(artykuł sponsorowany)
Norwegia od zawsze nas pociągała i chociaż jeszcze tam osobiście nie dotarliśmy to bacznie się jej przyglądamy 😊.
Kraj ten zazwyczaj kojarzy się z przyrodą, połowami ryb i wędrówkami. A może warto też zwrócić uwagę na jej mniej oczywisty aspekt?
Podróż do Skandynawii wymaga dobrego planu. Jedni stawiają na dziką przyrodę , inni szukają najlepszych restauracji, jeszcze inni kierują się przewodnikami po zabytkach. A może by tak podczas wycieczki po Skandynawii zobaczyć najsłynniejsze kościoły?
Norwegia słynie z tzw. kościołów klepkowych (stavkirke), których w całym kraju jest dziś 28. Znajdziemy tu też bardziej klasyczne budowle, ale wszystkie nieodmiennie zachwycają turystów z całego świata wyjątkową architekturą i atmosferą.
Katedra Nidaros
Gotycka katedra Nidarosdomen znajduje się w Trondheim, które niegdyś było znane jako Nidaros – to właśnie tutaj do 1217 roku znajdowała się stolica wikińskiej Norwegii. Katedra Nidaros została zbudowana w 1152 roku, a jej projekt wzorowano na angielskiej katedrze Canterbury. Zaraz po szwedzkiej katedrze w Uppsali jest to druga największa budowla sakralna w całej Skandynawii. Jej lokalizacja jest bardzo istotna dla chrześcijan, gdyż katedrę zbudowano nad grobem króla Olafa II, który był odpowiedzialny za chrystianizację Norwegii. Jest to najdalej wysunięta na północ gotycka katedra średniowieczna na świecie, a zarazem miejsce, w którym odbywają się koronacje królów norweskich. Podczas wizyty warto zobaczyć Narodową Wystawę Regaliów, która prezentuje między innymi królewską koronę i klejnoty koronne. Wejście do katedry jest płatne, a od maja do sierpnia można zwiedzać wieżę.
Katedra Arktyczna
Katedra Morza Arktycznego (Ishavskatedralen), oficjalnie znana jako Kościół Tromsdalen (Tromsdalen kirke) znajduje się za kołem podbiegunowym, w norweskim mieście Tromsø, przy moście Tromsøbrua. Jest to nowoczesny kościół zbudowany w 1965 roku według projektu Jana Inge Hoviga. Dzięki swoim monumentalnym rozmiarom kościół Tromsdalen bywa nazywany katedrą, choć w rzeczywistości wcale nią nie jest. Swój wyjątkowy wygląd zawdzięcza inspiracji namiotem lapońskim, podobnie jak szwedzki kościół w Kirunie. Ishavskatedralen jest zbudowana z 11 par betonowych płyt, które opierają się o siebie szczytami, dzięki czemu uzyskano efekt nachodzących na siebie trójkątów. Od 1972 roku znajduje się tu 23-metrowy witraż projektu Victora Sparrego, który przedstawia drugie przyjście Chrystusa. Przez cały rok w kościele odbywają się koncerty organowe.
Kościół klepkowy w Heddal
Słynne norweskie kościoły klepkowe to drewniane budowle średniowieczne wznoszone od X do XIII wieku. Są to najstarsze zabytki drewniane w całej Europie. Podczas gdy w standardowych konstrukcjach dominują belki poziome, kościoły klepkowe mają pionowe słupy. Największy tego typu kościół w Norwegii znajduje się w Heddal – powstał on w 1242 roku i ma 25 metrów długości, 17 metrów szerokości i 29 metrów wysokości. Do jego budowy nie wykorzystano żelaznych gwoździ, a jedynie drewniane trzpienie. Ze względu na swój monumentalny rozmiar często jest określany mianem drewnianej katedry. Wizytę w kościołach klepkowych polecamy szczególnie miłośnikom średniowiecznej architektury. Heddal stavkirke prezentuje się zachwycająco o każdej porze roku, także zimą, kiedy jego dachy przykryte są śniegiem, dlatego warto go odwiedzić podczas wycieczki po Skandynawii.
Katedra Zorzy Polarnej
Nordlyskatedralen Alta kirke zbudowano w 2013 roku w północnonorweskiej Alcie. Zewnętrzna część katedry jest pokryta tytanem, co podkreśla jej nowoczesny design. Nazwa budowli nie jest przypadkowa, bowiem Alta to świetne miejsce do obserwowania zorzy polarnej – co roku odbywa się tu również Borealis Vinterfestival. Liczącej 47 metrów wysokości katedry nie sposób przegapić na drodze, a podczas wizyty w okręgu Troms og Finnmark koniecznie trzeba zawitać do tej budowli. Jej wnętrze jest jedyne w swoim rodzaju i zachwyca dziełami sztuki autorstwa Petera Brandesa. Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa, która znajduje się w centralnym miejscu ołtarza, znacząco odbiega od klasycznych prac. W tej mieszczącej 300 osób katedrze regularnie odbywają się nabożeństwa i koncerty – wszystkie ściany są wklęsłe, co wpływa na doskonałe walory akustyczne. Wnętrze katedry zachwyca również niesamowitym oświetleniem w postaci pionowych paneli przymocowanych do ścian.
Kościół Vågan
Vågan kirke, znany również jako Katedra Lofoten, znajduje się na niewielkim wzniesieniu w pobliżu wioski Kabelvåg na wyspie Austvågøya. Vågan było niegdyś jedną z najważniejszych wiosek rybackich na Lofotach, a ślady istnienia tej lokalizacji sięgają średniowiecza. Wcześniej znajdował się tu kościół z 1798 roku, który okazał się jednak zbyt mały, by pomieścić rosnącą parafię. Zdecydowano się więc na budowę nowej świątyni, którą konsekrowano w 1898 roku. Architektem odpowiedzialnym za projekt był Carl Julius Bergstrøm – kościół zbudowano z drewna, na planie krzyża, z długą nawą główną i szerokimi, lecz krótkimi ramionami krzyżowymi. Najbardziej charakterystyczną cechą kościoła jest wysoka wieża z iglicą. Vågan kirke to kościół w stylu neogotyckim – pomimo kilku remontów budowla niewiele się zmieniła na przestrzeni lat. W 1985 roku kościół odzyskał swoją pierwotną kolorystykę – ochrowo-żółte ściany z brązowymi detalami. Kościół może pomieścić około 1200 osób, co czyni go największym drewnianym budynkiem w północnej Norwegii (stąd przydomek Katedra Lofoten).