Góry Małopolskie Śląskie

Beskid Mały i Beskid Makowski – najpiękniejsze szlaki i szczyty

napisany przez Agata

(artykuł sponsorowany)

Beskid Mały i Beskid Makowski to region bardzo chętnie odwiedzany przez turystów bez względu na porę roku. Czekają tu na nas ciekawe szlaki i piękne szczyty, które na długo pozostaną w pamięci.

Zaplanowanie wyprawy bywa wyzwaniem, jednakże warto pomyśleć o odwiedzeniu tych miejsc. Miłośnicy aktywnego wypoczynku pokochają wyjątkowy klimat i liczne atrakcje Beskidu.

Sprawdźmy, dlaczego warto odwiedzić te okolice. Czym może nas zaskoczyć Beskid Mały? Jakie atrakcje są dostępne w Beskidzie Makowskim? Co warto wiedzieć?

 

 Beskid Mały

Beskid Mały jest położony na Śląsku i w Małopolsce. Widoki są tutaj bardzo ładne, a górskie panoramy zapierają dech w piersiach. Zachodnia i wschodnia część Beskidu jest podzielona za pomocą przełomu Soły. Turyści chętnie zdobywają Koronę Gór Polski, jednocześnie pamiętając o wejściu na Czupel. Pamiętajmy o tym, że granice górskiego pasma wyznaczają głównie Pogórze Śląskie, Beskid Makowski, Pasma Pewelsko-Krzeczowskie i Kotlina Żywiecka. Co ciekawe, najwyższym szczytem jest wspomniany już Czupel (930 m n.p.m.). 

Jakie jeszcze szczyty warto zobaczyć? Beskid Mały oferuje różnorodne propozycje, takie jak:

  • Magurka Wilkowicka (909 m),
  • Groń Jana Pawła II i Wielki Gibasów Groń (po 890 m),
  • Potrójna (883 m),
  • Na Beskidzie (863 m),
  • Hrobacza Łąka (828 m),
  • Gaiki (808 m),
  • Żar (761 m).

Nie zapominajmy o licznych skałach i jaskiniach. Najciekawsze obiekty to z pewnością Skałki Andrychowskie, Wędrujące Kamienie, Jaskinia Dziurawa, czy też Jaskinia Lodowa w Zamczysku. Cenne obszary są objęte ochroną w Parku Krajobrazowym Beskidu Małego, co trzeba mieć na uwadze. 

 Szlaki dla turystów

Jakie szlaki turystyczne są chętnie obierane przez odwiedzających to miejsce? Chętnie stawiamy na wyprawę z Czernichowa do Bielska Białej (przez Czupel). Poza tym, warto udać się z Huciska do Rzyk pod Czarnym Groniem. Kolejna ciekawa propozycja to wędrówka z Kóz do Oczkowa, przez górę Żar. W każdym przypadku trzeba się odpowiednio przygotować do wyprawy.

Beskid Makowski

Gdy już odwiedzamy ten rejon, nie zapominajmy o Beskidzie Makowskim. Jest to część Beskidów Zachodnich, położona w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. Beskid Makowski ma kilka szczytów, które warto zobaczyć. Chodzi tutaj o Mędralową i Lubomir, które są wskazywane jako najwyższe. Okazuje się, że okolica składa się z wielu malowniczych dolin, gdzie znajdują się piękne pasma górskie. Szlaki piesze i rowerowe z pewnością spełnią nasze oczekiwania. Aktywny wypoczynek w tym regionie pozwala nabrać sił i poznać najciekawsze zakątki kraju. 

 Szlaki dla turystów

Jeśli chodzi o szlaki turystyczne, najłatwiejszym wejściem na szczyt Lubomira jest zielony szlak z Wiśniowej. Ma około 7 km długości, dlatego wędrówka nie zajmuje wiele czasu. Inne propozycje wycieczek są następujące:

  • Żółty szlak z Makowa Podhalańskiego do Pcimia – obejmuje ok. 27 km. 
  • Niebieski szlak z Myślenic do Kasiny Wielkiej – to aż 34 km do przejścia, co zajmie nam kilkanaście godzin. 
  • Niebieski szlak z Jabconowej do dworca Kalwaria Zebrzydowska Lancokorona – to ok. 34 km wędrówki. 

Każda z tych propozycji pozwoli bliżej poznać Beskid Makowski i pobliskie okolice. Planując nocleg, warto mieć na względzie wygodne schroniska, które każdego roku są chętnie odwiedzane przez turystów. 

Jak widać, zarówno Beskid Makowski, jak i Beskid Mały, kryją przed nami wiele tajemnic. Wyprawa w te rejony na długo pozostanie w pamięci i sprawi, że ze chcemy ponownie tu wrócić. Piękne krajobrazy, świeże powietrze, liczne szlaki dla turystów… Wszystko to brzmi jak wymarzone wakacje dla całej rodziny. 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krzysztof
krzysztof
1 rok temu

Warta odwiedzenia jest góra Żar. Na jej szczycie znajduje się górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej. Góra Żar jest mekką dla paralotniarzy. Na szczyt poprowadzona kolej linowo-terenowa (podobna do kolejki na Gubałówkę)

1
0
Would love your thoughts, please comment.x