Pomorskie

Zamek w Bytowie

napisany przez Agata

Kaszuby na weekend

Zamek krzyżacki w Bytowie

Na wzgórzu, wśród parkowych drzew, a o tej porze roku wśród opadłego, rudego listowia, pyszni się gotycki zamek. To siedziba krzyżackiego prokuratora zbudowana pod czujnym okiem Mikołaja Fellensteyna – słynnego muratora twierdzy w Malborku.

Dziś jest tu hotel, restauracja, biblioteka i niezmiernie ciekawe Muzeum Zachodnio-kaszubskie.

To był nasz ostatni, wcześniej nieplanowany przystanek podczas listopadowego wypadu na zamki i nad morze. Nieplanowany, ale jakże ciekawy 😊.

(listopad 2021)

 

Trochę historii

O osadzie pomorskiej Bytów wspominał już na początku XII wieku w swoich kronikach Gall Anonim.

W 1329 roku Ziemia Bytowska została wykupiona przez Krzyżaków. Bytów otrzymał z ich rąk prawa miejskie (1346), a na przełomie XIV i XV stulecia wzniesiono chroniący zachodnią granicę Państwa Zakonnego gotycki zamek.

Zamek był siedzibą krzyżackiego prokuratora oraz… zajazdem, w którym nocowali i posilali się podróżujący do Malborka goście z zachodu Europy.

Po bitwie pod Grunwaldem na krótko przeszedł w ręce polskie (1410). Podczas wojny trzynastoletniej tak samo (1454 – 1466). Jednak po kończącym tę wojnę drugim pokoju toruńskim, król Kazimierz Jagiellończyk oddał Bytów w lenno książętom pomorskim. Ci na przestrzeni kolejnych lat dobudowywali do zamku różne części, zmieniali go zgodnie z trendami stylistycznymi epoki. W 1637 roku po bezpotomnej śmierci księcia zachodniopomorskiego z rodu Gryfitów, zamek wraz z resztą ziemi bytowsko-lęborskiej został włączony do Królestwa Polskiego. Od tego czasu pełnił funkcję siedziby starosty królewskiego.

Na przestrzeni wieków wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Od XIX wieku natomiast wielokrotnie zmieniały się też jego funkcje. Mieściło się tu pruskie więzienie, mieszkania urzędnicze, sąd, urząd podatkowy, kolejno zaś ośrodek szkoleniowy dla niemieckiej młodzieży i obóz przejściowy NKWD.

Dziś w najstarszej części zamku, dawnym „Domu Zakonnym” mieści się szalenie ciekawe Muzeum Zachodnio-kaszubskie, w dobudowanym w dobie renesansu „Domu Książęcym” hotel i restauracja, a w „Domu Wdów” biblioteka.

 

Muzeum Zachodnio-kaszubskie

Na początek mamy liczne sprzęty domowego użytku jakie na tych ziemiach można było spotkać. Dalej setki dzieł sztuki ludowej – rzeźby w drewnie, garncarstwo, obrazy na płótnie, na szkle, hafty, stroje ludowe, instrumenty muzyczne, zabawki ludowe… I historia Bytowa przedstawiona zwięźle i na temat.

Bardzo, bardzo udane muzeum.

 

W Bytowie spędziliśmy jeszcze dosłownie chwilkę. Słońce nieubłaganie chyliło się ku zachodowi i krótki listopadowy dzień dobiegał końca. A my mieliśmy jeszcze prawie 500 km do domu…

Ale nie odmówiliśmy sobie przycupnięcia na niesamowitym bytowskim moście.

 

Most kolejowy w Bytowie

Mowa tu o ceglano-kamiennym, wzorowanym na rzymskich akweduktach, moście kolejowym przerzuconym nad rzeką Borują.

Most powstał w 1884 roku wraz z pierwszą linią kolejową. Jednakże – jak na ironię losu – szybki rozwój transportu na Pomorzu sprawił, że w krótkim czasie popadł w zapomnienie. Most i dworzec zlokalizowane były bowiem w miejscu, w którym nie dało się ich rozbudowywać. Szybko więc, bo już w 1909 roku wybudowano nowy dworzec, pociągi pojechały po innych torach.

Z czasem o moście tym zaczęły krążyć dziwne historie „wyjaśniające” dlaczego nie jeżdżą po nim pociągi. Jedne humorystyczne – że architektom tory „nie zbiegły” się na moście. Inne mrożące krew w żyłach – że podczas budowy, na skutek nieszczęśliwego wypadku, zamurowano w jednym z przęseł włoskiego robotnika, dlatego most jest przeklęty. Dziś wiemy jednak, że most działał zgodnie z przeznaczeniem i pociągi jeździły po nim przez 30 lat.

Aktualnie most jest odrestaurowany i udostępniony dla pieszych. Pomiędzy sześcioma łukowatymi przęsłami znajdują się herby: Bytowa, Pomorza, pruskich kolei, Rzeszy Niemieckiej i Prus.

 

Inne atrakcje Bytowa

 – Rynek w Bytowie

– Wieża kościoła św. Katarzyny

– Cerkiew pw. Św. Jerzego

– Młyn zamkowy

 

Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach krzyżackich znajdziesz tutaj: Zamki krzyżackie w Polsce

Wszystkie posty o Pomorzu znajdziesz tutaj: Pomorze – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
1 rok temu

Bytowski zamek mocno niedoceniany. Malbork nr 1, za nim Kwidzyn, ale o Bytowie bardzo osób wie.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x