Mazowiecki Park Krajobrazowy Mazowieckie Okolice Warszawy

Rezerwat na Torfach

napisany przez Agata

Atrakcje Mazowsza

(VI 2022)

Na południe od Warszawy, w okolicy Otwocka, na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego znajduje się otoczone głuszą niewielkie jeziorko. To Rezerwat na Torfach. Można tam dojechać wyznaczonymi szlakami leśnymi. Jest też kładka wysunięta w jezioro. A wszystko to 30km od centrum Warszawy.

Rezerwat „Na Torfach” im. Janusza Kozłowskiego

Rezerwat powstał w 1977 roku i jest najdalej na północ wysuniętym fragmentem wielkiego Bagna Całowanie – największego na Mazowszu torfowiska niskiego (dziś niestety w większości osuszonego pod łąki i pastwiska). Mamy tu bagna i las oraz położone w centralnej części Jeziorko Torfy.

Jezioro Torfy

Jezioro znajduje się po środku rezerwatu i ma malowniczo rzeźbione brzegi. Powstało na skutek podsiąkania wód gruntowych w miejscu istniejącej tu przed II wojną światową kopalni torfu. Wydobyty materiał trafiał następnie kolejką konną do stacji w Otwocku. 

Dziś to królestwo kaczek, łabędzi, ponad 10 gatunków ryb i licznych mięczaków takich jak np. szczeżuje,  błotniarki czy zatoczki.

 Położenie i dojazd

Rezerwat Na Torfach leży na południe od Warszawy, w okolicy Otwocka i Karczewa, na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Na północnym brzegu, pod Muzeum Przyrodniczym znajduje się parking leśny.

Ścieżka wokół Jeziora Torfy

Ścieżka ta zatacza koło wokół granic rezerwatu, więc trudno jest dokładnie określić jej początek i koniec. Na północnym krańcu jest Muzeum Przyrodnicze (parking)(muzeum otwarte poniedziałek – piątek). Kładka znajduje się na zachodnim boku jeziora i dochodzi do niej Otwocki Szlak Krajoznawczy.

Mimo bliskości Karczewa i Otwocka, dobrej dostępności kładki oraz długiego czerwcowego weekendu – spotkaliśmy na niej dosłownie 3 osoby. Bo kaczek nie liczę 😊.

 

Co warto zobaczyć w okolicy:

Rezerwat Bagno Bocianowskie oraz Goździkowe Bagno – 15km

Bagno Całowanie – 20km

Rezerwat Świder – 13km

Otwockie świdermajery – 5km

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x