Mazowieckie Okolice Warszawy

Ujście Wkry do Narwi

napisany przez Agata

Wkra jest niepozorna. Taka wąska, taka leniwa… A wypływa aż z Mazur, spod Nidzicy aby po 250km meandrowania wpłynąć na Mazowszu do Narwi. W pewien marcowy, niezbyt ciepły ale za to okresowo 😉 słoneczny dzień, postanowiliśmy udać się wzdłuż ostatniego odcinka Wkry i dojść aż do jej ujścia do Narwi.

My połączyliśmy ten spacer z przejściem szlakiem w pobliskim Rezerwacie Przyrody Dolina Wkry.

(III 2021)

 

Ujście Wkry do Narwi – dochodzi się tam przez zalewane okresowo łąki.

Po lewo meandruje leniwie Wkra. Po prawo hen, hen ciągną się poprzecinane wodnymi rozlewiskami łąki. Jest sielsko.

Trzeba też pamiętać, że są to tereny zalewowe. W czasie spiętrzenia wód łąki zostają całkowicie zalane. Dowodem na to mogą być dziesiątki zalegających w trawie muszli ślimaków rzecznych.  

Łąki znajdujące się w pobliżu ujścia Wkry do Narwi to też miejsce gniazdowania ptactwa. Występuje tu m.in. derkacz, zimorodek, bocian czarny.

 

Jak tam dojechać

Z centrum Warszawy należy kierować się na Nowy Dwór Mazowiecki, a następnie Pomiechówek (DK 62). W Pomiechówku, tuż przed mostem, trzeba skręcić w prawo w ulicę Kupiecką, która przechodzi następnie w Kościelną (Pomiechowo). Dojeżdżamy nią do samego końca. Parkujemy. Idziemy przed siebie 😊.

Z tego miejsca to 2-2,5km w jedną stronę.

 

Ścieżki nad ujściem Wkry do Narwi

Idzie się przez okresowo zalewane łąki. Niemniej jednak ścieżki są i to nawet kilka. Główna (wyrobiona kołami traktora) wiedzie tuż przy rzece. Inne kluczą po łąkach, gubiąc się i wijąc, znikając by pojawić się za kilkadziesiąt metrów.

Ostatnie kilkadziesiąt metrów trzeba przebijać się przez krzaki i uważać na grząski grunt. O tej porze roku jest to jeszcze możliwe. Za dwa, trzy miesiące – kiedy zazieleni się podszyt, wyrosną pokrzywy i trawy – bardzo, bardzo trudne, a może wręcz niemożliwe…

 

Jakie plusy, jakie minusy

W zasadzie same plusy 😊. Idąc tu na spacer dobrze jest wziąć lornetkę i aparat fotograficzny z dobrym obiektywem i obserwować ptaki. W marcową sobotę bylismy tam sami. Spotkaliśmy dosłownie jednego biegacza a w drodze powrotnej 3-4 osoby z psami. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Pomysły na Wyprawy (@pomyslynawyprawy)

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
eldab19
eldab19
3 lat temu

Bardzo fajna wycieczka, a jeszcze fajniejszy pewnie spływ 🥰

1
0
Would love your thoughts, please comment.x