Atrakcje Warszawy
(na południu Warszawy, 10km od centrum)
Wilanów
Pałac w Wilanowie to rezydencja wybudowana pod koniec XVII wieku dla króla Jana III Sobieskiego, który zwykł ją nazywać Villa Nova (stąd późniejsza spolszczona nazwa Wilanów).
Wokół pałacu powstały okazałe ogrody. Jest to wspaniały przykład architektury barokowej. Jednocześnie jest to jeden z nielicznych zabytków stolicy, który przetrwał wojnę w niemal nienaruszonym stanie.
Jak byłam dzieckiem do Wilanowa jeździło się na wycieczki „pod Warszawę”, dziś to część miasta i to w dodatku dość gęsto zabudowana dzielnicą mieszkaniową. Nie zmienia to jednak faktu, że jak przekracza się bramy pałacu, wchodzi do parku… – świat zaczyna wyglądać inaczej. To jest podróż – prawdziwa podróż w czasie 😊.
Trochę historii
Król Jan III Sobieski nabył posiadłość we wsi Milanów w 1677 roku. Była to wtedy „zwykła” rezydencja magnacka. Dopiero przebudowa poprowadzona przez Augustyna Locciego w latach 1681-1696 przekształciła dwór w pałac. Położony za miastem dawał wytchnienie a jednocześnie bliskość Zamku Królewskiego, Sejmu i Senatu aby król był na bieżąco z polityką i gospodarką.
Po śmierci Sobieskiego w końcówce XVII wieku, pałac został własnością jego synów, a następnie siedzibą znanych rodów magnackich takich jak Sieniawscy, Czartoryscy, Lubomirscy, Potoccy i Braniccy. W latach 1730-1733 był rezydencją króla Augusta II Mocnego. Każda z rodzin przebudowywała i rozbudowała zarówno pałacowe wnętrza jak i ogrody.
Po 1945 roku Pałac przeszedł w ręce Skarbu Państwa. W 1962 został udostępniony dla zwiedzających.
Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie
Pałac nieczynny jest we wtorki. W środy zwiedzanie z edukatorem. Park jest otwarty codziennie.
Godziny otwarcia: TUTAJ
Ceny biletów (2021) : TUTAJ
Zakup biletów online: bilety.wilanow-palac.pl
KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA
Co roku, od października do lutego ogrody Pałacu w Wilanowie rozświetlają się tysiącami światełek. To Królewski Ogród Światła.
W tym sezonie całość jest utrzymana w eleganckim, królewskim stylu. I jak na barok przystało – w złocie. Są drzewska pomarańczowe i cytrynowe w Ogrodzie Króla. Są altany, pergole, fontanny i herby króla. Dzieci mogą pojeździć na karuzeli.
Jak dla mnie absolutnie najpiękniejszy jest czynny od początku grudnia Ogród Różany. To ponad 6000 świetlnych róż mieniących się na różnobarwne odcienie różu i bieli. Wygląda to naprawdę zjawiskowo!
Ciekawą atrakcją są też odbywające się w weekendy tzw. mappingi, czyli trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk wyświetlane na fasadzie pałacu.
Godziny otwarcia: TUTAJ
Ceny biletów: TUTAJ
(sezon 2021/2022)
Bilety można kupić w kasach Muzeum (09:00-15:00), w biletomatach ustawionych przed wejściem albo online.
W tygodniu jest spokojniej, ale w weekendy tłum duży albo większy. Dlatego najlepiej kupić bilet online i być na pierwszą lub ostatnią godzinę zwiedzania.
Inne miejsca w Warszawie warte zobaczenia znajdziesz tutaj: Atrakcje Warszawy
Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy
Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu
Więcej o polskich zamkach i pałacach znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie
👍👏Bardzo zachęcasz, więc postaram się zobaczyć ten Królewski ogród świateł