Czechy

Pałac w Mikulovie

napisany przez Agata

Mikulov

Mikulov to niewielkie miasteczko na południu Czech, na Morawach.

Leży tuż przy granicy z Austrią, 50 km na południe od Brna, 80km na północ od Wiednia. Jadąc na południe Europy czy chociażby na narty w Alpy ma się go dokładnie po drodze. I nie warto go omijać, warto zatrzymać się choćby na obiad i spacer po starówce i pałacowych ogrodach. (przejście graniczne Mikolov – trasa 52, nie Znojmo – trasa 53)

Pałac w Mikulovie pierwotnie był  wybudowaną w XI wieku romańską warownią. Pod koniec XIII stulecia stał się własnością Liechtensteinów, którzy dokonali jego przebudowy w stylu gotyckim. W drugiej połowie XVI wieku zakupił go Ladislav Kereczenyi i zaczął przebudowywać ówczesny zamek na barokowy pałac. Przebudowę tę dokończył nowy właściciel – Franz von Dietrichstein, którego własnością pałac stał się na początku XVII stulecia. W 1805 roku w mikulowskim pałacu Napoleon Bonaparte prowadził rozmowy pokojowe po bitwie pod Austerlitz, w której pokonał Austriaków i Rosjan, rozbił Święte Cesarstwo Rzymskie a Europa już nigdy nie miała być taka jak przedtem. Bitwa ta rozegrała się zresztą zaledwie 70km od Mikulova. Austerlitz to bowiem dzisiejszy Sławków pod Brnem.

Obecnie w pałacu znajduje się ekspozycja stała Muzeum Regionalnego w Mikulovie. Jesienią organizowane jest winobranie.

Najpiękniejszy widok na sam pałac oraz miasteczko rozciąga się z jednego z okolicznych wzgórz. To liczący 363 mery Święty Pagórek (Svatý kopeček). Stoją na nim cztery barokowe kaplice. W dole mamy jak na dłoni rozłożony Milkulov. Po drugiej stronie zaś ciągnące się po horyzont winnice. Podejście nie jest długie, ale dosyć strome. Niemniej jednak warto! 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x