Rumunia

Sapanta – Wesoły Cmentarz

napisany przez Agata

Săpânța – Cimitirul Vesel

Na północy Rumunii, tuż przy granicy z Ukrainą, w miejscowości Sapanta leży Wesoły Cmentarz (rum. Cimitirul Vesel).

To miejsce niezwykłe. Pewnego dnia lokalny rzeźbiarz stworzył nagrobek inny niż wszystkie. Działo się to w latach 30-tych XX wieku, a rzeźbiarz nazywał się Stan Ioanow Patras. Wyrzeźbił na nim śmieszną scenkę z życia zmarłego i opatrzył to żartobliwym wierszykiem.

Dziś takich nagrobków jest tu prawie 1000, a cmentarz został w 1999 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Niektórzy powiedzą, że jest tu mega turystyczne i bazarowo. Trochę w tym racji jest… zwłaszcza jak się przyjedzie około południa i wyjedzie po godzinie przeciskania między nagrobkami i turystami.

Ale wystarczy przyjechać pod wieczór a Sapanta i Wesoły Cmentarz pokazują swoją drugą, swojską i naturalną twarz. Stoiska z ludowymi strojami, nalewkami i miodami pustoszeją… zażywne Rumunki w czarnych chustach krzątają się i sprzątają stragany. Na cmentarzu jest pusto, puściutko. A o 20:00, kiedy brama zamyka się dla turystów z głośników kościoła rozlegają się śpiewy – zaczyna się msza. Ostatni spóźnieni miejscowi szybkim krokiem podążają do świątyni. Psy szczekają. Życie toczy się swoim niespiesznym, lokalnym tempem.

Każdy z nagrobków jest tu inny, każdy indywidualny. A jednocześnie cmentarz tworzy niesamowicie spójną, harmonijną całość. Dzieje się to za sprawą koloru nagrobnych krzyży – to tzw. błękit Sapanty (albastru din Săpânța). Dla Patrasa kolor ten symbolizował czystość niebios, nadzieję i wolność. Sam Patras za życia stworzył około 600 takich nagrobków w tym swój własny (zmarł w 1977r.)

 

Wejście na cmentarz jest płatne: 5 lei /os (4,5zł)

Cmentarz jest otwarty dla zwiedzających w godzinach 08:00 – 20:00  

(sierpień 2021)

 

Nocleg w Sapanta

Casa Pop (rezerwacja booking.com)

Jest to pensjonat zlokalizowany dokładnie naprzeciwko bramy Wesołego Cmentarza. Nasz pokój akurat był od wewnętrznego podwórka, ale można dostać i taki z widokiem na cmentarz 😉. Pokoje są przestronne i czyste, z prywatną łazienką. Rano można zamówić u gospodyni śniadanie. Dostaje się wtedy potężny talerz wędlin, serów i jaj 😊.

Cena za pokój trzyosobowy: 140lei/doba = 130zł/doba

Śniadanie: 10lei/os. = 9zł/os.

(sierpień 2021)

 


KOSZTY ( 3pax, sierpień 2021)

 – nocleg w Sapanta w Casa Pop: 140lei/ pokój trzyosobowy

– śniadanie w Casa Pop: 10 lei/os.

– obiad w Sapanta: pstrąg z frytkami i surówką: 30lei + napoje (piwo 5lei, sok 3lei)

– wejście na Wesoły Cmentarz: 5lei

1lei= 0,9zł


Czytaj dalej:

Maramuresz – kraina niezwykła

Pietrosul Rodnei

Malowane cerkwie Bukowiny

Delta Dunaju

Pałac Peles

Braszów i Seven Ladders Canyon

Bran i Poenari – dwa zamki Drakuli

Sighisoara – perła Transylwanii

Oradea

Jaskinia Meziad

 

Wszystkie wpisy o Rumunii znajdziesz tutaj: RUMUNIA 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

                                    :

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x