Mazowieckie

Pałac Ojrzanów

napisany przez Agata

Atrakcje Mazowsza

Leżący w zakolu Utraty, otoczony parkiem XIX wieczny pałac w Ojrzanowie to doskonały cel sobotniej albo niedzielnej wycieczki. Majątek leży zaledwie 36km od centrum Warszawy jadąc trasą na Katowice.

Przypałacowy park jest idealny na relaksujący spacer, a pałacowa restauracja z kuchnią sezonową poleca się na obiad.

Trochę historii

Sama wieś Ojrzanów wzmiankowana była już w 1470 roku, natomiast pierwsze wzmianki o majątku w Ojrzanowie pochodzą z XVI wieku. Pierwotnie należał on do rodziny Ojrzanowskich, ale  przez kolejne wieki kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Od 1834 roku majątek był w posiadaniu rodziny Stadnickich i to oni najprawdopodobniej ufundowali klasycystyczny pałac. Rezydencja stanęła pod koniec XIX stulecia. Za projekt odpowiedzialny był Władysław Marconi – twórca min. Kamienicy pod Gigantami w Warszawie czy Hotelu Bristol.

Podczas II wojny światowej pałac w Ojrzanowie bardzo ucierpiał.

Na szczęście w 2009 znalazł się prywatny inwestor, który przez kolejne 10 lat starał się przywrócić temu miejscu dawny blask. Uroczyste otwarcie Pałacu Ojrzanów nastąpiło w 2019 roku. 

Pałac Ojrzanów dziś

Dziś znajduje się tu hotel i restauracja.

Wnętrza są klimatyczne i starannie odnowione. W 9-hektarowym parku otaczającym pałac znajdziemy stawy, altanę i romantyczny mostek. Do parku jest oczywiście wstęp wolny. Czynna w weekendy restauracja oferuje natomiast autorskie menu składając się z dań sezonowych (12:00 – 18:00). Karta jest krótka i zmienia się co tydzień. Wiosną szczególnie polecamy zupę z pokrzyw 😊. Na terenie można przebywać z psami, a i w restauracji znajdzie się dla czworonogów miska wody.

Jak tam dojechać

Z Warszawy trzeba wyjechać trasą S8 na Katowice. Zjazd 53 na Siestrzeń, Grodzisk Mazowiecki, Żelechów. Pod pałacem znajduje się parking.

 

W pobliżu warto odwiedzić

Radziejowice pałac i park: 18km

Winnica Dwórzno: 14km

Skulski Las: 8km

Dwór w Radoniach: 15km

Żyrardów: 30km

 

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

 

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

 

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x