Mazowieckie Okolice Warszawy

Konstancin Jeziorna

napisany przez Agata

Konstancin Jeziorna – zabytkowe uzdrowisko

Historia Konstancina sięga średniowiecza i majątku rodziny Oborskich w Oborach. Oborscy sprzedali swoje dobra hetmanowi wielkiemu koronnemu Stanisławowi Koniecpolskiemu, a ten odsprzedał je Janowi Wielopolskiemu.  Pod koniec  XIX wieku z dóbr tych wydzielono spory teren, który zapisano hrabinie Konstancji z Potulickich Skórzewskiej. Majątek następnie rozparcelowano i założono na tych terenach miejscowość letniskową. Oficjalna data powstania to 1897 rok. Z początku nazywaną ją Konstancją – od imienia księżnej, jednak z czasem przyjęła się bardziej nazwa Konstancin. 

Niedługo po założeniu letnisko przekształciło się w uzdrowisko. Tutejsze sosnowe lasy i lecznicze wody stosowane są od dawna w leczeniu chorób dróg oddechowych, ale nie tylko. Dziś w tutejszych sanatoriach leczy się choroby układu krążenia, nerwowego, oddechowego właśnie i szereg innych. W 1978 roku, po odkryciu źródeł solankowych, powstała w Konstancinie tężnia.

Tężnia w Konstancinie

Leżąca w parku, drewniana konstrukcja tężni ma 6 metrów wysokości i 140 metrów długości. Pochodząca z pobliskiego źródła solanka wtłaczana jest na sam szczyt, a następnie przepuszczana przez wypełniające konstrukcję wiązki tarniny. Solanka ta spływając odparowuje i w ten sposób tworzy się swoisty, dobroczynny dla zdrowia mikroklimat. Inhalacje taką solanką (roztwór 7,5%) wpływają korzystanie nie tylko na układ oddechowy, ale też nerwowy, gruczołów dokrewnych i ogólnie na odporność organizmu.

Wejście na teren tężni jest płatne (cennik 2021) 

– bilet normalny: 12zł

– bilet ulgowy: 7zł

Więcej na temat cen, godzin otwarcia i zasad korzystania TUTAJ

 

Park Zdrojowy w Konstancinie

Wokół tężni rozciąga się Park Zdrojowy. Powstał on na przełomie XIX i XX wieku. Urządzono go w stylu angielskim. Już w XXI stuleciu przeszedł gruntowną rewitalizację. Są tu alejki, są ławeczki, są zewnętrze siłownie i place zabaw. Idealne miejsce na spacer i odpoczynek.

 

Rzeka Jeziorka, rozlewiska i ptaki

Od północy Park okala rzeka Jeziorka. Jest to lewy dopływ Wisły. Po przekroczeniu mostku (Most Parkowy na Jeziorce) możemy skręcić w prawo i iść wygodną promenadą. Po prawej ręce będziemy mieli Park Zdrojowy, po lewej zaś rozlewiska, trzcinowiska i grzęzawiska Jeziorki. A w nich (przynajmniej teraz na wiosnę, w okresie godów) niezliczone ilości ptactwa. Nam udało się zaobserwować wielkie kolonie mew śmieszek. Setki ptaków latających, pływających, zrywających się do lotu i wodujących, niektóre kopulujące. Przy tym wrzask robiły taki, że słychać je było w całym parku. Wiosna – gody 😊.

Niestety następny most na Jeziorce jest dopiero na ruchliwej, przelotowej ulicy Warszawskiej. Warto więc po prostu wrócić po śladach.

 

Konstancińskie wille

Na przełomie XIX i XX wieku Konstancin upodobały sobie warszawskie elity – przedsiębiorcy, politycy, ale też artyści i ludzie sztuki. Budowali sobie tu okazałe wille, dworki, niekiedy małe pałace. Niektóre z nich przetrwały do dziś nadając niezmiennie niesamowity charakter temu miejscu. Np. w willi Świt mieszkał w okresie międzywojennym Stefan Żeromski. Inne to całkiem nowe budynki, jednakże zbudowane tudzież odbudowane na kształt i z zachowaniem dawnych form. Jeszcze inne niestety niszczeją, podupadają i aż nasuwa się sformułowanie, że straszą swym wyglądem. Niestety takich zaniedbanych posesji i niszczejącej historii jest tu całkiem sporo…

 

Stara Papiernia

W starym młynie na Jeziorce – już pod koniec XVIII wieku powstał pierwszy zakład papierniczy na Mazowszu. Dziś “Stara Papiernia” przekształciła się w centrum handlowe.

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
FUKO
3 lat temu

Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x