Jaskinie Słowenia

Jaskinia Križna Jama

napisany przez Agata

(etap 4)(sierpień 2015)

(zwiedzanie jaskini Križna Jama: 1h, kwiecień, maj, czerwiec – sobota, niedziela i święta 15:00; lipiec, sierpień – codziennie 11:00, 13:00, 15:00, 17:00 wrzesień – codziennie w godz. 11:00, 13:00, i 15:00,  brak konieczności rezerwacji, www.krizna-jama.si/)

Jest to malownicza jaskinia krasowa w południowej Słowenii, w której znajduje się blisko 50 podziemnych szmaragdowych jezior w których żyją aż 44 gatunki różnych organizmów. Tylko trzy inne groty na świecie mogą poszczycić się tak bogatą fauną. Całkowita długość korytarzy jaskini wynosi około 8 kilometrów z czego tylko niewielka część udostępniona jest dla zwiedzających. To tu dokonano niesamowitego odkrycia kości niedźwiedzi jamowych. 

W jaskini przez cały rok panuje stała temperatura 8°C. Dlatego należy pamiętać o zabraniu ze sobą ciepłej odzieży wierzchniej.

W wersji podstawowej zwiedzanie groty (część sucha) trwa około godziny, a ostatnia część trasy pokonywana jest łodziami. Po około 100 metrach w jaskini nie ma już światła, a zwiedzanie kontynuuje się z pomocą ręcznych latarek. Brak oświetlenia potęguje dzikość tej groty a szum podziemnej rzeki jeszcze bardziej wyostrza zmysły. I mimo, że nie ma tu tak pięknych formacji jak w Postojnej to wrażenie robi naprawdę niesamowite.

Bardziej ambitną wersją jest zwiedzanie części mokrej. Trwa ono ok. 4h. Zaczyna się od pierwszego jeziora przez skały do jeziora drugiego na środku którego strop obniża się, co utrudnia przejście do tunelu. Tunel ten oznacza początek niezapomnianej podróży. Woda przepływa z jeziora do jeziora przez zapory. Te zapory tworzą nacieki wapienne. Woda zalewa stojące na podłodze stalagmity. Z powodów ochrony jaskini, ta cześć jest dostępna dla maksimum 4 osób (grupa) na dzień a zwiedzanie jest możliwe tylko po wcześniejszym uzgodnieniu.

Križna Jama leży trochę na uboczu, aby do niej trafić trzeba odbić z głównej drogi a następnie z tej lokalnej skręcić w las. I choć oznaczenia są naprawdę dobre nie dociera tu dużo ludzi. Nawet w szczycie sezonu (sierpień) można zwiedzać ją w miłym towarzystwie kilku osób (nasza grupa liczyła 8 osób).

 

czytaj dalej:

Jaskinia Postojna i zamek Predjama

Jaskinie Škocjańske – niesamowity podziemny kanion

Piran – pachnący Triestem kawałek Słowenii

 

Wszystkie wpisy o Słowenii znajdziesz tutaj: SŁOWENIA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x