Mazowiecki Park Krajobrazowy Mazowieckie Okolice Warszawy

Rezerwat na Torfach

napisany przez Agata

Atrakcje Mazowsza

(VI 2022)

Na południe od Warszawy, w okolicy Otwocka, na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego znajduje się otoczone głuszą niewielkie jeziorko. To Rezerwat na Torfach, wokół którego poprowadzono wąską, wymagającą przyjemnej gimnastyki ścieżkę. Jest też kładka wysunięta w jezioro. A wszystko to 30km od centrum Warszawy.

Rezerwat „Na Torfach” im. Janusza Kozłowskiego

Rezerwat powstał w 1977 roku i jest najdalej na północ wysuniętym fragmentem wielkiego Bagna Całowanie – największego na Mazowszu torfowiska niskiego (dziś niestety w większości osuszonego pod łąki i pastwiska). Mamy tu bagna i las oraz położone w centralnej części Jeziorko Torfy.

Jezioro Torfy

Jezioro znajduje się po środku rezerwatu i ma malowniczo rzeźbione brzegi. Powstało na skutek podsiąkania wód gruntowych w miejscu istniejącej tu przed II wojną światową kopalni torfu. Wydobyty materiał trafiał następnie kolejką konną do stacji w Otwocku. 

Dziś to królestwo kaczek, łabędzi, ponad 10 gatunków ryb i licznych mięczaków takich jak np. szczeżuje,  błotniarki czy zatoczki.

 Położenie i dojazd

Rezerwat Na Torfach leży na południe od Warszawy, w okolicy Otwocka i Karczewa, na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Na północnym brzegu, pod Muzeum Przyrodniczym znajduje się parking leśny.

Ścieżka wokół Jeziora Torfy

Ścieżka ta zatacza koło, więc trudno jest dokładnie określić jej początek i koniec. My weszliśmy w nią na skrzyżowaniu szlaków niebieskiego (Bobrów Nadwiślańskich), żółtego (Dookoła Mazowieckiego Parku Krajobrazowego) i czarnego (Otwocki Szlak Krajoznawczy). Można też zacząć troszkę bardziej na północ, czyli przy Muzeum Przyrodniczym (parking)(muzeum otwarte poniedziałek – piątek).

Generalnie zabawa zaczyna się gdy opuszczamy czarny i żółty szlak i wchodzimy w ścieżkę. Jest ona wąska, ale bardzo dobrze widoczna. Nie sposób się zgubić. Trzeba jednak przedzierać się przez gęstwinę traw, pokonywać powalone drzewa, czasem przejść jakiś kanałek odwadniający.

Gdy szliśmy tam z rowerami nie było lekko, ale zdecydowanie ciekawie! W zasadzie był to najpiękniejszy fragment szlaku po rezerwacie.

Ścieżka na pewnym swym odcinku zbliża się do jeziora, wtedy możemy podziwiać jego taflę i przybrzeżne szuwary z zupełnie innej perspektywy niż stojąc na kładce.

Wyłoniwszy się z gąszczu trafiamy na rowerowy Otwocki Szlak Okrężny i kładkę wysuniętą kilkanaście metrów w jezioro.

Mimo bliskości Karczewa i Otwocka, dobrej dostępności kładki (od strony północnej 😉) oraz długiego czerwcowego weekendu – spotkaliśmy na niej dosłownie 3 osoby. Bo kaczek nie liczę 😊.

 

Co warto zobaczyć w okolicy:

Rezerwat Bagno Bocianowskie oraz Goździkowe Bagno – 15km

Bagno Całowanie – 20km

Rezerwat Świder – 13km

Otwockie świdermajery – 5km

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x