Mazowieckie Warszawa

Las Kabacki

napisany przez Agata

Rezerwat przyrody Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego

To największy kompleks leśny w granicach miasta stołecznego Warszawy.

Las zawsze cieszy i daje dużo możliwości wypoczynku. Rower, spacer, jogging – wszystko dozwolone i jak najbardziej wskazane. Dojechać tu łatwo metrem (stacja Kabaty). Ścieżki są szerokie i wygodne – zarówno rowerzyści jak i piechurzy będą zadowoleni. Jak ktoś zgłodnieje to można rozpalić grilla na polanie piknikowej, a jak ktoś nabrałby ochoty np. na szachy, ping ponga czy siatkówkę plażową to po sąsiedzku jest Park Kultury w Powsinie.

Trochę historii

Las Kabacki został sprzedany miastu Warszawa 31 grudnia 1938 przez dziedzica dóbr wilanowskich Adama Branickiego. Wykupił go i udostępnił dla wypoczynku mieszkańcom ówczesny Prezydent Warszawy Stefan Starzyński. Utworzono park leśny, który nazwano od leżącej obok wsi Kabaty.

W 1980 roku park przekształcono w rezerwat przyrody.

W okresie okupacji Las Kabacki był miejscem zbrodni hitlerowskich, o czym świadczą dziś znajdujące się tam mogiły.

Tutaj w 1939 roku funkcjonowała tajna jednostka „Wicher” zajmująca się rozszyfrowaniem niemieckich kodów wojskowych. Pracowali w niej polscy kryptolodzy, Marian Rejewski, Jerzy Różycki, i Henryk Zygalski, którzy złamali szyfr „Enigmy”. 

Do dzisiaj w zachodniej części lasu (ul. Leśna) znajduje się jednostka wojskowa, a przy wejściu do niej pamiątkowy głaz z tablicą informującą o dokonaniach polskich matematyków.

9 maja 1987 roku na skraju południowo-zachodniej części Lasu Kabackiego rozbił się lecący do Nowego Jorku samolot pasażerski „Tadeusz Kościuszko”. Ten tragiczny wypadek był największą katastrofą lotniczą w historii polskiego lotnictwa. Dziś na miejscu katastrofy stoi krzyż i symboliczny pomnik z wypisanymi wszystkimi 183 nazwiskami ofiar.

 

Park Kultury w Powsinie

W południowo-wschodniej części znajduje się  Park Kultury w Powsinie. Funkcjonuje on od połowy lat 50-tych XX wieku. Są tu boiska do koszykówki, siatkówki, stoliki do gry w szachy, plac zabaw… Nie jest to na pewno nowoczesne miejsce, niewiele się tu chyba zmieniło na przestrzeni lat… Ma swój klimat .

 Ogród Botaniczny PAN

Zaraz za Parkiem Kultury znajduje się Ogród Botaniczny PAN. Od tej strony znajduje się tzw. brama leśna, od Metra Kabaty oddalona jest ok. 4km i jest otwarta sezonowo. Przed kasą znajdują się stojaki na rowery.

Ogród Botaniczny to wręcz idealne miejsce na wycieczkę za miasto.  Wiosną spektakularnie kwitną tu magnolie i wiśnie. Chwilę później rododendrony. W zasadzie o każdej porze roku jest ciekawie i urokliwie, za każdym razem inaczej.

Więcej na ten temat: TUTAJ

 

Inne miejsca w Warszawie warte zobaczenia znajdziesz tutaj: Atrakcje Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x