Mazowieckie Warszawa

Wilanów – pałac i park

Wilanów ogród barokowy
napisany przez Agata

Atrakcje Warszawy

Wilanów

Pałac w Wilanowie to rezydencja wybudowana pod koniec XVII wieku dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Król zwykł go nazywać z włoska Villa Nova (stąd późniejsza spolszczona nazwa Wilanów).

Wokół pałacu powstały okazałe ogrody. Jest to wspaniały przykład architektury barokowej. Jednocześnie jest to jeden z nielicznych zabytków stolicy, który choć zniszczony, przetrwał wojnę w niezmienionym stanie.

Jak byłam dzieckiem do Wilanowa jeździło się na wycieczki „pod Warszawę”, dziś to część miasta i to w dodatku dość gęsto zabudowana dzielnicą mieszkaniową. Nie zmienia to jednak faktu, że jak przekracza się bramy pałacu, wchodzi do parku… – świat zaczyna wyglądać inaczej. To jest podróż – prawdziwa podróż w czasie 😊.

Trochę historii

Król Jan III Sobieski nabył posiadłość we wsi Milanów w 1677 roku. Była to wtedy „zwykła” rezydencja magnacka. Dopiero przebudowa poprowadzona przez Augustyna Locciego w latach 1681-1696 przekształciła dwór w pałac. Milanów zaczęto nazywać Villa Nova, które z upływem lat spolszczono na Wilanów. Położony za miastem dawał wytchnienie, a jednocześnie bliskość Zamku Królewskiego, Sejmu i Senatu aby król był na bieżąco z polityką i gospodarką. 

Po śmierci Sobieskiego w końcówce XVII wieku, pałac został własnością jego synów, a następnie siedzibą znanych rodów magnackich takich jak Sieniawscy, Czartoryscy, Lubomirscy, Potoccy i Braniccy. W latach 1730-1733 był rezydencją króla Augusta II Mocnego. Każda z rodzin przebudowywała i rozbudowała zarówno pałacowe wnętrza jak i ogrody. 

Po 1945 roku Pałac przeszedł w ręce Skarbu Państwa. W 1962 został udostępniony dla zwiedzających. 

Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie

Pałac taki jakim widzimy go dziś powstawał na przestrzeni lat. Część środkowa, ta położona między wieżami jest najstarsza i została wybudowana pod koniec XVII wieku, za panowania króla Jana III Sobieskiego. Tu dziś zobaczymy kamery i antykamery, czyli sypialnię króla i królowej oraz przynależne do nich poczekalnie. W okresie baroku sypialnia króla (kamera) pełniła funkcję sypialni, ale też sali audiencyjnej. W trakcie wizyt król leżał w łożu paradnym, podczas gdy odwiedzający go stali wokół. Antykamera zaś pełniła funkcję reprezentacyjnego przedpokoju, w którym dworzanie oczekiwali na rozmowę z królem. 

Boczne skrzydła zostały wzniesione za czasów synów króla – Aleksandra i Konstantego na początku XVIII stulecia. Kolejne właścicielki majątku – Elżbieta Sieniawska, a następnie Izabela Lubomirska – dokonywały kolejnych przebudów, powiększeń, zmian i unowocześnień. W 1799 roku Izabela Lubomirska przekazała posiadłość swojej córce Aleksandrze i jej mężowi Stanisławowi Kostce Potockiemu. Z tego okresu pochodzi największa i najbardziej okazała sala reprezentacyjna w wilanowskim pałacu – Sala Biała. Powstała ona około 1730 roku, ale dziś jej wystrój nawiązuje przede wszystkim do tego nadanemu sali w XIX wieku. 

Stanisław Kostka Potocki był wielkim zwolennikiem powiększenia pałacowych ogrodów, tworzenia parków romantycznych. Z jego też inicjatywy w 1805 roku Pałac w Wilanowie został otwarty dla publiczności jako muzeum sławiące pamięć o czynach króla Jana III Sobieskiego.

Wnętrza pałacu zwiedzaliśmy w ramach Nocy Muzeów, tak więc troszkę w tłumie i troszkę na szybko. Ponadto nieudostępnione były kolekcje pierwszego piętra. Niemniej jednak z całą pewnością możemy powiedzieć – było pięknie 😊. (w „normalnym” trybie na zwiedzanie warto przeznaczyć około godziny)

Ogrody Królewskie

Kwintesencją Wilanowa są jednak (przynajmniej dla mnie 😊) ogrody królewskie. Te można zwiedzać w połączeniu z pałacem lub rozłącznie (osobne bilety).

Ogrody były na przestrzeni lat zmieniane i sukcesywnie powiększane przez kolejnych właścicieli. W efekcie pałac otoczony jest kilkoma zróżnicowanymi stylowo ogrodami i parkami. Jednym z głównych rozbudowujących wilanowski park i ogród był  Stanisław Kostka Potocki (XVIII/XIX w.). Mamy tu Ogród Północny – w którym kiedyś król Jan III Sobieski uprawiał drzewa owocowe, warzywa i zioła; podzielony na taras górny i dolny Ogród barokowy – najstarsza część wilanowskiego założenia; Ogród Różany; Ogród Oranżerii, czyli część najmłodsza zorganizowana na miejscu dawnego kościoła i cmentarza oraz dwa parki krajobrazowe – Północny i Południowy, gdzie znajdziemy stawy, kanałki, kaskady, Wodozbiór, altanę chińską, most rzymski, itp.

Tutaj można spędzić całe popołudnie, a nawet cały dzień. To ponad 45ha terenu, gdzie zawsze można odpocząć na jakiejś ławeczce. Jeśli natomiast chcemy tyko spacerować to przejście całości spokojnym krokiem zajmie nam jakąś godzinkę, może półtorej.

Zwiedzanie – informacje praktyczne

Pałac nieczynny jest we wtorki. W środy zwiedzanie z edukatorem. Park jest otwarty codziennie. Osobne bilety na pałac i park.

Godziny otwarcia: TUTAJ

Ceny biletów: TUTAJ

Zakup biletów online: bilety.wilanow-palac.pl

 

KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA

Co roku, od października do lutego ogrody Pałacu w Wilanowie rozświetlają się tysiącami światełek. To Królewski Ogród Światła.

W sezonie 2021/2022 całość była utrzymana w eleganckim, królewskim stylu. I jak na barok przystało – w złocie. Były drzewska pomarańczowe i cytrynowe w Ogrodzie Króla. Były altany, pergole, fontanny i herby króla. Dzieci mogły pojeździć na karuzeli. 

Jak dla mnie absolutnie najpiękniejszy był czynny od początku grudnia Ogród Różany. To ponad 6000 świetlnych róż mieniących się na różnobarwne odcienie różu i bieli. Wyglądało to naprawdę zjawiskowo!

Co roku Królewski Ogród Światła rozświetla się inną historią, inną opowieścią. Za każdym razem piękną!

Ciekawą atrakcją są też odbywające się w weekendy tzw. mappingi, czyli trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk wyświetlane na fasadzie pałacu.

Godziny otwarcia: TUTAJ

Ceny biletów: TUTAJ

Bilety można kupić w kasach Muzeum (09:00-15:00), w biletomatach ustawionych przed wejściem albo online

W tygodniu jest spokojniej, ale w weekendy tłum duży albo większy. Dlatego najlepiej kupić bilet online i być na pierwszą lub ostatnią godzinę zwiedzania.

 

Inne miejsca w Warszawie warte zobaczenia znajdziesz tutaj: Atrakcje Warszawy

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o polskich zamkach i pałacach  znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce

 

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
eldab19
eldab19
2 lat temu

👍👏Bardzo zachęcasz, więc postaram się zobaczyć ten Królewski ogród świateł

1
0
Would love your thoughts, please comment.x