ŁĘKNICA, województwo lubuskie, 80km na południowy-zachód od Zielonej Góry, granica państwa – czy ktoś tu kiedyś był? Czy ktoś słyszał co tu jest?
No właśnie, raczej niewielu z nas. A jest tu co oglądać, oj jest! 🥰🥰🥰
Rezerwat Przyrody Nad Młyńską Strugą
„NAN MŁYŃSKĄ SYTRUGĄ”
Znajduje się on na południe od ścieżki geoturystycznej Dawna Kopalnia Babina. Odbicie do niego zlokalizowane jest na szlaku. Poprzedniego dnia, podczas zwiedzania Geoparku, troszkę nas zwiódł ten drogowskaz mówiący: Młyn Kucyk – 800 metrów. Okazało się, że nie jest to do końca prawda. Te 800 metrów to trasa do odbicia w prawo i dopiero za kolejne 3km dojedziemy do celu 😉. Wtedy zrezygnowaliśmy, kolejnego wieczora ciekawość zwyciężyła i postanowiliśmy sprawdzić co w trawie piszczy 😉.
Założony w 1970roku rezerwat „Nad Młyńską Strugą” leży nad rzeczką Skródą lub Skrodą, którą nazywa się również czasem Młyńską Strugą. Jest to las naturalny, pełen rosnących i powalonych dębów i buków. Szlak wiedzie w pobliżu meandrów brunatnej Skródy, do ruin dawnego młyna „Kucyk”.
W XIX wieku było to bardzo popularne miejsce wypoczynkowe. Na Skródzie stały trzy młyny (w tym rzeczony Kucyk – Kutschiger Mühle), był staw, zapora i zajazd. W stawie można było się kąpać, można było pływać łódkami. Las wokół tętnił życiem i zabawą. Po I wojnie światowej do młynów podciągnięto prąd. Nie potrzebowano już energii wodnej. Zaporę otwarto, staw zniknął. A wraz z nim zniknęło życie towarzyskie. Do dnia dzisiejszego praktycznie wszystko pochłonął na powrót las. Z trudem można zlokalizować budynki młyna. W zasadzie jedynym zachowanym obiektem jest pozostałość po studni. Na polanie stoją tablice opisujące i dokumentujące za pomocą starych fotografii to miejsce. I choć młyna już tam nie ma, warto wybrać się w to miejsce
Tu szlak się kończy. Jednak żeby nie wracać po śladach można zatoczyć kółko po duktach leśnych i wyjechać mniej więcej w połowie zbiornika Afryka. My tak zrobiliśmy. Jest przejezdnie. Z mapą i Googlem da się trafić bez problemów 😉.
Inne miejsca odwiedzone przez nas podczas tegorocznego wyjazdu znajdziesz TUTAJ i w kolejnych wpisach. (sierpień 2020)
Wszystkie posty o województwie lubuskim znajdziesz tutaj: Ziemia Lubuska – atrakcje regionu
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊