Rumunia

Malowane cerkwie Bukowiny

napisany przez Agata

Maramuresz ma swoje cerkwie drewniane, Bukowina ma malowane.

Bukowina, czyli leżąca na północnym wschodzie Rumunii historyczna kraina dawnej Mołdawii. Rozciągnięta między Karpatami Wschodnimi a Dniestrem dziś podzielona jest na dwa państwa: Rumunię i Ukrainę.

Warowne klasztory a w nich malowane cerkwie powstały pomiędzy końcem XIV a początkiem XVII stulecia, gdy Bukowina stanowiła centrum młodego państwa mołdawskiego.

To, że cerkwie prawosławne są malowane wewnątrz nikogo nie dziwi. Tu mamy jednak freski nie tylko w środku, ale na całych zewnętrznych elewacjach.

A dodatkowo elewacje zwykłych domów (czasami tylko frontowa ściana) są również ozdobione wzorkami. Wygląda to naprawdę malowniczo.

(sierpień 2021)

 

Monastyr Mołdawica

Monastyr Moldovița (rum. Mănăstirea Moldovița) to obronny monastyr znajdujący się w miejscowości Vatra Moldoviței w Rumunii, na Bukowinie. Został on wybudowany w 1532 roku na miejscu starego zniszczonego przez osuwisko skalne. Na terenie klasztoru znajduje się wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO malowana cerkiew Zwiastowania Bogurodzicy. Malowidła powstały w XVI stuleciu i przedstawiają sceny Sądu Ostatecznego, hierarchii niebiańskiej, oblężenia Konstantynopola czy żywotów świętych.

Mołdawica to jeden z bardziej znanych klasztorów w regionie. Zwłaszcza w niedzielę można się było spodziewać więc tłumów – i wiernych i turystów. Ku naszemu zaskoczeniu nie było tak źle. Gdyby nie autokar rumuńskich babć pielgrzymujący od monastyru do monastyru w te słoneczne niedzielne popołudnie, to bylibyśmy tam praktycznie sami.

Wejście na teren: 10lei = 9,5zł\osoba dorosła. Dzieci za darmo. Wewnątrz cerkwi zakaz robienia zdjęć i filmowania.

 

Monastyr Sucevita

Monastyr Sucevita to kolejny obronny monastyr na rumuńskiej Bukowinie. Znajduje się w miejscowości Suczawica. Jego malowana cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego została w 2010 wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Klasztor powstał w pierwszej połowie XVI wieku, a pod koniec XVI stulecia zabudowania otoczone zostały potężnymi murami obronnymi. Wtedy też zaczęły powstawać pierwsze malowidła. Monastyr Sucevita był ostatnim z ozdobionych polichromiami bukowińskich klasztorów. Na północnej ścianie możemy np. podziwiać słynną scenę zatytułowaną „Drabina cnót monastycznych”. Przedstawia ona mnichów kroczących po drabinie ku niebu. Na każdym kroku czyhają na nich pokusy, którym nie wszyscy są w stanie się oprzeć.

Wejście na teren: 10lei = 9,5zł\bilet normalny ; 5lei = 4,5zł\bilet ulgowy. Wewnątrz cerkwi zakaz robienia zdjęć i filmowania.

 

Cerkiew w Arbore

Na koniec dnia zajechaliśmy do małej wioski Arbore. Prowadzi do niej pusta, wąska droga. Było cicho – ani turystów, ani miejscowych. Nie działo się tam dosłownie nic. Nic przez duże N. Weszliśmy na teren cmentarza i zaczęliśmy obchodzić cerkiew dookoła. Wtedy do naszych uszu zaczęły dochodzić dźwięki śpiewanej modlitwy – głębokiego, męskiego, aksamitnego głosu gdzieś z wnętrza świątyni.

Na progu spotkaliśmy jednak panią sprzedającą bilety (5lei=4,5zł/osoba dorosła, dodatkowa opłata za fotografowanie). Tu trochę czar prysł… myśleliśmy, że to jednak kolejne turystyczne miejsce, a słyszane pieśni pochodzą z magnetofonu. Jakież było nasze zaskoczenie, jak po wejściu do maleńkiego wnętrza zastaliśmy tam klęczącego i rozmodlonego w swej pieśni mnicha. Obrzuciliśmy więc szybkim spojrzeniem cudne malowidła i wycofaliśmy się po cichutku.

Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Arbore została zbudowana w 1503. Ona też jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Malowane domy

Bukowina to nie tylko malowane cerkwie, to też malowane, a z zasadzie fantazyjnie zdobione domy.

Najbardziej niesamowita wioska przez jaką jechaliśmy to Ciocănești na trasie nr. 18, jakieś 45km za Przełęczą Prislop.

 

Przełęcz Prislop

Przełęcz Prislop (Pasul Prislop, 1416m n.p.m.) położona jest na granicy gór Marmaroskich i Rodniańskich. Jednocześnie oddziela od siebie Maramuresz i Bukowinę.

Łatwo się tu dostać samochodem, gdyż przez przełęcz prowadzi szosa DN 18. Oprócz pięknych krajobrazów jest tam też schronisko Cabana Alpina i całkiem nowa, biała cerkiew oraz klasztor. Niestety dziś jest już także kilka innych opcji noclegu, zjedzenia grilla czy hamburgera. Parkingi po obu stronach szosy i stoiska z lokalnymi produktami ale też kiczowatymi pamiątkami nie dodają niestety uroku temu miejscu. Dodatkowo jest tłoczno. Może to kwestia niedzieli, ale jak tamtędy przejeżdżaliśmy to mimo najszczerszych chęci podziwiania widoków uciekliśmy szybciej niż szybko ☹. 

Z Przełęczy Prislop prowadzi szlak czerwony do Cascada Cailor.

 

Przełęcz Prislop to był nasz pierwszy przystanek na Bukowinie, potem odwiedziliśmy malowane cerkwie (tak jak na mapie powyżej). Dalszym celem wyprawy była oddalona o kilkaset kilometrów Delta Dunaju dlatego na nocleg chcieliśmy zjechać jak najdalej na południe. Udało się troszkę za Targu Neamt. Nocowaliśmy w Pensiunea Alina w Agapia , którą szczerze polecam. 

 


KOSZTY ( 3pax, sierpień 2021)

– Monastyr Moldovita: 10lei = 9,5zł\osoba dorosła. Dzieci za darmo. Wewnątrz cerkwi zakaz robienia zdjęć i filmowania.

– Monastyr Sucevita: 10lei = 9,5zł\bilet normalny ; 5lei = 4,5zł\bilet ulgowy. Wewnątrz cerkwi zakaz robienia zdjęć i filmowania.

– Cerkiew Arbore: 5lei=4,5zł/osoba dorosła. Dodatkowa opłata za fotografowanie.

– nocleg: Pensiunea Alina w Agapia: 160lei = 150zł \ noc w pokoju trzyosobowym

– śniadanie w Pensiunea Alina: 23lei = 21ł/os.

1lei= 0,9 zł


Czytaj dalej:

Delta Dunaju

Pałac Peles

Braszów i Seven Ladders Canyon

Bran i Poenari – dwa zamki Drakuli

Sighisoara – perła Transylwanii

Oradea

Jaskinia Meziad

 

Wszystkie wpisy o Rumunii znajdziesz tutaj: RUMUNIA 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 rok temu

Rumunia to piękny kraj.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x