Mazowieckie Warszawa

Świąteczne iluminacje Warszawy

napisany przez Agata

Warszawa Atrakcje

Atrakcje Mazowsza

Okres przedświąteczny kojarzy nam się ze światełkami, jarmarkami bożonarodzeniowymi, choinkami, a jak do tego jeszcze lekko prószy śnieżek to jest już całkiem magicznie 😊.

W Warszawie od lat przepięknymi iluminacjami rozbłyska cały Trakt Królewski i nie tylko. Co roku jest inaczej, co roku ciekawie. Na Placu Zamkowym zaś nieodmiennie staje choinka, na Rynku Starego Miasta wokół pomnika syrenki wylewane jest lodowisko.

To doskonały pretekst na cudowny spacer w zimowy czas! 😊

Iluminacje w stylu retro

W sezonie 2023/2024 miasto rozbłysło iluminacjami w stylu retro. To w zamyśle artystów pudełko pełne ozdób wyciągnięte z babcinej piwnicy. Instalacje inspirowane są choinkowymi ozdobami oraz przedmiotami z lat 50., 60., 70. i 80. XX wieku.

 

Gdzie szukać świątecznych iluminacji

Główne instalacje rozstawione zostały przy ul. Świętokrzyskiej i wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia. To tu znajdziemy tematyczne multimedialne stacje.

Na ul. Świętokrzyskiej już od Ronda ONZ latarnie przemieniły się w choinki. Od Marszałkowskiej zaś co jakiś czas napotykamy dawne przedmioty codziennego użytku – telefon tarczowy, wagę sklepową, radio grające stare przeboje, czy telewizor, przed którym można zasiąść w fotelu i obejrzeć… np. Misia Uszatka.

Nowy Świat do Ronda de Gaulle’a to złote królestwo czekoladek Ferrero.

Na Placu Pięciu Rogów znajduje się lustrzany labirynt.

A Krakowskie Przedmieście to znów powrót do przeszłości. Tu latarnie zdobią girlandy inspirowane najbardziej popularnymi przed laty lampkami choinkowymi z fabryki w Pabianicach. Im bliżej Starego Miasta, tym więcej atrakcji. Są choinkowe pajacyki, jest bączek, labirynt ze starych klocków, czy wieszane kiedyś na każdej choince grzybki muchomorki. Jest też syrenka i warszawa, do których ustawia się kolejka chętnych by siedząc na miejscu kierowcy zatrąbić i pomrugać światłami.

Na Placu Zamkowym jak co roku stoi olbrzymia choinka. W tym roku ma ona aż 27 metrów i jest najwyższa w Polsce. Świeci blaskiem 40 tysięcy zmieniających kolory diod i naprawdę robi wrażenie.

Świąteczne dekoracje pojawiły się oczywiście na całej Starówce. Na Rynku Starego Miasta tradycyjnie wylano lodowisko, można tam też zdegustować słodkiego grzańca. W Multimedialnym Parku Fontann oprócz „zimowych fontann” znajdziemy muzyczne altanki.

 

Kiedy są świąteczne iluminacje

Tradycyjnie iluminacje rozbłyskają w okolicach Mikołajek 6 grudnia i cieszą oczy do połowy lutego.

 

Wrażenia?

W tym roku to prawdziwa sentymentalna podróż w przeszłość, prawdziwy „wspomnień czar”. Dla każdego coś miłego! Dla nas to wspomnienie dzieciństwa, dla rodziców to wspomnienie młodości, a dzieci zachwycone są pokrętłami, dźwiękiem i bajkami. Moim zdaniem jedna z lepszych iluminacji ostatnich lat.

 

Inne miejsca w Warszawie warte zobaczenia znajdziesz tutaj: Atrakcje Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Elzbieta
Elzbieta
6 miesięcy temu

To prawda jest bajecznie. A twój magiczny opis tego bajkowego miejsca zachęci niejednego do spaceru🌲😍

krzysztof
krzysztof
5 miesięcy temu

Idę koniecznie obejrzeć i posłuchać Misia Uszatka

2
0
Would love your thoughts, please comment.x