Narty Narty we Włoszech Włochy

KRONPLATZ , narty Włochy

napisany przez Agata

WŁOCHY, Dolomity

(II 2023)

Kronplatz, po włosku Plan de Corones to leżący w Południowym Tyrolu szczyt liczący 2275m n.p.m. oraz popularny ośrodek narciarski. To jedna góra oblepiona trasami narciarskimi i wyciągami. Jest tu naprawdę sporo możliwości do zjazdów a jeśli doliczyć te po drugiej stronie doliny (przy Piz de Plaies) to robi się ich aż 120km. Są tu trasy czerwone i kilka czarnych ale zdecydowana większość to trasy niebieskie – szerokie, łagodne stoki, idealne na pierwsze narciarskie kroki.

To istne królestwo szkółek narciarskich i rodzin z dziećmi.

Kliknij aby przejść do aktywnej mapy (bergfex.pl)

 

Odległość (od Warszawy): 1170km

Jadąc w Alpy samochodem mijamy na granicy Czech i Austrii Mikulov. Krótki opis pałacu w Mikulovie znajdziecie TUTAJ

 

OŚRODKI NARCIARSKIE

Tu w zasadzie ośrodki mamy dwa: Kronplatz i Piz de Plaies. Są one połączone ze sobą trasami i wyciągami.

Kronplatz

Tak jak pisałam wyżej, jest to jeden kopulasty szczyt. Ja nazwałam go Kopcem Kreta, miejscowi ponoć mówią „Glatzkopf”, czyli Łysa Pała. Z tego płaskowyżu rozbiegają się w trzy strony świata wyciągi i trasy.

Większość z nich jest niebieska. Cała wschodnia strona góry pokryta jest szerokimi i łagodnymi trasami. Niemniej jednak w stronę miejscowości Reischach odbijają czerwone i czarne. I tu zdecydowanie jest na czym się pobawić! 😊 Ponadto na Kronplatz jak nigdzie indziej wyrabia się kilometry zjazdowe. Trasy są tu bowiem długie albo bardzo długie. Chociażby te czarne (1 i 4) liczą po 5km długości a zjazd ze szczytu do stacji kolejowej (niebieska 5 i 17 oraz czerwona 16) to 8km jazdy w dół.

Jeśli chodzi o wyciągi to z wyjątkiem dosłownie dwóch czy trzech krzesełek są to banieczki. Wszystkie nowoczesne i o szalenie wysokim progu przepustowości. My byliśmy w drugiej połowie lutego, w okresie ferii i niestety tłok na trasach był bardzo odczuwalny – do wyciągów jednak kolejek nie było. Prawdziwe chapeau bas!

Na szerokim szczycie (płaskowyż), w centralnym punkcie stoi ważący 18 ton Dzwon Wolności. Są tam też liczne restauracje i bary. Znajduje się tam też Muzeum Lumen – muzeum fotografii górskiej 

Piz de Plaies

Sam w sobie Piz de Plaies to niewielki ośrodek położony po przeciwnej stronie doliny ale połączony z Kronplatz wyciągami w jeden kompleks. Przebicie się do niego nie zajmuje wiele czasu. Tutaj też mamy sporo tras niebieskich, na których królują szkółki narciarskie ale czekają też trzy niesamowicie atrakcyjne trasy czarne. Jedna z nich to trasa FIS, na której co roku odbywają się zawody Pucharu Europy (40B), druga to schodząca w kierunku St. Martino in Badia trasa Piculin (45) z nachyleniem aż do 72% jest jedną z najbardziej stromych tras zjazdowych we Włoszech.

 

JAK NAJLEPIEJ DOJECHAĆ NA KRONPLATZ

Można oczywiście samochodem. W takim przypadku jedziemy do najbliższego parkingu od miejsca zamieszkania. W naszym przypadku był to parking w Olang. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest jednak pociąg. W takiej sytuacji wysiadamy na stacji Percha (Perca). Wystarczy dosłownie przejść przez peron i wsiada się w gondolkę, która wywozi hen, hen, w górę – na sam szczyt Kronplatz. Pociągi jeżdżą co 30min od a trzy ostatnie co godzinę. Szczegółowe informacje TUTAJ 

 Wybierając miejsce zakwaterowania warto zwrócić uwagę na to aby było blisko dworca kolejowego. W pobliżu jest bowiem jeszcze np. zagłębie 3 Zinnen, do którego też można szybko i wygodnie dostać się koleją.

 

PODSUMOWANIE i SPOSTRZEŻENIA

Przygotowanie tras

Właściwie wszystkie trasy mogą być sztucznie dośnieżane. Jest to szczególnie istotne gdyż Kronplatz oraz Piz de Plaies nie leżą zbyt wysoko, jeździ się tam na wysokościach od niecałego 1000m do niewiele ponad 2000 metrów. Podczas naszego pobytu luty był wyjątkowo ciepły i trasy, choć dobrze przygotowane z rana, szybko robiły się rozjeżdżone i tworzyły się muldy.

Tłok na trasach

Kronplatz to bardzo popularne miejsce, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Tłok niestety był.

Krajobrazy

Tu Dolomity i ich majestat podziwia się z daleka.

 

Gdzie nocowaliśmy

Apartments Troger

Apartments Troger znajdują się na obrzeżach miejscowości Villabassa, w odległości 18km od Kronplatz i 12km od 3 Zinnen. Pokoje są jasne, ciepłe i wyposażone w aneksy kuchenne. W Villabassa jest jeden malutki Spar. Najbliższy większy sklep (Coop) oraz kilka restauracji znajdziemy w oddalonym o 3,5km Dobbiaco. Można tam dojść spacerem – wytyczony jest bardzo przyjemny szlak. Można też dojechać pociągiem (stacja ok. 1km od apartamentu). Miły i pomocny gospodarz dopełnia całości.

 

Gdzie indziej pojeździć na nartach znajdziesz we wpisach: Narty

Wszystkie wpisy o Włoszech znajdziesz tutaj: WŁOCHY

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krzysztof
krzysztof
1 rok temu

Szerokość tras zjazdowych ma ogromne znaczenie. Zatłoczenie trasy jest odwrotnie proporcjonalne do szerokości. Szerokie zjazdy zdecydowanie później ulegają degradacji w postaci muld niż trasy węższe. Ma to znaczenie szczególnie w czasie dodatniej temperatury na stoku.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x