Warmia i Mazury

Zamek Karnity

napisany przez Agata

Karnity był to prawdopodobnie folwark krzyżacki lub wieś pruska. Po wojnie trzynastoletniej została nadana jednemu z dowódców wojsk krzyżackich Hansowi von Schönaich. Majątek pozostawał w rękach rodziny (z czasem wrócili do swego oryginalnego nazwiska Krasnodębscy) przez ponad 300 lat. W wyniku małżeństw dobra przeszły w ręce rodu von Albedyll, a następnie w ręce rodziny von Günter.

Neogotycki pałac w Karnitach wzniesiono nad brzegami jeziora Kocioł w roku 1856 w miejscu spalonego dworu. Jest to postawiona na kamiennej podmurówce, obłożona w całości cegłą klinkierową romantyczna budowla. Otacza ją park, w którego części zorganizowano wybieg dla danieli. Fani serii o Panu Samochodziku zapewne wiedzą, że to właśnie pałac w Karnitach był sceną dla jednego z głównych wątków w „Pan Samochodzik i Złota Rękawica”. Był on rezydencją szalonego barona, mieszkała tu Diana Denver i „Święty”. To w tej rezydencji Pan Samochodzik został podstępnie spuszczony tajną zapadnią w pułapkę i musiał się wspinać po zewnętrznej ścianie od okna do okna.

Zamek Karnity

Od 1995 roku zamek funkcjonuje jako całoroczny hotel. Pokoje są czyste i dobrze wyposażone. Niestety brak im ducha epoki. Ogólnie wystrój wewnętrzny zdecydowanie potrzebuje więcej tchnienia mienionych czasów.  Do pałacu czy zamku nie pasują gładkie, białe ściany, meble przypominające współczesny BRW, drzwi sklejkowe, itd., itp. Wystarczyłoby kilka detali i można by z tego miejsca zrobić perełkę jaką jest np. Biały Dwór pod Kwidzyniem.

Niemniej jednak obsługa bardzo miła, śniadania pyszne, a sandacz wprost bajeczny! Mają też dobre piwo warzone według swojej starej receptury – Biała Dama. Z hotelu jest bezpośredni dostęp nad jezioro Kocioł i małą plażę z wyznaczonym kąpieliskiem (z początkiem maja właśnie szykowano wszystko do sezonu). Obok jest mini park linowy (też w remoncie, ale na sezon będzie otwarty) i od 2018 roku mini golf. Nie mogliśmy jeszcze zagrać, ale to co widzieliśmy wygląda naprawdę obiecująco. Do tego jest mały plac zabaw dla dzieci na terenie, a dla starszych zewnętrzna siłownia i stół do ping ponga. W środku, w saloniku myśliwskim, stoi bilard.

Jeśli chodzi o półkę cenową to jest zaskakująco OK.

Naszym celem z początku nie był nocleg w tym pałacu tylko w gdzieś w okolicy Jeziora. Przejrzawszy jednak oferty na booking.com, nocowanie.pl i innych portalach, porównawszy warunki i ceny – wybór był prosty. Cena niewiele wyższa, a komfort i wrażenie jednak nieporównywalne😊. Trzeba jednak brać pod uwagę, że w soboty często organizowane są wesela, a po zamku niesie 😉. Niestety dość słabą opcją jest płatny parking. Nawet goście hotelowi muszą płacić i to nie mało.

 

W Karnitach byliśmy podczas podczas majówki 2018.  Pełny jej opis znajdziesz tutaj:

 

Zamki Krzyżackie i śladami Pana Samochodzika nad Jezioro Jeziorak

(maj 2018)

 

Wszystkie posty o Warmii i Mazurach znajdziesz tutaj:  WARMIA i MAZURY – atrakcje regionu

Więcej o polskich zamkach i pałacach  znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x