Wielkopolskie

Turek – witraże i polichromie Mehoffera

napisany przez Agata

Wielkopolska na weekend

Turek to miasto, nad którym góruje neogotycki Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z witrażami i polichromią Józefa Mehoffera. Wstąpiliśmy tu po drodze na chwilę, by zobaczyć to wyjątkowe dzieło sztuki. I było warto!

(majówka 2022)

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku

Świątynia została wybudowana tuż przed I wojną światową na miejscu XIV-wiecznej, gotyckiej budowli. Wcześniej znajdował się tam pochodzący z XII wieku drewniany kościół. Obecna bryła to neogotyk. Tuż przed II wojną światową Józef Mehoffer ozdobił jej wnętrze barwnymi polichromiami i witrażami.

W 1931 roku proboszczem tutejszej parafii został ks. dr Józef Florczak – znawca i koneser sztuki. To właśnie z jego inicjatywy do dekoracji wnętrza kościoła zaproszono prof. Józefa Mehoffera. Pracował on nad wystrojem wnętrza od 1933 do 1939 roku. Powstała polichromia całości kościoła, stacje drogi krzyżowej, witraże w prezbiterium i kaplicach bocznych. Projekt obejmował też kolejne witraże, jednak wybuch II wojny światowej i śmierć ks. Florczaka w obozie koncentracyjnym w Dachau, nie pozwoliły na jego dokończenie. Dlatego witraże w transepcie, czyli nawie poprzecznej, są wykonane w latach 1958-1965 według projektu Józefa Powalisza. Na początku XXI wieku powstały zaś kolejne witraże, tym razem do naw bocznych. Zostały one wykonane według szkiców, rysunków i projektów samego Mehoffera odnalezionych po latach w jego domu.

Józef Mehoffer

źródło: Culture.pl

(1869-1946)

Polski malarz, grafik i witrażysta. Przedstawiciel Młodej Polski, czyli modernizmu przełomu wieków XIX i XX. Pochodził z rodziny spolonizowanych austriackich urzędników z Galicji, był uczniem Jana Matejki.

Uprawiał cały szereg dyscyplin artystycznych. Malował obrazy, wielkoformatowe polichromie, rysował, tworzył witraże, scenografie teatralne, ilustrował książki, projektował okładki, afisze, plakaty a nawet banknoty. Był mistrzem secesyjnej dekoracyjności.

 

Wszystkie posty o województwie wielkopolskim znajdziesz tutaj: WIELKOPOLSKA– atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x