Rezerwat przyrody Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego
To największy kompleks leśny w granicach miasta stołecznego Warszawy.
Las zawsze cieszy i daje dużo możliwości wypoczynku. Rower, spacer, jogging – wszystko dozwolone i jak najbardziej wskazane. Dojechać tu łatwo metrem (stacja Kabaty). Ścieżki są szerokie i wygodne – zarówno rowerzyści jak i piechurzy będą zadowoleni. Jak ktoś zgłodnieje to można rozpalić grilla na polanie piknikowej, a jak ktoś nabrałby ochoty np. na szachy, ping ponga czy siatkówkę plażową to po sąsiedzku jest Park Kultury w Powsinie.
Trochę historii
Las Kabacki został sprzedany miastu Warszawa 31 grudnia 1938 przez dziedzica dóbr wilanowskich Adama Branickiego. Wykupił go i udostępnił dla wypoczynku mieszkańcom ówczesny Prezydent Warszawy Stefan Starzyński. Utworzono park leśny, który nazwano od leżącej obok wsi Kabaty.
W 1980 roku park przekształcono w rezerwat przyrody.
W okresie okupacji Las Kabacki był miejscem zbrodni hitlerowskich, o czym świadczą dziś znajdujące się tam mogiły.
Tutaj w 1939 roku funkcjonowała tajna jednostka „Wicher” zajmująca się rozszyfrowaniem niemieckich kodów wojskowych. Pracowali w niej polscy kryptolodzy, Marian Rejewski, Jerzy Różycki, i Henryk Zygalski, którzy złamali szyfr „Enigmy”.
Do dzisiaj w zachodniej części lasu (ul. Leśna) znajduje się jednostka wojskowa, a przy wejściu do niej pamiątkowy głaz z tablicą informującą o dokonaniach polskich matematyków.
9 maja 1987 roku na skraju południowo-zachodniej części Lasu Kabackiego rozbił się lecący do Nowego Jorku samolot pasażerski „Tadeusz Kościuszko”. Ten tragiczny wypadek był największą katastrofą lotniczą w historii polskiego lotnictwa. Dziś na miejscu katastrofy stoi krzyż i symboliczny pomnik z wypisanymi wszystkimi 183 nazwiskami ofiar.
Park Kultury w Powsinie
W południowo-wschodniej części znajduje się Park Kultury w Powsinie. Funkcjonuje on od połowy lat 50-tych XX wieku. Są tu boiska do koszykówki, siatkówki, stoliki do gry w szachy, plac zabaw… Nie jest to na pewno nowoczesne miejsce, niewiele się tu chyba zmieniło na przestrzeni lat… Ma swój klimat .
Ogród Botaniczny PAN
Zaraz za Parkiem Kultury znajduje się Ogród Botaniczny PAN. Od tej strony znajduje się tzw. brama leśna, od Metra Kabaty oddalona jest ok. 4km i jest otwarta sezonowo. Przed kasą znajdują się stojaki na rowery.
Ogród Botaniczny to wręcz idealne miejsce na wycieczkę za miasto. Wiosną spektakularnie kwitną tu magnolie i wiśnie. Chwilę później rododendrony. W zasadzie o każdej porze roku jest ciekawie i urokliwie, za każdym razem inaczej.
Więcej na ten temat: TUTAJ
Inne miejsca w Warszawie warte zobaczenia znajdziesz tutaj: Atrakcje Warszawy
Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie