Atrakcje

Parki Narodowe w Polsce

napisany przez Agata

Na całym świecie parki narodowe to miejsca wyjątkowe.

Wyróżniają się niesamowitymi wartościami przyrodniczymi i krajoznawczymi, na ich terenie ochronie podlega cała ożywiona i nieożywiona przyroda. Na dzień dzisiejszy w Polsce mamy 23 parki narodowe. To zaledwie 1% powierzchni naszego kraju! Niemniej jednak od 90 lat stanowią najważniejszy element systemu ochrony dziedzictwa przyrodniczego naszego kraju.

Mapa Parków Narodowych w Polsce

Źródło: Ekoportal

Parki Narodowe w Polsce – trochę statystyki 😉

– Najstarszy: Pieniński PN (1932)

– Najmłodszy: Ujście Warty (2001)

– Największy: Biebrzański PN (prawie 60000 ha)

– Najmniejszy: Ojcowski PN (niewiele ponad 2000 ha)

– Województwo o największej liczbie PN: małopolskie (5)

– Najczęściej odwiedzany: Tatrzański PN (ok. 3mln turystów rocznie. Źródło: Portal Tatrzański)

– Najrzadziej odwiedzany: Narwiański PN

– Najbardziej zalesiony: Magurski PN (96% powierzchni)

– Górskie: Babiogórski PN, Bieszczadzki PN, Gorczański PN, PN Gór Stołowych, Karkonoski PN, Magurski PN, Pieniński PN, Świętokrzyski PN, Tatrzański PN,

– Wyżynne: Ojcowski PN, Roztoczański PN

– Nizinne: Biebrzański PN, Białowieski PN, Kampinoski PN, , Narwiański PN, PN Ujście Warty. Pojezierne: PN Bory Tucholskie, Drawieński, Poleski PN, Wielkopolski PN, Nadmorskie: Słowiński PN, Woliński PN

– Największa powierzchnia obszarów objętych ochroną ścisłą: w Tatrzańskim PN (71%) i Bieszczadzkim PN (70%)

– Największa otulina (obszar ochronny wokół parku): w Biebrzańskim PN

– Najmniejsza otulina (obszar ochronny wokół parku): w Tatrzańskim PN

– Najpiękniejszy: to musicie już osądzić sami 😊, chociaż obawiam się, że łatwo nie będzie 😉

Poniżej znajdziecie krótkie podsumowanie każdego z tych parków. O tych, które udało nam się odwiedzić – napiszemy więcej. Na razie jest ich 15, czyli 7 jeszcze na nas czeka 😊


Spis treści

1.BABIOGÓRSKI PN  2.BIAŁOWIESKI PN  3.BIEBRZAŃSKI PN  4.BIESZCZADZKI PN  5.PN BORY TUCHOLSKIE  6.DRAWIEŃSKI PN  7.GORCZAŃSKI PN  8.PN GÓR STOŁOWYCH  9.KAMPINOSKI PN  10.KARKONOSKI PN  11.MAGURSKI PN  12.NARWIAŃSKI PN  13.OJCOWSKI PN  14.PIENIŃSKI PN  15.POLESKI PN  16.ROZTOCZAŃSKI PN  17.SŁOWIŃSKI PN  18.ŚWIĘTOKRZYSKI PN  19.TATRZAŃSKI PN  20.PN „UJŚCIE WARTY”  21.WIELKOPOLSKI PN  22.WIGIERSKI PN  23.WOLIŃSKI PN


.

BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY

Białowieski Park Narodowy powstał dosłownie dwa miesiące po pienińskim, więc jest drugim najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jest jednocześnie tym najbardziej znanym i rozpoznawalnym na arenie międzynarodowej. Jest on ponadto jako jedyny obiekt przyrodniczy w Polsce w całości wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Cóż się zresztą dziwić skoro to ostatni na Niżu Europejskim naturalny las pierwotny. Ponadto na jego terenie skutecznie reintrodukowano największego europejskiego ssaka lądowego – żubra

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: VIII 1932 rok

– Symbol: żubr

– Położenie: województwo podlaskie

– Powierzchnia: 10 527 ha (z czego ponad 6 000 ha podlega ochronie ścisłej)

– Rezerwat Biosfery UNESCO

– Na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO

Będąc w Puszczy Białowieskiej chodziliśmy szlakami pieszymi, jeździliśmy rowerowymi. Chodziliśmy po bagnach i polanach. Byliśmy w rezerwacie ścisłym – sercu Puszczy. O świcie podpatrywaliśmy żubry. Zajadaliśmy się lokalnymi smakołykami i fotografowaliśmy kolorowe domki w Białowieży.

Więcej na temat możecie przeczytać TUTAJ 

.

BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY

Biebrzański Park Narodowy to największy pod względem powierzchni park narodowy w Polsce i jeden z największych w Europie. To ostoja ptactwa, królestwo łosia i wilka.

Biebrza – malowniczo meandrująca pośród podlaskich pól oczaruje każdego. Wiosną jej szerokie rozlewiska przyciągają setki tysięcy ptaków. Już na początku marca przylatują dzikie gęsi. Po nich pojawiają się klucze żurawi. Przybywają bociany i zagrożona wyginięciem malutka wodniczka. Z leśnych kryjówek wychodzą łosie. Na przełomie kwietnia i maja tokują bataliony.

Biebrzańskie bagna to największy w Polsce zespół torfowisk. To miejsce magiczne, dostępne dla człowieka tylko na niewielkim swym skrawku.

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: IX 1993 rok

– Symbol: batalion

– Położenie: województwo podlaskie

– Powierzchnia: 59 223 ha

Podczas ostatniego wyjazdu do Biebrzańskiego Parku Narodowego celowaliśmy w spektakl tokujących batalionów. Udało się! Były też łosie, gęsi, bociany, bobry i zimorodki. Było brodzenie po bagnach, cudne zachody słońca i wieczorne ogniska…

Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ 

.

NARWIAŃSKI PARK NARODOWY

Utworzony wokół rozlewisk Narwi, która jest wyjątkowa na skalę Polski. Ta wyjątkowość to jej anastomozujący charakter, czyli po prostu wielokorytowość. Chodzi o to, że Narew na terenie Parku nie płynie jednym korytem, tylko tworzy ich sieć poprzedzielaną wysepkami. To najlepiej widać z lotu ptaka, ale z poziomu ziemi też da się dostrzec piękno tych terenów.

Przeważa tu roślinność bagienna – szuwary, trzcinowiska i turzycowiska. Na obrzeżach występują łąki i olsy. Park jest ostoją bardzo wielu zagrożonych gatunków ptaków, m.in. bielika zwyczajnego, bojownika bataliona czy malutkiej wodniczki.

Narwiański Park Narodowy obejmuje odcinek doliny Narwi od Surażu na południu po Rzędziany na północy, o długości około 50 km i szerokości 2-4 km. Najpopularniejszą trasą jest spacer kładką Waniewo-Śliwno. Pięknie i ciekawie jest też przy Zerwanym Moście w Kruszewie. Jeszcze inną opcją jest wypożyczenie kajaków i zagłębienie się w rzeczne meandry po wyznaczonym szlaku.

źródło: Wikipedia

Trochę danych

– Założenie: 1996

– Symbol: błotniak stawowy

– Położenie: województwo podlaskie

– Powierzchnia: 6 810 ha

Zwiedzając Narwiański Park Narodowy postawiliśmy na rowery.

O szczegółach możecie poczytać TUTAJ

 .

KAMPINOSKI PARK NARODOWY

Kampinoski Park Narodowy – drugi pod względem powierzchni w Polsce, leży tuż za granicami Warszawy. To zielone płuca stolicy. Mam znajomych, którzy po Puszczy codziennie biegają w ramach rozgrzewki przed pracą. Wyznaczone szlaki piesze i rowerowe dają wspaniałe możliwości na spędzenie na łonie przyrody jakiegoś weekendowego dnia.

W Kampinosie żyje ponad 50 gatunków ssaków, w tym rysie, bobry i łosie. Te ostatnie są zresztą symbolem Puszczy.

Puszcza to też świadek historii, czego świadectwem jest cmentarz ofiar zbiorowych egzekucji w Palmirach i liczne rozsiane po lesie samotne mogiły. 

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1959

– Symbol: łoś

– Położenie: województwo mazowieckie

– Powierzchnia: 38 548 ha

– Rezerwat Biosfery UNESCO

Są tu bagniska, są wydmy, jest las. Wiosną kwitną konwalie, bagna pokrywają się białym puchem wełnianki, jesienią żółcą się brzozy a zimą z drzew sypie się biały puch. Jest po prostu pięknie.

Więcej na temat konkretnych szklaków pieszych i rowerowych TUTAJ

.

PIENIŃSKI PARK NARODOWY

Pieniński Park narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce, jednocześnie jest drugim najmniejszym (po Ojcowskim).

Niezwykle cenne są tu górskie reliktowe laski sosnowe, ze słynną sosenką z Sokolicy na czele. Mieszkają tu dziki, jelenie, sarny, rysie, borsuki. Sporadycznie odwiedzają park wilki i niedźwiedzie. W jaskiniach zimują nietoperze, których jest tu aż 15 gatunków.

Jednak to, po co w Pieniny się przyjeżdża to są widoki.

Panoramy z Trzech Koron, Sokolicy czy Sokolej Perci zapierają dech w piersi. A pod nimi meandrujący Dunajec. Wędrując po szlakach podziwiamy to wszystko od góry, płynąc tratwami Przełomem Dunajca – od dołu. Do tego dochodzą jeszcze położone w okolicy dwa owiane legendami zamki. A jesienią i wiosną można trafić w Szczawnicy na redyk.

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: VI 1932

– Symbol: Trzy Korony

– Położenie: województwo małopolskie

– Powierzchnia: 2 346 ha

Atrakcje Pienin oraz gdzie spać i gdzie zjeść znajdziecie TUTAJ

.

BIESZCZADZKI PARK NARODOWY

Bieszczady to takie miejsce, gdzie czas płynie wolniej, a człowiek ma okazję pobyć sam na sam z przyrodą. To ostoja dzikich zwierząt takich jak jelenie, rysie, wilki czy niedźwiedzie i orły.

Połoniny – wiosną zieleń, jesienią rudość rozwiewanych wiatrem traw – widok bezcenny i zapierający dech w piersiach.

W Bieszczadach z powodu suchych południowych wiatrów oraz pionowego rozkładu temperatur występuje charakterystyczny układ pięter roślinności. Nie ma tu górnoreglowego lasu świerkowego. Las kończy się dużo niżej niż w innych regionach górskich. Wyżej mamy już tylko (i aż) trawiaste łąki czyli połoniny.

Bieszczady to kraniec Polski, tu stykają się trzy granice. Powstały tu łącznie trzy parki narodowe – polski, ukraiński i słowacki. Otaczają one opieką duży obszar tego pasma górskiego w ramach Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” pod auspicjami UNESCO.

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1973

– Symbol: ryś

– Położenie: województwo podkarpackie

– Powierzchnia: 29 196 ha

– Rezerwat Biosfery UNESCO

– Na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO (11% powierzchni parku)

Bieszczady są cudowne o każdej porze roku, ale jesienią są wyjątkowo magiczne. Te przestrzenie rudej trawy i malowane żółcią, złotem, brązem i purpurą zbocza. To buki, które na pewnej wysokości gwałtownie się kończą ustępując miejsca trawom połonin. Pięknie!

O naszej wyprawie i pokonanych szlakach przeczytasz TUTAJ

.

PARK NARODOWY GÓR STOŁOWYCH

Góry Stołowe to pasmo górskie w łańcuchu Sudetów Środkowych. Wypiętrzone przed 30 milionami lat są jednymi z nielicznych w Europie, a jedynymi w Polsce górami płytowymi. Płyty z piaskowców cisowych ułożone są poziomo – stąd nazwa gór, bo płaskie jak stół. W 1993 na terenie Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych, którego głównym skarbem są właśnie fantastyczne formy skalne, korytarze, labirynty, ostańce.

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1993

– Symbol: Szczeliniec Wielki

– Położenie: województwo dolnośląskie

– Powierzchnia: 6 340 ha

Spacer po Błędnych Skałach, niesamowite Skalne Grzyby, wschód słońca i podnoszące się w dolinach mgły widziane z tarasu schroniska na Szczelińcu…

Co robić w Górach Stołowych, Kudowie Zdrój i okolicach – łącznie 21 atrakcji – znajdziecie TUTAJ

.

KARKONOSKI PARK NARODOWY

Karkonosze – najwyższe pasmo Sudetów. Mamy tu lasy, fantazyjne formacje skalne, wodospady. Poprowadzonych ponad 30 szlaków pieszych umożliwia przyjrzenie się tym cudom z bliska.

Obszar ten jest na tyle cenny przyrodniczo, że chroni się go zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Karkonoszy. 

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1959

– Symbol: dzwonek karkonoski i gorczyca trojeściowa

– Położenie: województwo dolnośląskie

– Powierzchnia: 5 951 ha

– Rezerwat Biosfery UNESCO

 

Śnieżka, Szrenica, wodospad Szklarki, owiany legendami Chybotek a wokół wielka historia zaklęta w zamkach…

Tutaj świetną bazą wypadową będzie Karpacz i Szklarska Poręba.

Co robić w Szklarskiej Porębie i okolicach znajdziecie TUTAJ

.

TATRZAŃSKI PARK NARODOWY

Tatry – najwyższe polskie góry o charakterze alpejskim. Ze szczytów roztaczają się przecudne widoki. W dolinach szemrzą potoki. Malowniczo położone górskie jeziora, skryte w zboczach jaskinie, przycupnięte na halach schroniska. To wszystko sprawia, że Tatry są najchętniej odwiedzanymi górami w Polsce a Tatrzański Park Narodowy najliczniej odwiedzanym parkiem narodowym.

Ochroną ścisłą objęte jest tu całe piętro kosodrzewin, hal i turni. Spotkać tu można kozice górskie – symbol TPN, świstaki, wilki, rysie oraz niedźwiedzie brunatne. Powierzchniowo jest jednym z największych w naszym kraju (ponad 21 000 hektarów). Ponieważ jednak wraz z częścią słowacką tworzy przyrodniczą całość, w sumie ochronie podlega około 100 000 hektarów terenu. 

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1955

– Symbol: kozica tatrzańska

– Położenie: województwo małopolskie

– Powierzchnia: 21 181 ha

Tatry są piękne o każdej porze roku. Są to jednak wysokie i skaliste góry, które wymagają pokory – przygotowania, umiejętności i rozwagi.

O naszym zimowym wypadzie w tatrzańskie doliny przeczytacie TUTAJ

Dolina Kościeliska zimą

Dolina Strążyska zimą

.

OJCOWSKI PARK NARODOWY

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park narodowy w Polsce. Tu główne skrzypce gra przyroda nieożywiona. Liczne jaskinie, skały przypominające kształtem bramy, maczugi, iglice, dłonie…

Dolina Prądnika od tysięcy lat przyciągała ludzi, więc w okolicznych jaskiniach warto poszukać śladów neandertalczyków. A z bliższej nam trochę historii mamy słynne warownie Kazimierza Wielkiego.

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1956

– Symbol: nietoperz

– Położenie: województwo małopolskie

– Powierzchnia: 2 146 ha

Ojcowski Park Narodowy odwiedziliśmy przy okazji wizyty w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.

O całej wycieczce przeczytacie TUTAJ

.

POLESKI PARK NARODOWY

Są tu bagna, torfowiska, jeziora krasowe i lasy.

Okoliczne łąki są mekką miłośników ptaków podczas jesiennych zlotowisk. Wiosną natomiast korony drzew i moczary aż kipią od ptasich treli, pogwizdywań, ćwierków, kwaków i pohukiwań.

Mamy tu kilka ścieżek przyrodniczych poprowadzonych kładkami nad bagnami i torfowiskami. Wiosną bagna te zniewalająco kwitną. Na jeziorach hałaśliwe mewy i rybitwy wysiadują jaja lub karmią wiecznie głodne młode. Spotkać tu można liczne czaple, bociany, łabędzie oraz gęsi gęgawy.

Nad torfiankami krążą co prawda zatrważające chmary krwiożerczych komarów, ale zamieszkują je też liczne żaby oraz… żółwie błotne.

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1990

– Symbol: żuraw

– Położenie: województwo lubelskie

– Powierzchnia: 9 762 ha

– Rezerwat Biosfery UNESCO

 

Więcej o parku – ścieżkach, szlakach rowerowych i pieszych przeczytacie TUTAJ

.

ROZTOCZAŃSKI PARK NARODOWY

Roztoczański Park Narodowy leży na terenie Roztocza Środkowego. Ponad 95% jego powierzchni obejmują lasy, co czyni go jednym z najbardziej zalesionych parków narodowych w Polsce. O to miejsce walczy, w zależności od źródeł, z Magurskim Parkiem Narodowym 😉.

Ale tak naprawdę nie o liczby tu idzie tylko o to, co w tych roztoczańskich lasach się kryje. A oprócz zróżnicowanych drzewostanów są tam łąki, polany, torfowiska, rzeki i oczka wodne. Poza tym to miejsce bytowania wolno żyjących koników polskich –  potomków tarpanów.

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1974

– Symbol: konik polski

– Położenie: województwo lubelskie

– Powierzchnia: 8 482 ha

 

Na Roztoczu spędziliśmy kilka magicznych dni. Szukaliśmy koników polskich, jeździliśmy rowerami, spacerowaliśmy wśród Szumów na Tanwi, pływaliśmy kajakami po Wieprzu, kosztowaliśmy piwa w starym browarze w Zwierzyńcu i lokalnego wina w malutkiej winnicy.

Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ

.

SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY

Słowiński Park Narodowy powstał przede wszystkim dla ochrony ruchomych, kilkudziesięciometrowych wydm. To największy w Europie obszar wędrującego piasku – liczy ok. 500 ha powierzchni. Poruszają się one powoli, ale systematycznie. Niektóre nawet do 10m rocznie. Największe z nich liczą po kilkadziesiąt metrów wysokości.

Znajdziemy tam też bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy oraz jeziora. W tym trzecie największe jezioro Polski – Łebsko.

Ponadto park jest ważnym przystankiem na trasie sezonowych przelotów ptaków. Zatrzymują się tu żurawie, bociany czarne, bataliony, puchacze.

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1967

– Symbol: mewa srebrzysta

– Położenie: województwo pomorskie

– Powierzchnia: 21 571 ha

– Rezerwat Biosfery UNESCO

Na terenie wyznaczone są liczne ścieżki edukacyjne i szlaki turystyczne, łącznie ponad 140km. Kulturę rdzennych mieszkańców – Słowińców – można poznać w skansenie w Klukach. Zaciekawionych tematyką II wojny światowej zainteresuje Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce.

.

ŚWIĘTOKRZYSKI PARK NARODOWY

Gołoborza – to one są tym, co wyróżnia i co szczególnie podlega ochronie w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Gołoborza to skalne rumowiska powstałe w wyniku dużych zmian temperatur, na skutek których dochodziło do pękania skał na mniejsze kawałki. Szczególnie ciekawie prezentują się one na zboczach Łysej Góry i Łysicy.

W parku żyje też ponad 4000 gatunków zwierząt oraz cała lista roślin, w tym aż około 40 gatunków górskich.

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1950

– Symbol: jeleń

– Położenie: województwo świętokrzyskie

– Powierzchnia: 7 626 ha

Piękno Gór Świętokrzyskich można podziwiać wędrując po wyznaczonych szlakach i ścieżkach edukacyjnych.

Niestety, na skutek polityki i zakusów terytorialnych zakonników zarządzających opactwem na Świętym Krzyżu, Świętokrzyski Park Narodowy może zmniejszyć swoją powierzchnię. Jest to o tyle niepokojące, ze gdyby to nastąpiło, jeden taki przypadek może pociągnąć za sobą następne…

Edit: 02.02.2022 pomniejszenie Świętokrzyskiego PN stało się faktem. Według Najwyższej Izby Kontroli jest to niezgodne z prawem. Batalia zatem trwa. Więcej na ten temat w komentarzu i w raporcie NIK. 

.

WIGIERSKI PARK NARODOWY

Leży on na Suwalszczyźnie, o której mówią „kraina jak baśń”. I mają rację! To świat natury, zieleni traw i błękitu nieba. To niesamowita kuchnia regionalna i wsie staroobrzędowców. To przepiękne jeziora i pagórki, dzięki którym krajobraz staje się bardziej urozmaicony i ciekawszy dla oka. 

Wigierski Park Narodowy skupia się na ochronie ekosystemu Jeziora Wigierskiego jako przykładu jeziora polodowcowego. A samo jezioro jest jednym z najczystszych polskich jezior. Objęte jest strefą ciszy i zakazem pływania łodziami spalinowymi. Można za to popływać po nim żaglówką, kajakiem czy łódką wiosłową. Odpocząć w ciszy i spokoju podpatrując perkozy, łabędzie i kormorany. Stąd zaczyna się malowniczy spływ Czarną Hańczą.

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1989

– Symbol: bóbr, Jezioro Wigry

– Położenie: województwo podlaskie

– Powierzchnia: 15 085 ha

 

Więcej o atrakcjach Suwalszczyzny przeczytacie TUTAJ

.

PARK NARODOWY BORY TUCHOLSKIE

Park powstał w celu ochrony wyjątkowego krajobrazu sandrowo-pojeziernego, zróżnicowania flory i fauny oraz ochrony jezior, torfowisk i borów sosnowych. Ponad 80% parku stanowią lasy. Granice parku obejmują aż 21 jezior.

Park narodowy to jednak zaledwie 2% całej powierzchni ogromnego kompleksu lasów jakim są leżące na terenie dwóch województw (pomorskiego i kujawsko-pomorskiego) Bory Tucholskie.

Symbolem Parku jest głuszec, niegdyś licznie w Borach występujący. Niestety później niemal całkowicie wytępiony. Obecnie w trakcie reintrodukcji.

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1996

– Symbol: głuszec

– Położenie: województwo pomorskie

– Powierzchnia: 4 613 ha

– Rezerwat Biosfery UNESCO

W Borach Tucholskich byliśmy dawno, nawet bardzo dawno temu. Syn kilka lat temu stawiał tam swoje pierwsze harcerskie kroki. Niemniej jednak, żeby opisać Wam dokładnie co i jak w tych borach piszczy musimy wrócić do nich jeszcze raz 😊.

.

WOLIŃSKI PARK NARODOWY

Woliński Park Narodowy to tzw. park morski, czyli chroniący zarówno fragment lądu jak i wód przybrzeżnych. Obejmuje on część Wyspy Wolin oraz część Wybrzeża Bałtyckiego wraz z przybrzeżnymi wodami na odcinku pomiędzy Międzyzdrojami i Międzywodziem.

W krajobrazie tu dominują klify, wysokie brzegi morskie zaliczane do najwyższych i najdłuższych w Polsce. Gniazduje tu orzeł bielik. W lasach spotkać można sarny, lisy, myszołowy, puchacze.

Z Międzyzdrojów zielonym szlakiem można dojść do Pokazowej Zagrody Żubrów.

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1960

– Symbol: bielik

– Położenie: województwo zachodniopomorskie

– Powierzchnia: 10 937 ha

.

BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY

Babia Góra, Diablak – Królowa Beskidów. To ona góruje nad otoczeniem, to ona jest tą dominantą w krajobrazie ale też w świadomości wszystkich, którzy w jej otoczeniu żyją i którzy tu przyjeżdżają.

Niemniej jednak do osobliwości Babiogórskiego Parku Narodowego należą lasy. Występuje tu bowiem piętrowy układ roślinności górskiej, a to poza Tatrami i Sudetami nie jest w polskich górach powszechne. Mamy tu regiel dolny i górny, piętro kosodrzewiny i piętro alpejskie. Do tego dochodzi niezliczona ilość roślin, w tym tych kwiatowych, mchów, porostów i grzybów. Fauna parku jest równie bogata.

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1954/1955 rok

– Symbol: okrzyn jeleni

– Położenie: województwo małopolskie

– Powierzchnia: 3 390 ha

– Rezerwat Biosfery UNESCO

Jak dotąd nie udało nam się niestety tam dotrzeć. Już prawie, prawie pakowaliśmy plecaki i ruszaliśmy na Diablak ubiegłej jesieni… Ale nic to – wkrótce na pewno się uda!

.

DRAWIEŃSKI PARK NARODOWY

Drawieński Park Narodowy położony jest na terenie aż trzech województw, w kompleksie Puszczy Drawskiej. Ponad 80% jego powierzchni to lasy, głównie bory sosnowe. Rozproszone w lasach pozostałości osad ludzkich i starych cmentarzy nadają temu miejscu charakteru, są zapiskami historii i kultury.

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1990

– Symbol: wydra

– Położenie: województwo zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie

– Powierzchnia: 11 342 ha

Park ten jest jeszcze na naszej liście tych siedmiu nieodwiedzonych. Jak tylko tam dotrzemy, damy znać 😉.

.

GORCZAŃSKI PARK NARODOWY

W Gorce muszę koniecznie wrócić, bo byłam tam jedynie raz – na obozie integracyjnym rozpoczynającym pierwszą klasę liceum, czyli nie przymierzając prawie ćwierć wieku temu 😂😂😂. Wejście na Turbacz pamiętam zatem bardziej jako czas spędzony na zapoznawaniu nowego towarzystwa aniżeli samej góry i okolicy😉.

A jest co podziwiać! Rośnie tutaj ponad tysiąc gatunków roślin, porostów i mchów. 95% powierzchni całego terenu parku zajmują lasy, w których żyją rysie, jelenie, wilki, niedźwiedzie. Nie zapominajmy też o salamandrze plamistej – symbolu parku, która jest największym płazem ogoniastym żyjącym w Polsce.

Czternaście szlaków w Gorczańskim Parku Narodowym czeka na tych, którzy chcą zwiedzać go na piechotę  lub rowerem.

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1981

– Symbol: salamandra planista

– Położenie: województwo małopolskie

– Powierzchnia: 7 030 ha

.

MAGURSKI PARK NARODOWY

Położony w samym sercu Beskidu Niskiego jest miejscem styku różnych ekosystemów oraz pasm Karpat Zachodnich i Wschodnich. To między innymi właśnie to położenie sprawia, że flora i fauna tego parku są niezwykle cenne.

Ponad 96% parku to las, co daje mu pierwsze miejsce jako najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce.

Mało tu ludzi. Gdzieniegdzie jakiś przydrożny krzyż, kapliczka, czy drewniana cerkiew. W lesie można znaleźć ukryty cmentarz. To w znacznej mierze pozostałości po wysiedlonych łemkowskich wsiach.

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1995

– Symbol: orlik krzykliwy

– Położenie: województwo podkarpackie, małopolskie

– Powierzchnia: 19 439 ha

.

PARK NARODOWY „UJŚCIE WARTY”

Park Narodowy „Ujście Warty” nazywany jest ,,Biebrzą Zachodu”. Bo to właśnie jedno z dwóch, obok Biebrzy, najważniejszych siedlisk i miejsc przelotów ptaków w Polsce. 

To jedno z takich miejsc na mapie naszego kraju, do których jeszcze nie dotarłam, a do którego dotrzeć ogromnie bym chciała bo jest ono niezwykłe. Chciałabym wybrać się tam jesienią, kiedy na tych terenach niepodzielnie królują przybyłe ze Skandynawii i Rosji gęsi, kiedy pola pełne są szykujących się do odlotu żurawi…

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 2001

– Symbol: gęś tundrowa

– Położenie: województwo lubuskie

– Powierzchnia: 7 956 ha

 .

WIELKOPOLSKI PARK NARODOWY

W Wielkopolskim Parku Narodowym chroni się formy polodowcowe – jeziora i inne elementy ukształtowania terenu powstałe w wyniku działań lodowcowa (ozy, moreny, głazy narzutowe).

Trochę danych

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1957

– Symbol: puszczyk

– Położenie: województwo wielkopolskie

– Powierzchnia: 7 620 ha

Co dalej?

Ostatni park narodowy w Polsce powstał w 2001 roku (Park Narodowy „Ujście Warty”), czyli ponad 20 lat temu. Rozszerzenie granic ostatni raz miało miejsce w 2017 roku (o ponad 100 ha powiększono Poleski Park Narodowy).

Jak widać nie jest to temat, który z ochotą podejmują politycy. Tu jak na dłoni widać odwieczny konflikt między naturą a człowiekiem.

Obecnie w Polsce najbliżej powołania wydaje się być Jurajski Park Narodowy. Byłby to pierwszy park narodowy w województwie śląskim. Kolejnym mocnym kandydatem jest Turnicki Park Narodowy (woj. podkarpackie). Innymi opcjami branymi pod uwagę są Mazurski Park Narodowy czy Park Narodowy Dolina Dolnej Odry.

Co z tego wyjdzie – zobaczymy. Na razie odwiedzajmy parki narodowe i krajobrazowe. Zwiedzajmy je odpowiedzialnie! pamiętając, że chroniona przez parki bioróżnorodność w przeciwieństwie do powszechnych jak Polska długa i szeroka monokultur, jest o wiele cenniejsza nie tylko dla roślin i zwierząt, ale dla całości ekosystemu czyli człowieka jako gatunku również. 

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wloczega
Wloczega
2 lat temu

W naszych planach na pewno jest odwiedzenie wkrótce ujścia Warty 🏞️

Tomasz
1 rok temu

Bardzo ciekawy post o parkach narodowych. Zebrane informacje są krótkie i treściwe. Artykuł bardzo spodobał się mojej córce, która przygotowuje się do olimpiady z geografii.
Pozdrawiam Autorkę

Wojtek
Wojtek
1 rok temu

ALE CIEKAWE! POZDRO Z BIOLKI XD

Swarozyc
Swarozyc
1 rok temu

Bardzo ciekawa strona, gdyby nie jedno małe „ale”: powiela ona w przypadku komentarza do Świętokrzyskiego PN fałszywe informacje o zachłannych zakonnikach, którzy chcą pomniejszyć teren PN. Misjonarze oblaci od lat dążą jedynie do przywrócenia całości zabudowań klasztornych pierwotnego sakralnego charakteru. Obiekt na Świętym Krzyżu został wybudowany jako klasztor i kościół, z czasem stał się pierwszym polskim sanktuarium narodowym. Oblaci swoje starania realizują w pełnej współpracy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym i samorządem terytorialnym. Również Świętokrzyski Park Narodowy dąży do tego, by muzeum przyrodnicze znalazło się w bardziej dogodnej lokalizacji i by spełniało standardy funkcjonalności oraz nowoczesności. Fałszywe są wiec stwierdzenia tzw.… Czytaj więcej »

7
0
Would love your thoughts, please comment.x