim pałac. Nie zamieszkał w nim jednak na stałe i przez następne lata barokowa rezydencja często zmieniała swych właścicieli. Koniec końców od 1774 do 1944 pałac należał do rodziny Radziwiłłów. Po drugiej wojnie światowej stał się zaś oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wnętrza urządzono w stylu barokowym, ale głównie przeważa tu rococo i styl klasycystyczny. Za czasów Radziwiłłów powstał też okalający rezydencję ogród francuski. Warto nim pospacerować, odnaleźć swoje ścieżki… Tuż przed pałacem stoi też gigantyczny platan. Jest to pierwszy platan posadzony w Polsce, na tabliczce widnieje rok 1770.

W 1983 roku ogród w Nieborowie stał się scenerią ekranizacji książki Jana Brzechwy – Akademia Pana Kleksa.

Godziny otwarcia: TUTAJ

Ceny biletów: TUTAJ

Po zwiedzeniu nieborowskiego parku, obejrzeniu pałacu z zewnątrz (wtedy jeszcze ze względu na pandemię muzeum było zamknięte) i małej kawce w lokalnej knajpce, ruszyliśmy do położonej dosłownie 5km dalej Arkadii.

O ile w Nieborowie, będąc tam niewiele po godz. 09:00 nie mieliśmy kłopotu z zaparkowaniem samochodu, tak w Arkadii (ok. 11:00-12:00) sytuacja diametralnie się zmieniła. Pod parkiem jest parking (5zł – 2020 rok), niemniej jednak nie jest on wielki i wydaje się, że w szczycie sezonu znalezienie miejsca może być dużym kłopotem. 

Arkadia Park

Mitologiczny raj na ziemi, kraina wiecznej szczęśliwości.

Romantyczny Park

To jeden z najlepiej zachowanych parków romantycznych w Polsce. Jego historia sięga 1778 roku, kiedy to księżna Helena Radziwiłłowa – żona właściciela pobliskiego Nieborowa – postanowiła założyć tu park. Miał to być park we wchodzącym wówczas na salony i wypierającym ogród barokowy, stylu angielskim. Krótko potem zaczęła go rozbudowywać i nadawać mu kształt romantyczny. Pomysły księżnej, kraszone własnymi wizjami, wcielał w życie Szymon Bogumił Zug.

Nastrojowe alejki, malownicze altany, romantyczne świątynie i staw o fikuśnej, niejednolitej linii brzegowej. To wszystko nadaje charakter temu miejscu, sprawia że zaczynamy się zastanawiać gdzie tak naprawdę jesteśmy, przestajemy zwiedzać i odpływamy gdzieś – otoczeni zielenią – w romantyczny nastrój. 

Można tu bez przeszkód rozłożyć na trawie koc, zrobić sobie picnic lub po prostu posiedzieć w cieniu drzew. I o to właśnie chodzi 😊.

Godziny otwarcia: TUTAJ

Ceny biletów: TUTAJ

 

Po spacerze ruszyliśmy do Łowicza. Najpierw na obiad. Potem do muzeum. 

Łowicz

Z czym kojarzy się Wam Łowicz? Oczywiście z pasiastymi spódnicami, wycinankami, obchodami Bożego Ciała… Mojemu dziecku jeszcze z sosami pomidorowymi, a mężowi z białymi serkami 😉.

Łowicz otrzymał prawa miejskie w 1298 roku. W XVI, XVII wieku był jednym z większych ośrodków w tej części Polski. W XV stuleciu wybudowano gotycką katedrę, której po przebudowie nadano wygląd renesansowy, potem barokowy i rococo. Taki wygląd ma do dziś. Stoi na rynku otoczonym zgrabnymi domkami. Niestety po środku rynku zorganizowano wielki parking (bolączka wielu polskich miast!). I czar prysł ☹.

Ważnym budynkiem jest tu wzniesione pod koniec XVII wieku Seminarium Księży Misjonarzy. To właśnie w nim ma dziś siedzibę Muzeum Łowickie. Bardzo polecam je odwiedzić.

W dawnej kaplicy św. Karola Boromeusza zachowała się polichromia z XVII stulecia. W innych salach można prześledzić historię tej ziemi i jej ludzi na przestrzeni wieków. Zbiory obejmują artefakty z wykopalisk, zbroje, bronie, ale też porcelanę, meble, przedmioty codziennego użytku. Na piętrze zaś prawdziwa feeria barw – stroje łowickie, sztuka łowicka, malowane meble… Oczu nie można oderwać! 😊

Na terenie jest też miniskansen, ale jak ktoś był albo wybiera się do Maurzyc to sama pani w kasie twierdzi, że niekoniecznie trzeba go „zaliczać”. 

Godziny otwarcia: TUTAJ

Cennik: TUTAJ

 

Jakieś 10km za Łowiczem w stronę Kutna znajduje się fantastyczny skansen. Położony jest on wśród lasów i łąk, z dala od szosy, z dala od zabudowy miejskiej i współczesnej wiejskiej. Na dojeździe trochę buja na wertepach, ale warto – bo o to właśnie chodzi, żeby było swojsko, naturalnie i na ile to możliwe bez zaśmiecania współczesnością. 

Skansen w Maurzycach

Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach

W Maurzycach zgromadzono ponad 40 obiektów architektury ludowej, w większości datowanych na drugą połowę XIX i pierwszą połowę XX wieku. Są to zabytki z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Ich rozmieszczenie ukazuje dwa historyczne układy przestrzenne łowickiej wsi. Pierwszy to tzw. stara wieś – owalnica z centralnym placem wioskowym (XIX w.). Drugi to tzw. nowa wieś – czyli pouwłaszczeniowa ulicówka.

Spacer po tym dość sporym, otoczonym polami i lasem terenie to czysta przyjemność 😊.

Osobiście brakowało mi trochę ciekawszych opisów, które ograniczały się do informacji z kiedy jest dany obiekt i z jakiej wsi został przetransportowany. Ale nie można mieć wszystkiego 😉.

Godziny otwarcia: TUTAJ

Cennik: TUTAJ

Dosłownie 2km od skansenu, na na trasie drogi krajowej DK92, znajduje się niesamowicie ciekawy most. 

Most na rzece Słudwia

Jest to pierwszy na świecie spawany most drogowy.

Do tej pory takie obiekty były łączone za pomocą nitów, ale konstrukcja spawana jest znacznie lżejsza. Most został zbudowany w 1929 roku według projektu inżyniera Stefana Bryły.

To już był nasz ostatni przystanek tej sobotniej wycieczki. Praktycznie po śladach wróciliśmy do domu.

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty o województwie łódzkim znajdziesz tutaj: ŁÓDZKIE – atrakcje województwa

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
7 miesięcy temu

Skierniewice to rodzinne strony mojej teściowej i wybieramy się tam niedługo, dlatego dziękuję za podpowiedź. Na pewno zwiedzimy te wszystkie miejsca, nie wiedziałam, że tak tam pięknie!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x