Mazowieckie

Żelazowa Wola

napisany przez Agata

Atrakcje Mazowsza

(na zachód od Warszawy, 60km od centrum)

W 1810 w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin. Był on drugim dzieckiem Mikołaja i Justyny z Krzyżanowskich. Dziś znajduje się tu muzeum – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina. Dworek otacza urządzony w dwudziestoleciu międzywojennym park. Przy domu stoi popiersie kompozytora.

Sam Chopin w Żelazowej Woli nie mieszkał długo, bo jeszcze w roku jego urodzenia rodzina przeniosła się do Warszawy. Niemniej jednak kompozytor często odwiedzał tu rodzinę Skarbków, u których wcześniej rodzice wynajmowali dworek i oficyny, z którymi zresztą bardzo się przyjaźnili.

Zwiedzanie

Zwiedzanie dworku nie zajmuje więcej niż kilka minut. Ci bardziej wnikliwi spędzą ich tam może kilkanaście. W mojej opinii jest to jedno z tych miejsc, w którym być trzeba – bo wiąże się ono mocno z naszą historią i kulturą. Niestety samo wnętrze domu interesujące nie jest. Zdecydowanie szwankuje jakość opisów – są po prostu nudne i przegadane. A szkoda, bo rzecz warta jest świeczki a sam Fryderyk Chopin jest osobą szalenie interesującą i ważną dla naszego dziedzictwa kulturowego. 

Zdecydowanie natomiast broni się ogród. Warto zatrzymać się tu na dłuższą chwilę. Pospacerować spokojnie alejkami, zrobić kilka zdjęć na mostkach nad Utratą… A potem swobodnie usiąść na trawie, wystawić twarz do słońca i wsłuchać się w chopinowskie utwory wypełniające przestrzeń całego ogrodu. Ta chwila jest magiczna 😊.

Muzyka rozprowadzana jest poprzez system głośników ustawionych w ogrodzie i ukrytych pod kwiatami i krzewami. Genialne rozwiązanie!

W soboty i niedziele o godzinie 12:00 i 15:00 odbywają się koncerty fortepianowe.

Godziny otwarcia: TUTAJ

Bilety: TUTAJ

Przed wejściem jest  parking.  Płatny (jeden 10zł, inny 8zł – 2020r.)

 

Jeśli chcecie zjeść obiad, to w Żelazowej Woli tego raczej nie zrobicie. Pod wejściem do parku jest co prawda jakaś knajpa-grill ale to tyle. Lodów też nie ma ☹.  Za to 2km dalej jest restauracja Stara Waga i Dwór Strzyżew – dobre jedzenie, piękne miejsce z historią. Polecam. (VI 2020)

 

Do Żelazowej Woli zawitaliśmy podczas naszej mikrowyprawy, której całość przeczytasz TUTAJ

 

W pobliżu warto odwiedzić:

Dwór Strzyżew: 3,5km

Kościół obronny w Brochowie: 9,5km

Czerwińsk nad Wisłą – klasztor: 32km

– Teresin: 13,5km

Kampinoski Park Narodowy

inne atrakcje

spływ Bzurą

 

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x