Wielkopolskie

Ruiny zamku w Kole

napisany przez Agata

Wielkopolska na weekend

W zakolu Warty, na niewielkim wzniesieniu czerwienią się gotycką cegłą mury zamku w Kole.

Dziś to tzw. trwała ruina, ale w przeszłości stanowił część wielkiego projektu Kazimierza Wielkiego mającego na celu umocnienie granic państwa.

Dziś jest tu sielsko, cicho i spokojnie. Wstęp bez ograniczeń. I tylko krowy pasące się po drugiej stronie Warty się gapią…

(majówka 2022)

Trochę historii

Koło

Lokowane na wyspie rzecznej w 1362 roku przez króla Kazimierza Wielkiego jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Koło było miastem królewskim, siedzibą starostów. Tu odbywały się sejmiki szlacheckie.

Zamek

Zamek znajduje się 3-4km za miastem, w Gozdowie. Zabezpieczał on, głównie przed Krzyżakami, drogę prowadzącą z Wielkopolski w kierunku Łęczycy przez dolinę Warty. Ostatnie badania wskazują, iż jeszcze za panowania Władysława Łokietka powstała tu wieża mieszkalno-obronna. W drugiej połowie XIV wieku, tuż przed lokacją miasta, zamek zaś rozbudowano i nadano mu charakter obronnej twierdzy. Funkcję tę pełnił przez kolejnych 200 lat. W tamtych czasach rzeka posiadała tu liczne odnogi, rozlewiska i zakola, które znacznie zwiększały skuteczność obronną warowni.

Szczyt świetności zamku przypadł na XV stulecie. Odbywały się tu wtedy zjazdy szlachty wielkopolskiej, wizyty królów. W 1410 roku po bitwie pod Grunwaldem zapadały najważniejsze decyzje w stosunkach z Zakonem Krzyżackim.

Zmiany w systemie obronnym, wynalezienie broni palnej i artylerii spowodowały, iż kolski zamek zaczął tracić na znaczeniu. Od około połowy XVI stulecia rozpoczął się powolny jego upadek.

Zniszczony przez Szwedów (po nieudanych negocjacjach z Karolem Gustawem prowadzonym właśnie na kolskim zamku) już się nie podniósł. Nie udało się przywrócić mu świetności nawet zakonowi bernardynów, kiedy ci otrzymali go, by założyć w nim klasztor.

W XVIII wieku brak środków na remont spowodował opuszczenie zamku. Z murów zaczęto pozyskiwać budulec i ta stopniowa rozbiórka trwała przez cały XIX wiek.

Zwiedzanie

Ruiny są dostępne bez ograniczeń. Nie można oczywiście chodzić po murach ani wchodzić do wieży.

Niestety ta ogólna dostępność ma swoje plusy i minusy. Zdecydowanym plusem jest swoboda. Sielskość okolicy sprawia, iż zamek ten może stać się znakomitym punktem docelowym wycieczki pieszej lub rowerowej (pod ruinami przebiega żółty szlak rowerowy). Minusem jest… też niestety ta swoboda. Niektórzy zdecydowanie nie rozumieją znaczenia tego słowa, o czym świadczą niewybredne napisy sprayem na murach i śmieci w wieży.

 

Wszystkie posty o województwie wielkopolskim znajdziesz tutaj: WIELKOPOLSKA– atrakcje regionu

Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach i pałacach w Polsce znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pawel995
pawel995
7 miesięcy temu

Już niedługo będzie lepiej!!! 😀 renowacja wieży trwa, zostały też zabezpieczone fundamenty donżonu. PO renowacji będzie można wejść na mury i na wieżę, ma powstać taras widokowy!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x