Kolumbia

Laguna Guatavita – czyli symboliczne El Dorado

napisany przez Agata

 

Laguna Guatavita  

(etap 8)(sierpień 2017)

Laguna Guatavita to andyjskie jezioro, które jest do dzisiejszego dnia miejscem wyjątkowym dla Indian.

W czasach gdy tereny te zamieszkiwali Indianie Muisca, podczas intronizacji nowego władcy uczestnicy ceremonii wypływali na tratwie na środek jeziora. Odnaleziona przez trzech rolników w 1969 r. Balsa Muisca (Tratwa Muisca) jest najbardziej znanym symbolem tej historii. Pokryty złotym pyłem wódz –„El Dorado” czyli „Ozłocony” obmywał z siebie złoty pył oraz składał ofiarę ze złotych ozdób i szmaragdów, wrzucając je w głębiny Guatavity.

Obrzęd ten był sławny daleko poza terenami ówczesnej Konfederacji Muisców, legenda o nieprzebranych bogactwach dotarła także do uszu konkwistadorów, którzy zapoczątkowali mit o Złotym Mieście – El Dorado.

Co prawda prawdziwe El Dorado, Paititi czy inne Złote Miasta ukryte w Andach to kultura i skarby Inków, ale w tamtych czasach nikt do tak błahych rozbieżności nie przykładał wagi 😉. Do dziś dnia zresztą El Dorado jest synonimem nieprzebranych, a zarazem nieuchwytnych bogactw – i mówimy tutaj zarówno o skarbach leżących nadal na dnie Guatavity jak i tych ukrytych gdzieś w zaginionych miastach, o złocie Muiscas ale także Inków.

Atrakcje

Laguna Guatavita i miasteczko Guatavita

Aby się tu dostać z Bogoty należy dojechać komunikacją miejską do El Portal del Norte (spod Muzeum Złota ok. 1h, 2200 COP /os. = ok. 2,6 zł/os.), a następnie autobusem podmiejskim do miasteczka Guatavita (ok. 2h, 9 000 COP/os. = ok. 11 zł/os.). Z głównego placu odjeżdżają busy turystyczne nad Lagunę (13 000 COP/os. = ok. 16 zł/os. w obie strony)

Zarówno miasteczko jak i jezioro położone są w pięknej scenerii Andów. Jedynym minusem zwiedzania laguny jest sposób w jaki się to robi. Chcąc uchronić ją przed zadeptaniem utworzono bardzo restrykcyjne reguły. Zwiedza się tylko z przewodnikiem w grupach 40-sto osobowych (o wiele za dużych!). Grypy ruszają po sobie w odstępach 30min. toteż tempo jest spore. Idzie się w sznurku i tylko gdzieś do 1/4 długości tego wężyka słychać przewodnika, który co prawda opowiada o historii i rytuałach Muisków, ale też bardzo skupia się na strofowaniu ludzi i wykładaniu zasad zachowania. Szczerze mówiąc pani przewodnik powiedziała niewiele ponad to, co wiedzieliśmy wcześniej. Za to cały czas informowała o turystach niszczących krajobraz. Trzeba też utrzymywać tempo. Jak ktoś zostaje na chwilkę, to zaraz dostaje reprymendę. Trochę to niszczy wrażenie ☹

Wejście płatne 17 000 COP/osoba = ok. 20 zł/osoba

Za to miasteczko Guatavita jest bardzo sympatyczne. Białe domki kryte czerwoną dachówką, spora ilość kramików i smaczny obiad 😊

 


KOSZTY (3 osoby, sierpień 2017)

  • Dojazd do Guatavia z Bogoty i spowrotem:  2 x 2.200 COP/ osoba + 2 x 9.000 COP/osoba + 13.000 COP/osoba = 35.400 COP/osoba = ok. 43 zł /os.
  • Wejściówka do Lago Guatavita: 17.000 COP/osoba = ok. 20 zł/osoba
  • Obiad w miasteczku Guatavita: ok. 70.000 COP = ok. 85 zł /3 osoby

 

Łączne koszty wycieczki nad Lagunę Guatavita wyniosły nas ok. 50 USD

(3 osoby , sierpień 2017)


 

Wszystkie wpisy o Kolumbii znajdziesz tutaj: KOLUMBIA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x