Pomorskie

Zamek w Kwidzynie

napisany przez Agata

Zamek Kapituły Pomezańskiej

(V 2018)

Po sprowadzeniu na ziemie polskie w 1243 roku przez Konrada Mazowieckiego zakonu krzyżackiego powołano 4 diecezje. Kwidzyn stał się stolicą jednej z nich – pomezańskiej.

Sto lat późnej (1320-1340) wzniesiono zamek tutejszej kapituły. Po kończącym wojnę trzynastoletnią pokoju toruńskim II (1466) większość warowni krzyżackich weszła w skład Prus Królewskich – prowincji przyłączonej do Polski. Były to między innymi Malbork, Gniew, Radzyń Chełmiński. Jednak Kwidzyn i Nidzica pozostały w rękach krzyżackich aż do 1525, kiedy to nastąpiła sekularyzacja zakonu i powstanie Prus Książęcych jako lenna Polski.

Wyróżniającym elementem kwidzyńskiego zamku jest gdanisko (dansker), czyli średniowieczna wieża sanitarna z toaletą. Została ona wybudowana pod koniec XIV wieku. Jest wysunięta poza główne mury zamku poprzez specjalny pomost o długości 50m. Tego typu latryny zachowały się jedynie w krzyżackim Kwidzynie i Malborku.

 

Zamek Kwidzyn zwiedzanie

Zwiedzanie zamku w Kwidzynie jest bardzo przyjemne. Można chodzić samemu, można też wypożyczyć audio-przewodniki. Tę wersję szczerze polecam. W bardzo przystępny, naprawdę interesujący sposób, lektor, a właściwie kilku lektorów, opowiada o samym zamku, historii Prus i zakonu krzyżackiego, o czasach zaborów, aż po dzień dzisiejszy. W obiekcie są też sale poświęcone etnografii regionu, gdzie możemy oglądać stare wiejskie narzędzia pracy, haftowane stroje, malowane szafy. Ostatnia część to Muzeum Przyrodnicze opisujące faunę i florę okolic Kwidzyna. Jest to, obok muzeum przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym, druga najlepsza wystawa przyrodnicza jaką widziałam. 

Godziny otwarcia: TUTAJ

Ceny biletów: TUTAJ

 

Noclegi Kwidzyn

Biały Dwór

Biały Dwór leży 9km na północ od Kwidzyna, w Podzamczu. Pierwsze informacje pisane o tej okolicy pochodzą z okresu podboju pruskiej Pomezanii przez zakon krzyżacki. Wiadomo, że w 1236 za zasługi dla zakonu okoliczne ziemie otrzymał szlachcic z Saksonii – Dytryk von Dypenow. To w rękach jego rodziny utrzymywała się  większość okolicznych dóbr aż do XV wieku.

Dwór zaczęto wznosić w XVI wieku. W wieku XVII – przed najazdem szwedzkim – wzmocniono go i ufortyfikowano. Na początku XVIII wielu Biały Dwór przeszedł w ręce rodziny Kretkowskich, którzy przebudowali go zgodnie z epoką. Po 1772, czyli po I rozbiorze Polski, przeszedł w ręce pruskie. W XIX wieku właścicielami dworu była rodzina Borris, dalej sprawy własności są bardzo zagmatwane. W czasie II wojny światowej we Dworze stacjonowała Armia Czerwona. Czego ona nie zdołała zniszczyć zostało rozgrabione po wojnie. Zabudowania zostały generalnie ogołocone ze wszystkiego co dało się wymontować. Zapadły się dachy, runęła część murów. W 1960 roku pozostałości zostały objęte opieką konserwatorską, a w 1994 roku prywatni właściciele przystąpili do odbudowy i remontu obiektu.

Trzeba przyznać, że udało się to im znakomicie!

Wnętrza są odrestaurowane z klasą i smakiem przy zachowaniu barokowego ducha epoki. Piękne antyczne meble, kotary i łoża doskonale współgrają z nowoczesnymi lampionami. W sali restauracyjnej stoi przepiękny piec kaflowy. Drewniane schody wykładane od spodu malowaną tapetą robią niesamowite wrażenie. Prawdziwe brawa za smak i kunszt! 

Co do ceny to bardzo pozytywne zaskoczenie, a porównując ten obiekt ze „zwykłymi” noclegami w bardzo nieatrakcyjnym skądinąd Kwidzynie, nie mam wątpliwości, że trafiliśmy w punkt!

 

Na zamku w Kwidzynie byliśmy podczas tegorocznej majówki – maj 2018.  Pełny jej opis znajdziesz tutaj:

Zamki Krzyżackie i śladami Pana Samochodzika nad Jezioro Jeziorak

Wszystkie posty o Pomorzu znajdziesz tutaj: Pomorze – atrakcje regionu

Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach krzyżackich znajdziesz tutaj: Zamki Krzyżackie w Polsce

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x