Jaskinie Słowacja

Jaskinia Bielańska, Słowacja

napisany przez Agata

Jaskinia Bielska

Jaskinia Bielańska to jedyna jaskinia w Tatrach Wysokich, którą można zwiedzać.

Znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po wejściu do środka oczom naszym ukazują się stalagmity, stalaktyty, kolumny, draperie, podziemne jeziorka. Prawie półtorakilometrowy spacer dostarcza niezapomnianych wrażeń, a ciekawa opowieść przewodniczki podkręca atmosferę.

Całkowita dotychczas zmierzona długość korytarzy wynosi 3829 metrów długości i 168 metrów różnicy wysokości. Do zwiedzania udostępnionych jest 1370m. Występuje tu aż 7 gatunków nietoperzy (w całej Słowacji 30 gatunków). W 1979 roku jaskinia została uznana za zabytek przyrody.

 

Odkrycie

Otwór prowadzący do wnętrza jaskini był od dawna znany okolicznym mieszkańcom. Jednak wejść głębiej odważyli się dopiero w roku 1881 przewodnicy tatrzańscy z Białej Spiskiej: Juliusz Husz i Johann Britz. Jaskinia Bielańśka została wyeksplorowana i opisana. Wtedy okazało się, że już w XVIII stuleciu penetrowali ją poszukiwacze złota. Świadczą o tym wyryte na ścianach napisy typy „tu byłem”.

Już w 1882 roku Jaskinię Bielańską udostępniono zwiedzającym. Jeszcze w XIX wieku zainstalowano w niej oświetlenie elektryczne (1896r.)

Jak tam dojechać

Parkingi znajdują się w Tatrzańskiej Kotlinie, przy szosie 66. Z Tatrzańskiej Łomnicy to jedynie 10km, z granicy z Polską niecałe 20km. Trasa DK49 z Białki Tatrzańskiej (30km), Nowego Targu(40km). Będąc w Pieninach też można rozważyć opcję zwiedzenia Jaskini Bielańskiej. Ze Szczawnicy to tylko 55km, co po górach daje jakąś 1h drogi.

Otwór do jaskini znajduje się na wysokości 972m n.p.m, w północnym stoku Kobylego Wierchu – pierwszego od wschodu szczytu grani głównej Tatr Bielskich. Od parkingu trzeba przejść ok. 1km pokonując ok. 120 metrów przewyższenia. Jest to pnąca się sukcesywnie pod górę ścieżka leśna.

Zwiedzanie

Jaskinię Bielańską zwiedza się z przewodnikiem. Grupy nie są małe i chodzi się po betonowych chodnikach zabezpieczonych metalowymi poręczami. Niemniej jednak wielkość całej jaskini, poszczególnych sal, jej szata naciekowa oraz sposób prezentacji i podświetlenia sprawiają, że te cywilizacyjne wstawki nie pozbawiają jej uroku.

Trzeba pamiętać, że podczas okołogodzinnego podziemnego spaceru mamy do pokonania 125 metrów przewyższenia. Czeka nas zatem 860 schodów!

Nasza przewodniczka mówiła po słowacku (wolno i wyraźnie) oraz po angielsku (też wolno i wyraźnie). Na koniec zaś czekały na nas niesamowite wrażenia akustyczne w Sali Koncertowej.

 

Info praktyczne (VIII 2021)

– jaskinia czynna jest od stycznia do połowy listopada

– w poniedziałki nieczynna

– styczeń – maj i wrzesień – ½ listopada: 09:30, 11:00, 12:30, 14:00

– czerwiec – sierpień: 09:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

– zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem

– ok. 70min, ok. 1400 metrów do przejścia, przewyższenie 125 metrów. Do przejścia 860 schodów.

– Konieczna jest ciepła odzież

– średnia temperatura: 5,0-6,30C

– cennik (aktualizacja 2022):  10euro/dorośli ; 5euro/dzieci ; 10euro/opłata za zdjęcia (oznaczenie plakietką, zakaz używania statywu).

Aktualne ceny TUTAJ 

– płatność tylko gotówką

– parkingi płatne

 

Wszystkie wpisy o Słowacji znajdziesz tutaj: SŁOWACJA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x