Atrakcje Mazowsza
Na wzgórku, tuż ponad Jeziorem Góra będącym dawnym starorzeczem Narwi wznosił się pałac rodziny Poniatowskich. Dziś wśród krzaków i traw majaczą jedynie ceglane ruiny murów. Historia nie obeszła się ani z pałacem ani z jego pierwszym właścicielem łaskawie. Niemniej jednak jest to bardzo atrakcyjne miejsce na spacer, zwłaszcza że leży zaledwie 40km od centrum Warszawy. Narwiańskie rozlewiska zaś nawet zimą tętnią życiem – aż „strach” pomyśleć co tu się musi dziać wiosną! 😊
(II 2022)
Trochę historii
Pod koniec XVIII wieku rozległe dobra w widłach Wisły i Narwi stały się własnością księcia Stanisława Poniatowskiego herbu Ciołek. Był on synem najstarszego brata Stanisława Augusta Poniatowskiego – króla Polski. Około 1870 roku, inspirowany modą angielską na bliskość natury, książę wzniósł w tym miejscu pałac.
Wcześniej jeszcze, bo w 1778 roku podjął odważną jak na ówczesne czasy i dalekowzroczną decyzję. Zlikwidował w swoich dobrach pańszczyznę i oczynszował chłopów. Książę takich dalekowzrocznych, reformatorskich decyzji podejmował zresztą wiele, większość jednak natrafiała na mur oporu w postaci magnatów i szlachty, którzy najbardziej na świecie bronili swoich przywilejów. A świat odjeżdżał…
Gwoździem do trumny zapomnienia stał się mezalians, w który książę Stanisław Poniatowski wdał się w Rzymie. Ani polska magnateria, ani hierarchowie Kościoła nie mogli wybaczyć mu nie tyle cudzołóstwa co właśnie mezaliansu, czyli związania się z kobietą z niższych sfer – konkretnie żoną szewca, który pił i bił.
W pałacu w Górze książę Stanisław organizował tak zwane obiady filozoficzne (nawiązujące do obiadów czwartkowych u króla Stanisława Augusta). Brali w nich udział ludzie świata kultury i nauki. Bywali tu między innymi Ignacy Krasicki, Józef Wybicki, Adam Naruszewicz, Zygmunt Vogel. Wakacje często spędzał inny bratanek króla Stanisława Augusta – młody książę Józef Poniatowski.
Po III rozbiorze książę wyjechał do Włoch a dobra w Górze sprzedał szambelanowi królewskiemu Szymonowi Gutakowskiemu. Po odzyskaniu niepodległości, powstała tu Rolnicza Szkoła Żeńska (1933r.). W czasie II wojny światowej pałac został silnie uszkodzony i zmienił się w trwałą ruinę.
Jak tam dojechać
Góra to malutka wieś położona w pobliżu Nowego Dworu Mazowieckiego (9km). Odległość z centrum Warszawy to 40km. Kierujemy się na Gdańsk trasą nr 7. W Kazuń Nowy zjazd w DK85 i przejazd przez Wisłę mostem kratownicowym im. Józefa Piłsudskiego w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego. Następnie na pierwszym rondzie należy skręcić w prawo w DK635 prowadzącą przez Okunin do miejscowości Góra i Janówek Pierwszy. Jeśli jedziecie z prawej strony Wisły to za Jabłonną (DK630), Rajszewem i Skierdami skręcacie w prawo w Wólce Górskiej w ulicę Klonową. Przechodzi ona potem w Warszawską, Dworcową a następnie Pałacową.
Samochodem można podjechać pod same ruiny pałacu. Na miejscu jest malutki parking (bezpłatny).
My wybraliśmy opcję rowerową. Podjechaliśmy do Janówka z rowerami na dachu, zaparkowaliśmy przed Szkołą Podstawową im. Józefa Wybickiego i ruszyliśmy żółtym szlakiem rowerowym.
Ruiny znajdują się na szlaku patriotycznym „Polski Walczącej”.
Starorzecze Narwi
U stóp ruin pałacu rozciąga się malownicze Jezioro Góra (Górskie). To starorzecze Narwi. W prawo od ruin, wzdłuż jeziora wiedzie szlak rowerowo-pieszy. Jest to piękne miejsce na spacer.
Dokładny opis naszej rowerowej wycieczki znajdziecie TUTAJ
Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy
Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie
Mam spostrzeżenie. Ruiny pałacu otoczone są zewsząd drzewami i krzakami a zatem aby cokolwiek zobaczyć z dalszej perspektywy należy wybrać się na wycieczkę w okresie bezlistnym. Latem niewiele zobaczymy …
zdecydowanie lepiej jak liści mniej. Latem, w śród krzaków może być nawet trudno dojść.