Osada Jaćwiesko Pruska

Jaćwingowie to jeden z ludów bałtyjskich (Bałtowie) zamieszkujący w czasach średniowiecza obecną Suwalszczyznę. Były to tereny od jeziora Wiżajny na północy po dolinę Biebrzy na południu, od wschodniego pasa Wielkich Jezior Mazurskich na zachodzie po Niemen na wschodzie.

źródło: Wikipedia

Jaćwingowie z Prusami i Litwinami dzielili los plemion pogańskich przeciw którym w imię (a raczej pod pretekstem) chrystianizacji walczyli Rusini, Polacy i Krzyżacy. Ci ostatni wręcz słynęli z organizowania tzw. rejz, czyli wypraw zbrojnych przeciw ludom pogańskim (głównie Prusowie, Litwini). Celem tych wypraw była grabież i… dobra zabawa. W rejzach, oprócz Krzyżaków, chętnie uczestniczyło rycerstwo z Europy zachodniej, a Zakon… – działał jak dobrze zorganizowane biuro turystyczne oferujące rozrywkę i inkasujące za udział w niej sporą gażę.

Osada Jaćwiesko – Pruska położona jest w pobliżu Puńska. Powstała za sprawą Petrasa Lukoseviciusa, który czuje się przede wszystkim Prusem, potem Jaćwingiem a na końcu Litwinem.

Na dość dużym terenie możemy oglądać grodzisko i chaty wiejskie. Zapoznajemy się także z jaćwieską i pruską symboliką, ich wierzeniami i zwyczajami. Chodząc wśród drzew i symbolicznych kamieni zaczynamy sobie wyobrażać więź jaka łączyła tych ludzi z naturą, z przyrodą i jej siłami. Czytamy wyryte w głazach imiona wodzów, daty bitew… Przenosimy się w czasie…

Godziny Otwarcia:

09:00 – 16:00 w dni robocze (w innym czasie za uzgodnieniem telefonicznym)

Telefon: 603 977 637 ; email: tvankste@o2.pl

 

Więcej o atrakcjach Suwalszczyzny znajdziesz we wpisie: Suwalszczyzna – “kraina jak baśń”

 

(sierpień 2019)

Wszystkie posty o Podlasiu znajdziesz tutaj: Podlasie – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊