Jaskinie Słowenia

Jaskinie Szkocjańskie – niesamowity podziemny kanion

napisany przez Agata

(etap 6)(sierpień 2015)

(VI – IX 10:00 – 15:00, należy być na 15 min. przed wejściem, bilety kupuje się na miejscu. Konieczne dobre buty!) www.park-skocjanske-jame.si/

Jaskinie Szkocjańskie

to zespół malowniczych grot położony na terenie Słoweńskiego Krasu w małej wiosce Matavun. Jaskinie te charakteryzują się dużą wysokością komór oraz bogactwem niezliczonych form krasowych. To tam znajduje się największy w Europie podziemny kanion. Cały kompleks stanowi zespół połączonych ze sobą dwóch grot zwanych Jaskinią Cichą i Jaskinią Szemrzącej Wody. W pierwszej z nich panuje idealna wręcz cisza. W drugiej tę ciszę zakłóca huk płynącej podziemnym wąwozem na głębokości około 100 metrów rzeki Reka. Jaskinie Škocjańske już od roku 1986 są wpisane do rejestru dziedzictwa światowego UNESCO. Park od roku 2004 włączony jest także do międzyrządowego programu badań UNESCO o nazwie Człowiek i Biosfera (MAB). Znaczenie jaskiń pokazuje również wpisanie ich na listę Konwencji Ramsarskiej w maju 1999, co zaowocowało zapisaniem podziemnych systemów wodnych jako nierozłącznych systemów mokradeł. Jaskinie Škocjańske dzięki temu stały się pierwszym podziemnym mokradłem w Europie.

Przejście podziemną częścią (z przewodnikiem) zajmuje ok. 2h.

Trasa wiedzie na długości 3km (całość jaskiń liczy ok. 6km). Największe wrażenie robi wysoka na 30m i szeroka na 12 Duża Sala (Velika Dvorana), ale jeszcze większe olbrzymi, gigantyczny, nieogarniety wzrokiem podziemny kanion. Tu nie wolno robić zdjęć z fleszem a bez niego po prostu nie ma sensu. Kanion jest praktycznie nieoświetlony, wzdłuż ścieżki błyszczą tylko małe lampki. I choć w zasadzie ciemność jest wszechogarniająca to i tak czuje się i widzi jego ogrom. Nie ma tu pięknych stalagmitow i stalaktytów, jest za to ogromna, gigantyczna dziura, gdzieś 100m niżej huk rzeki Reka i człowiek tak maleńki w tym podziemnym świecie jak łupinka orzecha.

W końcu rzeka wypływa spod skał, widać słońce. Jesteśmy na zewnątrz. Spowrotem na parking można wjechać specjalną windą. Ale to nie koniec atrakcji. Kolejnym etapem jest zwiedzanie kanionu „od zewnątrz”, czyli przejście panoramicznej ścieżki edukacyjnej, która prowadzi na kilka punktów widokowych i kilku półjaskiń kanionu Reki.

Jaskinie te tworzą jeden z najwspanialszych zespołów podziemnych grot na świecie a nie są nawet w małym stopniu tak oblegane jak Postojna. Choć złota zasada – zwiedzaj rano, unikniesz tłumów – też się tutaj na pewno sprawdzi 😊.

 

Czytaj dalej:

Piran – pachnący Triestem kawałek Słowenii

 

Wszystkie wpisy o Słowenii znajdziesz tutaj: SŁOWENIA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x