Mazowsze Okolice Warszawy Wycieczki rowerowe

Mazowsze, Dolina Bugu

napisany przez Agata

Atrakcje Mazowsza

(na północ od Warszawy)

Cudowną alternatywą dla dnia nad Zegrzem jest wyprawa rowerowa nad rozlewiska Narwi i Bugu. Tu zdecydowanie znajdziecie ciszę i spokój.

Szczególnie wiosną tereny te są wyjątkowo malownicze. Młoda, soczysta trawa, wysoki poziom wody i te nieprzebrane w swej ilości kolonie łabędzi…. Nigdy i nigdzie nie widziałam takiej ilości tych ptaków w jednym miejscu.

 

Wycieczka 1

Z Kuligowa nad starorzecza i rozlewiska Bugu

(maj 2021)

Naszą wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzenia skansenu w Kuligowie.

Następnie skierowaliśmy się ku rzece, wspięliśmy na nadbużański wał i pojechaliśmy wzdłuż głębokiego i malowniczego zakola Bugu. Jazda nie była zbyt prosta gdyż wał nie jest utwardzony. U podnóża jednak poprowadzono alternatywną ścieżkę – też piaszczystą, ale szybko uznaliśmy ją za zdecydowanie bardziej wygodną. Ponadto można było z niej wychylać się raz po raz nad samą wodę i podglądać kaczki. Niestety oprócz obłędnych rozlewisk i meandrów nasze oczy co i rusz napotkały porzuconą puszkę, butelkę czy innego plastikowego śmiecia. To samo zresztą w Ławicach Kiełpińskich, to samo nad Świdrem, to samo nad Wkrą… Smutne to i straszne ☹.

W ten sposób dojechaliśmy za Stary Bug, czyli malownicze, choć „obrośnięte” w tym miejscu działkami starorzecze.

Dalej droga prowadziła nas przez pola i lasy aż do małego mostku po którym przeprawiliśmy się na drugą stronę Starego Bugu. Omijając go dalej zakolami polnych ścieżek dojechaliśmy do nadbużańskiego wału i dalej po śladach do skansenu w Kuligowie. Tam na parkingu czekał na nas samochód.

Całość wycieczki to 13km.

 

Wycieczka 2

Nad Narwią – między ujściami Rządzy i Bugu

(czerwiec 2015)

Naszą rowerową wycieczkę zaczęliśmy we wsi Stare Załubice. Zostawiwszy auto pod sklepem pojechaliśmy w kierunku rzeki. To Rządza – dopływ Narwi, wzdłuż którego wytyczona jest bardzo przyjemna trasa rowerowo-piesza. Tak dojechaliśmy do Narwi i dalej aż do miejsca, w którym wpływa do niej Bug. Chcąc zatoczyć pętlę pojechaliśmy wzdłuż Bugu a następnie, kierując się mniej więcej na azymut wróciliśmy przed zakolami Starego Bugu do Załubic Starych.

Całość wycieczki to 12km.

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty o Mazowszu znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: Polska – ciekawe miejsca

Inne opcje wycieczek rowerowych: Na dwóch kółkach

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x