Mazowieckie

Dwór Strzyżew

napisany przez Agata

(na zachód od Warszawy, 55km od centrum)

Zupełnie przypadkowo, szukając miejsca na obiad w drodze między Brochowem a Żelazową Wolą trafiliśmy do Dworu Strzyżew.

Jest to XVIII-wieczny barokowy dwór otoczony parkiem. 

Dwór leży we wsi Strzyżew, 2km od Żelazowej Woli. Już od XII stulecia działo się tu sporo, gdyż miejsce to leży na tzw. Trakcie Królewskim, czyli szlaku którym na przestrzeni kolejnych stuleci podróżowali kolejni władcy Polski i książęta mazowieccy.

Na przestrzeni wieków majątek przechodził w ramach dziedziczenia albo posagu z rąk jednej rodziny do drugiej. Dwory z tamtych okresów pochłonęły historia i czas. W XVIII stuleciu dobra znalazły się w posiadaniu rodu Zembrzuskich i to oni właśnie postawili barokowo-klasycystyczny dwór. Kolejne lata nie obeszły się jednak z nim łaskawie. W latach 90-tych XX wieku był kompletną ruiną.

W początkach lat dwutysięcznych nowi właściciele zaczęli niesamowicie ciężką pracę jego odbudowy. Dziś stoi i wita gości. Oryginalne zachowały się co prawda tylko piwnice, ale całość została odtworzona według tego jak wyglądał za czasów swej świetności. Choć służy dziś celom komercyjnym to udało się nie zatracić we wnętrzach ducha epoki. Klasycystyczne meble, stare zdjęcia, trofea myśliwskie… A nade wszystko przesympatyczny gospodarz, który z własnej inicjatywy oprowadził nas po nim, opowiedział historię. 

Jest to naprawdę świetne miejsce na wesele, konferencję, czy inną imprezę. Jest też to doskonałe miejsce na nocleg pod Warszawą, kiedy się jest w trasie i chce się zatrzymać na chwilkę aby spokojnie zwiedzić okolicę: Żelazową Wolę, Brochów, Puszczę Kampinoską, Sochaczew i wszystko to co na zachód od stolicy wpadnie Wam w oko. Poza tym właściciel organizuje cyklicznie niesamowite imprezy takie jak rajd zabytkowych samochodów czy konkurs domowych nalewek. 

A pyszny obiad zjedliśmy w leżącej na terenie majątku restauracji Stara Waga 😊.

 

Do Dworu Strzyżew zawitaliśmy podczas naszej mikrowyprawy, której całość przeczytasz TUTAJ  (czerwiec 2020)

W pobliżu warto odwiedzić:

Żelazowa Wola: 3,5km

– Kościół obronny w Brochowie: 10km

– Czerwińsk nad Wisłą – klasztor: 32km

– Teresin: 12km

– Kampinoski Park Narodowy

inne atrakcje

– spływ Bzurą

 

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x