Śląskie

Zamek w Będzinie

napisany przez Agata

Śląskie na weekend

Zamek Królewski w Będzinie – kamienne mury tej średniowiecznej warowni widać z daleka. Ta położona na ówczesnej granicy Małopolski i Śląska warownia od zawsze była ważnym strategicznie punktem na mapie polskich twierdz.

Trochę historii

Już we wczesnym średniowieczu na wzgórzu nad Czarną Przemszą stał drewniany gród warowny. Chronił on biegnący ze wschodu na zachód trakt handlowy.

Budowę kamiennego zamku rozpoczął w połowie XIII wieku książę Bolesław Wstydliwy. Wzniósł on min. okrągłą wieżę, tzw. stołp, który w przypadku oblężenia stawał się „ostatnią linią obrony”.

Sto lat później (w połowie XIV wieku) król Kazimierz Wielki rozbudował warownię i włączył ją do tzw. Orlich Gniazd, czyli systemu twierdz broniących granic odrodzonego Królestwa Polskiego.

W ówczesnym czasie zamek oraz miasto Będzin (które otrzymało prawa miejskie na prawie magdeburskim w 1358 roku) leżały w Małopolsce, w Ziemi krakowskiej. Położony w pobliżu Śląsk należał wówczas do Czech, wcześniej zaś do książąt śląskich. Dziś Będzin należy administracyjnie do województwa śląskiego i leży ok. 20km od granic z województwem małopolskim.

Kilka faktów z życia zamku

Za czasów króla Władysława Jagiełły burgrabią będzińskim był Mikołaj Kornicz, znany szerzej jako Czarny Rycerz Bez Głowy zajmujący się głównie grabieżami i najazdami na sąsiedzkie dobra.

W 1547 roku, w drodze na koronację do Krakowa, zatrzymał się tu Henryk Walezy.

W 1588 roku na zamku więziony był austriacki arcyksiążę Maksymilian, który wymyślił sobie po śmierci Stefana Batorego, że przyjedzie i zasiądzie na polskim tronie. Plan się nie powiódł.

XVII stulecie, głównie wojny ze Szwecją, to kres świetności miasta. Zamek co prawda został jako tako odbudowany – w 1683 roku gościł króla Jana III Sobieskiego zmierzającego pod Wiedeń, w 1697 jadącego na koronację Augusta II Mocnego, a w drugiej połowie XVIII stulecia Stanisława Augusta – jednak już nigdy nie odzyskał ani znaczenia ani dawnego wyglądu.

W latach 30. XIX wieku zauroczony ruinami hrabia Edward Raczyński postanowił go odrestaurować. W projekcie odbudowy do gotyckiej bryły dołożono neogotyckie elementy architektury romantycznej.

Po II wojnie światowej zamek znów trzeba było odbudować. Udało się  to w latach 50. XX wieku. Od 1956 roku w zamku swoje zbiory prezentuje Muzeum Zagłębia

Zwiedzanie zamku

Zamek w Będzinie to część Muzeum Zagłębia (inne to Pałac Mieroszewskich, Dom Modlitwy „Mizrachi”, będzińskie podziemia, mury miejskie i zrewitalizowane Wzgórze Zamkowe)

Wstęp na zamek jest płatny.

Cennik: TUTAJ 

Godziny otwarcia: TUTAJ

W zamku można zobaczyć ekspozycję dawnej broni i uzbrojenia ochronnego oraz zapoznać się z dziejami Będzina i historią samego zamku.

Na wieżę obowiązują osobne bilety wstępu. Z krenelaża (powstałego podczas przebudowy w 1834 roku) można oglądać panoramę Będzina.

Jak dojechać

Zamek leży w samym Będzinie, ok. 5km od Dąbrowy Górniczej i 17km od Bytomia.  Pod zamkiem jest mały bezpłatny parking.

 

Wszystkie posty z województwa śląskiego znajdziesz tutaj: Śląskie – atrakcje regionu

Więcej o polskich zamkach i pałacach  znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x