Atrakcje Mazowsza
Rezerwat Przyrody Bagno Bocianowskie i torfowisko Gołe Bagno
(VI 2022, I 2021)
Rezerwat Przyrody Bagno Bocianowskie a w nim torfowisko Gołe Bagno. Do tego las, ścieżki i dukty stworzone w sam raz do wędrowania oraz te wydeptane tylko przez dzikie zwierzęta. Do tego ścieżka Goździkowe Bagno i śródlądowe wydmy. To moja propozycja na weekendowy spacer w okolicach Warszawy. Spacer z dala od miasta, a jednak niezbyt daleko 😊. (45km od centrum stolicy)
Każda pora roku pokazuje nam tu coś nowego. Kiedy byliśmy w „jesiennym” styczniu, lekko zeszklone lodem torfowisko, poprzecinane rudymi kępami, wyglądało magicznie. W maju i czerwcu zaś całe bagno pokryte było kwitnącą wełnianką.
Rezerwat Przyrody Bagno Bocianowskie został założony w 1982 roku w celu ochrony borów sosnowych na terenach wydmowych i torfowiskowych. Zajmuje powierzchnię prawie 70 ha. Można tu spotkać wiele podlegających ochronie roślin, np. widłaki, grzybienie białe czy jeszcze rzadziej spotykane rośliny mięsożerne: pływacza zwyczajnego i rosiczkę okrągłolistną. Jest też ostoją dla dzików, lisów, łosi oraz żurawi i bocianów czarnych. Niemniej jednak to nie od tych ostatnich pochodzi nazwa Rezerwatu, a od pobliskiej miejscowości Bocian.
Położenie i dojazd
Bagna i zespół torfowisk leżą na południe od Warszawy, w okolicy Otwocka, na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, przy drodze pomiędzy Celestynowem a Kołbielą. Po jednej stronie szosy mamy Rezerwat Przyrody Bagno Bocianowskie i torfowisko Gołe Bagno; po przeciwnej stronie Bagno Goździkowe i wydmy śródlądowe. Tam też znajduje się Centrum Edukacji Leśnej. Bezpłatne, niewielkie parkingi są po obu stronach szosy.
Oznakowanie szlaków
Oznakowanie szlaków znacznie poprawiło się od naszej ostatniej wizyty. Niestety ciągle w żadnym miejscu nie ma opisu ani mapy dokąd prowadzi szlak. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych wskazówek i chyba dość dobrych rad gdzie iść, a gdzie nie iść 😉. Na ścieżkach są wiaty i kosze na śmieci oraz tablice informacyjne, które dotyczą przyrody.
Trasa spaceru
Spacer można rozpocząć zarówno od Bagna Bocianowskiego i okrążenia torfowiska Gołe Bagno, jak i Goździkowego Bagna. My zaczęliśmy od tego pierwszego.
Po minięciu szlabanu zaczęliśmy wędrówkę szlakiem zielonym. Oznakowania są częste i szlak trudno jest zgubić. Na rozstaju dróg (wiata piknikowa) są dwie opcje – albo trzymamy się dalej szlaku zielonego (odbija w lewo, z prawej strony będzie powrót), albo odbijamy w dukt w prawo (powrót będzie szlakiem zielonym z lewej). My wybraliśmy opcję pierwszą. Idąc dalej szlakiem zielonym po pewnym czasie trzeba skręcić w małą ścieżynkę odbijającą w prawą stronę (szlak zielony prowadzi dalej prosto i pnie się w górę). Ścieżynka choć mała jest dobrze oznakowana. Doprowadza ona do szerszego duktu, którym dotrze się do największej atrakcji spaceru – torfowiska Gołe Bagno.
Do parkingu wraca się idąc cały czas ścieżką przed siebie. Po okrążeniu bagna mijamy mały rów odprowadzający wodę, idziemy dalej prosto, aż do rozstaju dróg. Tu ścieżka łączy się ze szlakiem zielonym. Po śladach wracamy na parking.
Okrążenie Gołego Bagna i powrót na parking to trasa 4-5km.
Uwaga! Ostatnio podobno pojawiła się tablica zakazująca okrążania Gołego Bagna. Wybierając się na spacer trzeba więc zwrócić na to uwagę.
Gołe Bagno
Widok jest niesamowity. W maju i czerwcu całe bagnisko pokryte jest białym puchem. Widok zapiera dech w piersiach! W torfowisku zatopione są brzozy i sosny, których kikuty wystają pond taflę wody. Gdy w pierwszych dniach ciepłego stycznia jedynie lekki lód zeszklił taflę torfowiska – widok był bajkowy a zarazem katastroficzny…
Jest to niesamowite miejsce, które o każdej porze roku wyjawia nam jakąś swą tajemnicę. Ta gra świateł, powalone drzewa, czy poobgryzane przez bobry kikuty. Na środku zaś króluje wielkie żeremie. Wokół nieprzebrane połacie mchu torfowca, którego listki zdolne są do magazynowania dużej ilości wody. Magia!
Dokąd biegnie szlak zielony? Jest on długi, biegnie przecinając Mazowiecki Park Krajobrazowy od Kołbieli do Otwocka. Generalnie w Rezerwacie Bagno Bocianowskie nie ma więcej szlaków ani ścieżek (oprócz wspomnianych zielonego i ścieżki wokół Gołego Bagna). Nawet jak traficie na jakąś wydeptaną dróżkę to ona i tak prędzej czy później skończy się w głuszy. A że jest to rezerwat, to chodzenie poza wyznaczonymi szlakami i ścieżkami jest i tak zabronione.
Co warto zobaczyć w okolicy:
Bagno Całowanie – 15km
Rezerwat na Torfach – 15km
Rezerwat Świder – 14km
Otwockie świdermajery – 13km
Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy
Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie
Rzeczywiście interesujący teren dla miłośników dzikiej przyrody. Tam w sposób wyrazisty musi zmieniać się krajobraz w zależności od pory roku.
Dokładnie tak jest 🙂
Czy można tam się wybrać na spacer z psami?
Szczerze mówiąc nie wiem i nigdzie nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi. Trzeba jednak pamiętać, że jest to rezerwat. Do pobliskiego Goździkowego Bagna można iść na spacer z psem na smyczy.