Łódzkie

Skansen Rzeki Pilicy

napisany przez Agata

Łódzkie na weekend

W Tomaszowie Mazowieckim w 2000 roku powstał Skansen Rzeki Pilicy. Jest on pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece

Jest tu drewniany młyn wodny wraz z całym wyposażeniem. Obok leży w rządku ponad 30 kamieni młyńskich pochodzących z nieistniejących już młynów z dorzecza Pilicy. Ponoć to największa tego typu kolekcja w Polsce. W samym młynie znajduje się ekspozycja poświęcona tradycjom młynarstwa wodnego w dorzeczu Pilicy – to na parterze i ostatniej kondygnacji. Pomiędzy, na nazwijmy to pierwszym piętrze, znajdziemy wystawę poświęconą militariom (co naszym zdaniem do młyna zupełnie nie pasuje)

Idąc dalej przez skansen znajdziemy więcej militariów – w większości to sprzęty wydobyte z rzeki. Jest też schron i okopy.

W dawnym spichlerzu na pasze dla żubrów i bizonów znajduje się kolekcja starych kajaków.

Są też pamiątki po carskiej Spale – nadpilickim kurorcie.

Budynek poczekalni kolei Warszawsko – Wiedeńskiej z przystanku Czarnocin to niewątpliwa perełka.

Wszystkie elementy skansenu są ciekawe, ale zwiedzając go mieliśmy wrażenie chaosu. Tak jakbyśmy zwiedzali kilka miejsc naraz. Rozumiemy założenie twórców aby tematem przewodnim była rzeka a nie np. tylko młynarstwo, niemniej jednak na miejscu odczuliśmy przesyt militariów a niedosyt młyńskich staroci i XIX wiecznej Spały. Ale to subiektywne wrażenia, proponujemy przyjechać i wyrobić sobie zdanie samemu 😊.

Jednym może się podobać bardziej jedno, innym drugie – na całe zresztą szczęście 😉. Najważniejsze, że takie miejsca jak to powstają i ocalają od zapomnienia to, co już było, jednocześnie uwrażliwiając na historię, przyrodę i lokalną kulturę.

Godziny otwarcia i ceny biletów: TUTAJ

Jak tam dojechać

Skansen położony jest na obrzeżach miasta, przy ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego 9/11. Pod muzeum jest spory parking (automatyczny system parkingowy 08:00-22:00, 8zł/pierwsza godzina, 5zł/każda następna – cennik 2023).

Dosłownie po przeciwnej stronie ulicy (samochód zostaje na tym samym parkingu) jest Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła.

 

W Tomaszowie Mazowieckim byliśmy przy okazji naszej dwudniowej mikrowyprawy, której całość znajdziesz TUTAJ

W pobliżu warto odwiedzić:

 

Wszystkie posty o województwie łódzkim znajdziesz tutaj: ŁÓDZKIE – atrakcje województwa

Post o wszystkich odwiedzonych przez nas skansenach w Polsce znajdziesz tutaj: Skanseny – powroty do przeszłości

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x