(V 2018)
Zamek został wybudowany na miejscu dawnego grodu Prusów, na górze, od której wzięła się nazwa wsi Szymbark – z niemieckiego Schönberg, czyli piękna góra.
Trochę historii
Wzniesiono go w początkach XIV wieku jako siedzibę proboszcza Kapituły Pomezańskiej. Po sprowadzeniu tu Krzyżaków w 1243 roku, powołano 4 diecezje: chełmińską, pomezańską, sambijską i warmińską. Podczas wojny trzynastoletniej między Koroną a Zakonem (1454-1466) był areną ostrych walk. Po Hołdzie Pruskim (1525) i sekularyzacji zakonu krzyżackiego właścicielem Szymbarka został były wielki mistrz – Albrecht Hohenzollern. Z czasem zamek stał się renesansową rezydencją, a pod koniec XVII wieku objęła go w posiadanie rodzina Finkensteinów i przebudowała w stylu barokowym. Pod koniec II wojny światowej Armia Czerwona opuszczając zamek, w którym stacjonowała, spaliła go.
Ciekawostką są tu baszty – każda w innym stylu, każda pamiątką innej epoki.
Zamek w Szymbarku to ponoć pierwowzór ruin ze Złotego Rogu („Pan Samochodzik i Winetou”) o dewastację których toczyła się w książce walka. Tutaj także podobno nagrywano scenę do „Pana Samochodzika i Templariuszy”, gdy Pan Samochodzik schodził do tajemnych lochów po ukryty skarb.
Zwiedzanie zamku w Szymbarku
Dziś jest to ruina właścicielem, której od marca 2018 roku jest firma IBC Investment. W założeniach inwestycyjnych ma tu powstać hotel i centrum konferencyjne.
Na chwilę obecną normalnie jest zamknięty i nieudostępniony dla turystów, ale nam się trafiło prywatne zwiedzanie z córką wieloletniego opiekuna zamku 😊. Pani ta kręci się koło ruin zresztą często (a jak nie, to trzeba pytać o nią w sklepie) i chętnie wpuszcza i oprowadza po „swoim” zamku. Weszliśmy więc na dziedziniec, zajrzeliśmy do boksów stajennych, do prywatnej ubikacji biskupa 😉, widzieliśmy wielkie palenisko na którym niegdyś przyrządzano wyśmienite pieczyste. Pani opowiedziała nam wiele ciekawych historii, pokazała stare, jeszcze przedwojenne fotografie.
Dziś ruiny imponują swą wielkością i majestatem, a ponoć zamek ten liczył tyle komnat ile jest tygodni w roku, był tak ogromny.
Do Szymbarka wybraliśmy się z Siemian na rowerach. Było to podczas tegorocznej majówki – maj 2018.
Opis tej wycieczki znajdziesz tutaj:
Śladami Pana Samochodzika, z Siemian do zamku w Szymbarku
Pełny opis majówki znajdziesz tutaj:
Zamki Krzyżackie i śladami Pana Samochodzika nad Jezioro Jeziorak
(maj 2018)
Wszystkie posty o Warmii i Mazurach znajdziesz tutaj: WARMIA i MAZURY – atrakcje regionu
Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach krzyżackich znajdziesz tutaj: Zamki Krzyżackie w Polsce
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊