Mazowieckie Okolice Warszawy Wycieczki rowerowe

Mazowsze, Dolina Bugu

napisany przez Agata

Atrakcje Mazowsza

(na północ od Warszawy)

Cudowną alternatywą dla dnia nad Zegrzem jest wyprawa rowerowa nad rozlewiska Narwi i Bugu. Tu zdecydowanie znajdziecie ciszę i spokój.

Szczególnie wiosną tereny te są wyjątkowo malownicze. Młoda, soczysta trawa, wysoki poziom wody i te nieprzebrane w swej ilości kolonie łabędzi…. Nigdy i nigdzie nie widziałam takiej ilości tych ptaków w jednym miejscu.

 

Wycieczka 1

Zakola Bugu – Kamieńczyk/Brańszczyk

(czerwiec 2022)

Na wysokości Wyszkowa, w okolicach Kamieńczyka i Brańszczyka Bug przepięknie meandruje tworząc niezwykłą mozaikę rozlewisk, odnóg i starorzeczy.

Ścieżki umożliwiające penetrację i podziwianie tej okolicy znajdują się zarówno po jednej jak i po drugiej stronie rzeki. Decyzję jednak trzeba podjąć na początku gdyż w tym miejscu na Bugu nie ma mostu. Najbliższa przeprawa to autostrada S8 (mosty są w Wyszkowie i Broku). My wybraliśmy opcję od strony Kamieńczyka a do Brańszczyka podjechaliśmy na koniec samochodem.

Podjechaliśmy samochodem za Kamieńczyk i przekroczywszy most na Liwcu zaparkowaliśmy na skraju drogi, na granicy Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, w miejscu gdzie Nadbużański Szlak Rowerowy wjeżdża w las.

Naszym celem było jak najszybsze przedostanie się nad sam Bug więc odbiliśmy w najbliższy dukt doprowadzający do rzeki. W tym miejscu znaleźliśmy się na zielono-czerwonym szlaku, który prowadził nas wzdłuż urwistych brzegów aż do samego Szumina. Szlak istnieje w rzeczywistości, jest oznaczony na mapach PTTK, ale nie ma go np. na Mampy.cz (dawne Windymaps).

Za Szuminem zagłębiliśmy się w rozlewiska i starorzecza.

Było pięknie, choć w czerwcu już znaczną część krajobrazu przesłaniały liście. Trasa zaś zmieniła się zdecydowanie w wariant terenowy.

Wracaliśmy znów szlakiem zielonym i czerwonym skrajem Rezerwatu Jegiel.

Szlak ten jest zdecydowanie bardziej pieszy niż rowerowy, ale my takie lubimy najbardziej 😉. Zaliczone nie tylko rowery ale i siłownia 😊.

Następnie duktami leśnymi dojechaliśmy do Nadbużańskiego Szlaku Rowerowego i po śladach wróciliśmy do samochodu.

Całość wycieczki 16,5km

Dojazd

Ok. 50min z Warszawy. Trasą  S8 na Białystok, następnie zjazd w węźle Wyszków Południowy na Kamieńczyk.

 

Skoro już byliśmy w okolicy to grzechem byłoby nie wstąpić choć na chwilkę do Brańszczyka i do tamtejszego skansenu.

Skansen im. Marii Żwirskiej w Brańszczyku

Jest to malutki skansen opowiadający historię budownictwa z terenów Kurpi Białych – krainy etnograficznej, która wzięła swą nazwę od leżącej na północnym Mazowszu, w widłach Narwi i Bugu, Puszczy Białej.

Skansen w Brańszczyku jest stosunkowo młody, bo powstał w 2014 roku. Składa się dosłownie z dwóch chałup, stodoły, kuźni i studni. To dopiero początek, gdyż w planach gminy jest powiększenie i rozbudowa obiektu.

Z początkiem lata pod chałupami pięły się róże, pachniały peonie, a na zagonach rosły owoce i warzywa. Z zagrody słychać było gdakanie i gęganie, a w ustawionych pod domem bartnika ulach uwijały się pracowite pszczółki.

Dziś jest tu cicho i kameralnie – i to jest wielki, wielki, wielki atut tego miejsca. Mam nadzieję, że przy rozbudowie nie zatraci swego charakteru.

Wstęp jest bezpłatny. Jeśli chcemy wejść do środka obiektów to musimy najpierw telefonicznie skontaktować się z opiekunem skansenu (515 168 775). My byliśmy tam w święto Bożego Ciała więc nie dzwoniliśmy i obejrzeliśmy tylko wszystko z zewnątrz (i trochę zaglądając do okien 😉).

 

Wycieczka 2

Z Kuligowa nad starorzecza i rozlewiska Bugu

(maj 2021)

Naszą wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzenia skansenu w Kuligowie.

Następnie skierowaliśmy się ku rzece, wspięliśmy na nadbużański wał i pojechaliśmy wzdłuż głębokiego i malowniczego zakola Bugu. Jazda nie była zbyt prosta gdyż wał nie jest utwardzony. U podnóża jednak poprowadzono alternatywną ścieżkę – też piaszczystą, ale szybko uznaliśmy ją za zdecydowanie bardziej wygodną. Ponadto można było z niej wychylać się raz po raz nad samą wodę i podglądać kaczki. Niestety oprócz obłędnych rozlewisk i meandrów nasze oczy co i rusz napotkały porzuconą puszkę, butelkę czy innego plastikowego śmiecia. To samo zresztą w Ławicach Kiełpińskich, to samo nad Świdrem, to samo nad Wkrą… Smutne to i straszne ☹.

W ten sposób dojechaliśmy za Stary Bug, czyli malownicze, choć „obrośnięte” w tym miejscu działkami starorzecze.

Dalej droga prowadziła nas przez pola i lasy aż do małego mostku po którym przeprawiliśmy się na drugą stronę Starego Bugu. Omijając go dalej zakolami polnych ścieżek dojechaliśmy do nadbużańskiego wału i dalej po śladach do skansenu w Kuligowie. Tam na parkingu czekał na nas samochód.

Całość wycieczki to 13km

Dojazd

Ok. 45 min z Warszawy. Trasa S8 na Białystok, następnie zjazd na Radzymin.

 

Wycieczka 3

Nad Narwią – między ujściami Rządzy i Bugu

(czerwiec 2015)

Naszą rowerową wycieczkę zaczęliśmy we wsi Stare Załubice. Zostawiwszy auto pod sklepem pojechaliśmy w kierunku rzeki. To Rządza – dopływ Narwi, wzdłuż którego wytyczona jest bardzo przyjemna trasa rowerowo-piesza. Tak dojechaliśmy do Narwi i dalej aż do miejsca, w którym wpływa do niej Bug. Chcąc zatoczyć pętlę pojechaliśmy wzdłuż Bugu a następnie, kierując się mniej więcej na azymut wróciliśmy przed zakolami Starego Bugu do Załubic Starych.

Całość wycieczki to 12km

Dojazd

Ok. 45 min z Warszawy. Trasa S8 na Białystok, następnie zjazd na Radzymin.

 

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

Inne opcje wycieczek rowerowych: Na dwóch kółkach

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x