Mazowieckie

Zamek w Ciechanowie

napisany przez Agata

Ciechanów

Atrakcje Mazowsza

(na północ od Warszawy, 100km od centrum)

Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie 

Skończyło się właśnie trwające ponad 200 lat rozbicie dzielnicowe. Kazimierz Wielki kontynuował wielką pracę swego ojca – Władysława Łokietka i odbudowywał oraz wzmacniał kraj po zjednoczeniu. Było ono jeszcze wątłe i kruche a sąsiedzi nie pomagali. Krzyżacy, Litwini, Czesi – najeżdżali kraj pustosząc go i osłabiając pozycję jednego króla. Mazowsze było wówczas osobnym księstwem. Proces zjednoczenia bowiem przebiegał u władców poszczególnych ziem bardzo opornie.

Około 1355 roku Siemowit III z linii Piastów Mazowieckich wzniósł na bagnistych łąkach nad brzegami Łydyni murowany zamek. Był to bardzo ważny punkt na mapie, gdyż na przełomie wieków (XIV i XV) stał na granicy mazowiecko – krzyżackiej.

Architektonicznie był zbliżony do bizantyjskich budowli Bliskiego Wschodu.

Pusty dziedziniec miał służyć ludności miasta do schronienia się tam w razie ataku wroga.

Niestety, choć ciechanowski zamek nigdy nie został zdobyty, do dziś zachowały się tylko ruiny. Swój złoty wiek przeżywał na początku XV stulecia. Wtedy to też przeniesiono miasto Ciechanów, które ulokowano na skarpie z widokiem na rezydencję. Po włączeniu Mazowsza do Korony (1526 rok) zamek stracił na swym znaczeniu, pieczę nad nim przejęli po książętach mazowieckich starostowie królewscy. Pomału zaczął popadać w ruinę. Chwilą oddechu były jeszcze rządy królowej Bony Sforca, która otrzymała go w swojej wdowiej oprawie. Niemniej jednak po 1556 roku, czyli po wyjeździe Bony z kraju, nie podejmowano już żadnych remontów. Całości dopełnili Szwedzi, którzy podczas Potopu zamek oraz miasto Ciechanów spalili oraz Prusacy, którzy po II rozbiorze Polski rozebrali wewnętrzne zabudowania zamku i wykorzystali cegłę do budowy browaru w Opinogórze.

Jako romantyczna ruina został dostrzeżony przez pisarzy i poetów XIX wieku. Jako symbol wielkości i chwały przodków wspominany jest w utworach przez Zygmunta Krasińskiego, Bolesława Prusa, Marię Konopnicką czy Stefana Żeromskiego. Henryk Sienkiewicz na ciechanowskim zamku urządził pojedynek Zbyszka z Rodgierem (Krzyżacy).

 

Wokół samego zamku jest bardzo przyjemny teren zielony. Dawne mokradła zamieniły się w uroczą łąkę. Idealne miejsce na picnic pod basztami 😉.

Jak ktoś ma możliwość przyjechania tu rowerem to wydaje się to bardzo atrakcyjny cel wycieczki. Niestety nie orientuję się jak sprawy się mają z trasami rowerowymi wokół. My dotarliśmy pod zamek jedynie z rowerami na dachu 😉.

Zwiedzanie zamku

Godziny otwarcia 

 Codziennie oprócz poniedziałków i dni poświątecznych 

  • październik – kwiecień od 8:00 do 16:00
  • maj – wrzesień od 10:00 do 18:00

Cennik

Bilet normalny: 10zł

Bilet ulgowy: 7zł

 

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o polskich zamkach i pałacach  znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x