Małopolskie Tatry - doliny tatrzańskie zimą

Zakopane zimą

napisany przez Agata

Zakopane to najwyżej położone miasto w Polsce. Na stałe mieszka w nim ok. 27 000 mieszkańców ale co roku przyjeżdża ponad 2 miliony turystów.

Zakopane, wcześniej malutka mieścinka licząca nie więcej niż 200 osób, popularność zyskało w połowie XIX wieku, kiedy uznano je za uzdrowisko. Do nowopowstającego kurortu przyjeżdżali na krócej lub dłużej Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa – Tetmajer, Stanisław Witkiewicz i jego syn Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). Wszyscy zostawili tu cząstkę siebie, odcisnęli znaczące piętno na kulturze regionu, a także owa kultura i otaczająca przyroda odcisnęła swe piętno na nich, na ich dziełach, twórczości i pojmowaniu świata.

Zakopane łączy się też nieodmiennie z postacią profesora Tytusa Chałubińskiego – lekarza, prekursora polskiego klimatolecznictwa, jednego z założycieli Towarzystwa Tatrzańskiego i zasłużonego badacza przyrody Tatr.

 

Zakopane atrakcje

Nie wymienię tu wszystkich. Nie taki był bowiem cel naszego wyjazdu. Zainteresowani mogą zajrzeć np. do: Gdziewyjechać.pl 

 

Snowlandia Zakopane

 

Snowlandia czyli zimowy park rozrywki w Zakopanem.

Powstał na przełomie 2015 i 2016 roku, zlokalizowany jest tuż przy Wielkiej Krokwi. Jest tu śnieżny labirynt, igloo z rzeźbami (tegoroczna tematyka to bajkowy świat Disney’a ), tor saneczkowy i mini Zoo. W tym roku pałac królowej śniegu zamieniono na egipską piramidę.

Bilety kupuje się na poszczególne atrakcje lub w różnych pakietach (cennik). Całość czynna jest od 10:00 do 21:00. Kasy zamykane są o godzinie 20:00. Tor saneczkowy do 20:00 (sprzedaż biletów do 19:00), mini Zoo do 16:00 (sprzedaż biletów do 15:30). Płatność za bilety tylko gotówką! 

Jest to atrakcja sezonowa. Podobnie jak lodowe hotele w Laponii budowana jest co roku od nowa i można to zrobić tylko przy ujemnych temperaturach. Dlatego przed wybraniem się warto sprawdzić na stronie aktualności, aby dokładnie wiedzieć co i od kiedy jest otwarte.

Małą rysą na całym przedsięwzięciu jest fakt, iż wszystko jest zbudowane ze sztucznego śniegu. W Laponii takie cuda powstają z naturalnych brył lodu wycinanych z rzek. Ale sorry, taki mamy klimat 😉.

Czy było warto?

Na pewno. Fajna zabawa dla małych i dużych. Zwłaszcza w labiryncie, w którym można naprawdę się zgubić. Rzeźby w piramidzie i w igloo też imponujące, chociaż jak dla mnie beznadziejnie podświetlone. Po co robić taką dyskotekę!?! Generalnie obejście labiryntu, igloo i piramidy (na spokojnie, z porobieniem zdjęć, filmu i pogubieniem się w labiryncie) zajęło nam nieco ponad godzinę. Osobiście uważam, że cena tej atrakcji jest trochę za wysoka.

 

Gubałówka

Gubałówka to leżące w Paśmie Gubałowskim wzgórze wznoszące się nad Zakopanem (1120 m – do 1129 m). Rozciąga się z niej widok na panoramę Tatr i leżące w dole Zakopane.

To też jedno z popularniejszych miejsc wśród turystów odwiedzających Podhale. Dlatego zawsze tu gwarno i tłoczno. Są tu liczne bary, budki z oscypkami i góralskimi pamiątkami. 

Zimą na stokach przeciwnych do Zakopanego można pojeździć na nartach. To tam właśnie w 2012 roku syn stawiał swoje pierwsze narciarskie kroki, a mąż próbował na snowboardzie. Syn jeździ dziś lepiej od nas a dla męża była to jedyna próba w życiu 😉.

Jak się dostać na Gubałówkę ?

Na Gubałówkę można dostać się na piechotę lub wjechać wagonikiem fachowo nazywanym kolejką linowo-terenową.  Kolejka została wybudowana w 1938 r., ma 1298 m długości i pokonuje ok. 300 m różnicy wzniesień. Wjazd/zjazd zajmuje ok. 3 minuty. Niestety praktycznie zawsze jest kolejka do kas ☹. Ta jednak idzie całkiem sprawnie i choć „ogonek” wygląda niezachęcająco, po kilku minutach oczekiwania można dostać się do wagonika. Zabiera on jednorazowo 120 osób, zatem całkiem sporo.

Tak, tak – my wjechaliśmy kolejką… Na usprawiedliwienie napiszę, że to była atrakcja przed pociągiem, na który i tak zaszliśmy na styk 😉.

Pieszo na Gubałówkę można wejść z Zakopanego na kilka sposobów:

– czarnym szlakiem wzdłuż torów kolejki,

– niebieskim szlakiem poprowadzonym na wschód od kolejki, a następnie czerwonym i żółtym po skręcie w lewo (zachodzimy od wschodu)

– żółtym szlakiem z Polany Szymoszkowej (następnie Drogą Zubka, zachodzimy od zachodu)

– szlakiem zielonym z Kir przez Butorowy Wierch (następnie Drogą Zubka, zachodzimy od zachodu)

 

Zakopane noclegi 

Top Hostel  (rezerwacja booking.com)

Lokalizacja – centralny punkt Krupówek.

Pokoje czyste, przytulne, ciepłe. Łazienka (my mieliśmy w pokoju) czysta i przyjemna. Pokój nasz, mimo iż hostel znajduje się na gwarnych Krupówkach był bardzo cichy  – położony od strony wewnętrznych podwórek. Może można by trochę popracować nad lepszym oświetleniem i wygodniejszą dostępnością gniazdek (przecież dziś każdy musi naładować komórkę w nocy😉), ale poza tym oceniam tę opcję noclegu na zdecydowany plus. Dodatkowo rano jest śniadanie w cenie – kontynentalne, na słodko i trzeba je sobie samemu przyrządzić, ale to w końcu hostel a nie hotel. I nie ma jak chrupiące toasty i pyszny dżemik. Dla chętnych jeszcze płatki, mleko i przepis na ponoć najlepszą owsiankę dla łasuchów przyczepiony do lodówki. Polecam to miejsce!

 

Pokój trzyosobowy z łazienką: 197zł/doba ze śniadaniem (z opłatami klimatycznymi)(ferie, zima 2020)

 

Willa na Potoku  (rezerwacja booking.com)

Zlokalizowana jest na Krzeptówkach, ok. 3km od centrum Zakopanego. W zasadzie na przeciwko (jest ścieżka przez pole) jest dojście do Drogi pod Reglami i wejścia do Doliny Małej Łąki. Z okien widać Giewont. Pod tym względem lokalizacja jest świetna! Minusem jest położenie domu tuż przy trasie 958 (to ta główna łącząca Zakopane z Kirami, Chochołowem, Czarnym Dunajcem…). Cały dzień jest tam okropny ruch. Na szczęście w nocy ustaje. Należy też pamiętać, że w pobliżu nie ma żadnej restauracji czy karczmy (najbliższe ok. 1km). W Willi jest natomiast kuchnia, w której można sobie przygotować posiłek samemu. Pokoje są małe, ale czyste, przytulne i ciepłe. Właściciele mieszkają w domu obok. 

Pokój trzyosobowy z łazienką: 170zł/doba (z opłatami klimatycznymi)(ferie, zima 2020)

 

Generalnie patrząc na ceny i dostępność (na jedną, dwie doby) pokoi w Zakopanem (zwłaszcza w okresie feryjnym), obie powyższe opcje są godne polecenia.

 


 

KOSZTY  (3 osoby, luty ferie 2020)

– Noclegi:

  • Top Hostel: 197zł/doba w pokoju trzyosobowym z łazienką i śniadaniem
  • Willa na Potoku: 170zł/doba w pokoju trzyosobowym z łazienką

– Pociąg Intercity Warszawa – Zakopane – Warszawa: ok. 2 x 120zł/II klasa/bilet normalny

– Snowlandia (iglo, labirynt, piramida, opcja 2+1): 125zł

– Wjazd i zjazd na Gubałówkę: 25zł/normalny, 21zł/ulgowy

– Wejście do TPN: 5zł/normalny, 2,5zł/ulgowy

– Obiad/kolacja: 40-60zł/osoba w zależności od lokalu i menu

– Przejazdy:

  • bus Zakopane Dworzec – Dol. Kościeliska: 5zł/osoba
  • bilet autobusowy: 3zł/normalny, 1,5zł/ulgowy

 


 

Czytaj dalej:

Dolina Kościeliska zimą

Dolina Strążyska zimą

Tatry zimą

 

Wszystkie posty z Małopolski znajdziesz tutaj: Małopolska– atrakcje regionu

Inne posty o górach znajdziesz TUTAJ

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x