Warmia i Mazury

Zamek w Szymbarku

napisany przez Agata

(V 2018)

Zamek został wybudowany na miejscu dawnego grodu Prusów, na górze, od której wzięła się nazwa wsi Szymbark – z niemieckiego Schönberg, czyli piękna góra.

Trochę historii

Wzniesiono go w początkach XIV wieku jako siedzibę proboszcza Kapituły Pomezańskiej. Po sprowadzeniu tu Krzyżaków w 1243 roku, powołano 4 diecezje: chełmińską, pomezańską, sambijską i warmińską. Podczas wojny trzynastoletniej między Koroną a Zakonem (1454-1466) był areną ostrych walk. Po Hołdzie Pruskim (1525) i sekularyzacji zakonu krzyżackiego właścicielem Szymbarka został były wielki mistrz – Albrecht Hohenzollern. Z czasem zamek stał się renesansową rezydencją, a pod koniec XVII wieku objęła go w posiadanie rodzina Finkensteinów i przebudowała w stylu barokowym. Pod koniec II wojny światowej Armia Czerwona opuszczając zamek, w którym stacjonowała, spaliła go.

Ciekawostką są tu baszty – każda w innym stylu, każda pamiątką innej epoki.

Zamek w Szymbarku to ponoć pierwowzór ruin ze Złotego Rogu („Pan Samochodzik i Winetou”) o dewastację których toczyła się w książce walka. Tutaj także podobno nagrywano scenę do „Pana Samochodzika i Templariuszy”, gdy Pan Samochodzik schodził do tajemnych lochów po ukryty skarb.

 

Zwiedzanie zamku w Szymbarku

Dziś jest to ruina właścicielem, której od marca 2018 roku jest firma IBC Investment. W założeniach inwestycyjnych ma tu powstać hotel i centrum konferencyjne.

Na chwilę obecną normalnie jest zamknięty i nieudostępniony dla turystów, ale nam się trafiło prywatne zwiedzanie z córką wieloletniego opiekuna zamku 😊. Pani ta kręci się koło ruin zresztą często (a jak nie, to trzeba pytać o nią w sklepie) i chętnie wpuszcza i oprowadza po „swoim” zamku. Weszliśmy więc na dziedziniec, zajrzeliśmy do boksów stajennych, do prywatnej ubikacji biskupa 😉, widzieliśmy wielkie palenisko na którym niegdyś przyrządzano wyśmienite pieczyste. Pani opowiedziała nam wiele ciekawych historii, pokazała stare, jeszcze przedwojenne fotografie.

Dziś ruiny imponują swą wielkością i majestatem, a ponoć zamek ten liczył tyle komnat ile jest tygodni w roku, był tak ogromny.

 

Do Szymbarka wybraliśmy się z Siemian na rowerach. Było to podczas tegorocznej majówki – maj 2018. 

Opis tej wycieczki znajdziesz tutaj: 

Śladami Pana Samochodzika, z Siemian do zamku w Szymbarku

 

Pełny opis majówki znajdziesz tutaj:

Zamki Krzyżackie i śladami Pana Samochodzika nad Jezioro Jeziorak

(maj 2018)

 

Wszystkie posty o Warmii i Mazurach znajdziesz tutaj:  WARMIA i MAZURY – atrakcje regionu

Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach krzyżackich znajdziesz tutaj: Zamki Krzyżackie w Polsce

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x